Jump to content
Sign in to follow this  
gaby

Ce Temperatura Are Placa Video ? Programe Pentru Aflare.

Recommended Posts

Daca va intrebati cum puteti afla ce temperatura are placa video (GPU-ul), ei bine aflati ca acest lucru este posibil folosind unul dintre urmatoarele programe:

Exemplu:
gpu-z-gpu.pnggpu-z-sensors.png

Ar mai putea exista si varianta urmatoare: Dati drumul la calculator, apasati tasta "Delete" (adica intrati in BIOS) si dati "Enter" pe optiunea "PC Health Status" - aici ar trebui sa va arate gradele.
Numai bine :pct2: !

Am luat SpeedFan, si imi arata Core0 si Core1 ambele peste 50 de grade.... oare e bine asa? Langa ele mai arata un semn pe parca ar fi luat foc. Care e temperatura critica? :-s

Ce temperatura este indicata mai exact ? (cat peste 50 ?)

Core 0 si Core 1 ar trebui sa fie nucleele procesorului; asta daca ai dual core, daca nu Core1 ar trebui sa fie nucleul GPU. Temperaturile date de SpeedFan sunt putin mai greu de interpretat. Incearca cu Everest pentru o acuratete mai buna:

4le3m14.jpg

Am luat SpeedFan, si imi arata Core0 si Core1 ambele peste 50 de grade.... oare e bine asa? Langa ele mai arata un semn pe parca ar fi luat foc. Care e temperatura critica? :-s

Ce procesor ai?

Sa inteleg ca ai laptop ? "Ce temperatura este indicata mai exact ? (cat peste 50 ?)"

Da, ma chinui pe un Notebook Lenovo (din moment ce esktopu' mi s-a ars). Si la temperaturi la SpeedFan imi arata 51-52 grade C. si 54-55 cand il folosesc mult.

E ok 51-52 respectiv 54-55. Se poate si mai bine, dar nu e temperatura critica.

Am descarcat si eu SpeedFan si imi apare Core 0 -> 73-76 ,Core 1 -> 74-75  grade.La un test cu 3D Mark a ajuns la 69 grade.Sunt temperaturile reale?

Salutare, am si eu o mica intrebare ... La o placa video ASUS RADEON EAH4850 series, temperatura de 59-60 grade este ok ?

De 2 zile am abservat ca se incinde foarte tare, asa ca am scos placa video, am curatat coolerul cu compresorul, am pus placa inapoi...sta in 59-60 grade

Edited by deejay MuMiX

Salutare, am si eu o mica intrebare ... La o placa video ASUS RADEON EAH4850 series, temperatura de 59-60 grade este ok ?

De 2 zile am abservat ca se incinde foarte tare, asa ca am scos placa video, am curatat coolerul cu compresorul, am pus placa inapoi...sta in 59-60 grade

Salut! Temperatura este destul de mare. Ajunge la temperatura asta în timpul utilizării normale? (internet / aplicaţii) 

Este si cald perioada asta.. vezi sa aibe loc aerul sa iasa si sa intre in carcasa..

Pe langa asta, poate mai e si ventilatorul care scade viteza cand e idle. Uitate cum e temperatura in timpul unui joc mai solicitant.