Jump to content
gaby

Istoria Pctroubleshooting.ro Sau "despre Noi"

Recommended Posts

Avand in vedere faptul ca pana in momentul de fata nu aveam un istoric public, m-am gandit ca ar putea fi interesant unul, si m-am decis sa scriu cateva cuvinte in acest sens:

Forumul PC Troubleshooting a luat nastere prin anul 2004 daca imi aduc bine aminte din pasiunea mea pentru calculatoare, insa, nu asa cum il vedeti in momentul de fata, ci, pe un subdomeniu si pe o alta platforma. Pe atunci, era in mare voga site-ul ce oferea gazduire gratuita numit lx.ro, pe care imi facusem cont, si pe care instalasem platforma gratuita pentru forumuri PHPBB, adresa forumului de atunci fiind pctroubleshooting.lx.ro.
Am inceput sa scriu articole ce mi se pareau interesante, cat si tutoriale, si, bineinteles incercam sa ajut/indrum utilizatorii ce aveau/intampinau probleme hardware sau erori software/in jocuri. Pentru ca mai activam si pe alte cateva forumuri, ca si in momentul de fata, de altfel, pe unul dintre ele (phorum.ro - forumul oficial pe atunci, al site-ului de gazduire gratuita mai sus precizat) am cunoscut un baiat (si anume Tavicu) care la un moment dat (prin 2006) mi-a propus sa dezvolt forumul ceva mai mult oferindu-mi ajutor prin transferarea acestuia de pe lx.ro catre un server de gazduire platit, tot pe un subdomeniu (pctroubleshooting.use.ro), oferit de aceasta data insa de un prieten de-al sau, si schimbarea platformei gratuite a forumului (PHPBB) intr-una premium mult mai profesionala (IPB). Am acceptat propunerea, si astfel adresa forumului din pctroubleshooting.lx.ro a devenit pctroubleshooting.use.ro.
Am continuat cu dezvoltarea forumului prin postarea de continut nou si prin promovarea acestuia, atat cat ma pricepeam in acel moment. Prin 2007, pasionat fiind in continuare de domeniul IT, cat si de dezvoltarea forumului care incepuse sa creasca, am facut cea mai mare investitie de pana atunci, si anume achizitionarea domeniului pctroubleshooting.ro, ce a fost inregistrat pe data de 27.03.2007, si mutarea pe un server platit.
Dupa trecerea pe propriul domeniu cat si pe gazduire platita, am continuat sa dezvolt forumul atat eu cat si membrii acestuia (nu multi, dar fideli :P), pana in momentul de fata, avand de asemenea loc in continuare tot felul de actualizari ale platformei forumului cat si ale design-ului si functionalitatilor acestuia.
Cam aceasta ar fi in mare istoria :pct2:.

P.S: Pentru a vedea cum arata forumul in diversi ani de pana acum, puteti vizita site-ul: Internet Web Archive

• Downvote 1

Tihi,super tare.

Ma bucur sa fac parte din comunitate ,chiar daca uneori am fost prea ocupat cu altele si am cam uitat de forum :D.

Gogogo PCT !

Si comunitatea se bucura sa te aibe ca membru :D, ba mai mult, ca Moderator :P.

Si eu ma bucur ca din 2007 am facut si fac parte si voi fii o parte din acest forum ,chiar daca nu sunt prezent mereu :) sper si voi ceilalti sa duceti mai departe vestea despre acest forum,despre noi,acesta comunitate mika dar isteata .

Știu de forumul PCTroubleshooting de ceva vreme, dar nu am făcut cont din motivul că nu aveam timp să postez, dar acum am zis să fac o încercare și acum .. am timp, dar nu am unde să postez [tot dau de subiecte vechi..]! Felicitări pentru această comunitate.. vorba lu' PAUL-XX: "mică, dar isteață"!

zic sa posteze si unu care nu e moderator aci. Foarte tare saitu ! :D

Nu e Moderator, dar e Veteran :D.

Știu de forumul PCTroubleshooting de ceva vreme, dar nu am făcut cont din motivul că nu aveam timp să postez, dar acum am zis să fac o încercare și acum .. am timp, dar nu am unde să postez [tot dau de subiecte vechi..]! Felicitări pentru această comunitate.. vorba lu' PAUL-XX: "mică, dar isteață"!

Multumim, si, bun venit pe forum :cheers: ! Sper sa iti placa pe la noi :P.

Ma bucur sa fac parte din echipa acestui minunat forum inca din primele zile de la venirea mea aici, chiar daca te-am dezamagit de cateva ori Gaby prin inactivitate, acum ti-am promis ca nu o voi mai face.

PCT FTW!

• Downvote 1

Ironic vorbind :)) ? Daca vorbesti serios, hmm :-?, n-as prea spune ca ii tin chiar din scurt, cu toate ca trebuie respectate niste reguli.

• Downvote 1

Ai un -1 la asta gaby! :))

Hmm, de ce ? Am spus ceva gresit :-?:)) ?

O intrebare. Eu unu am avut cateva tentative sa le zic, sa fac forumuri diverse, insa am renunat destul d erepede. Cum ai reusit sa te tii motivat sa nu renunti la proiect, chiar daca in prima parte acest proiect nu s-a bucurat de un succes imediat (asa ma gandesc ca a fost), tu avand initail doar 20-30 de useri din care doar jumate activi (in prima parte)?

sigur nu a avut mare succes ,dar avea langa el deja un grup de prietenasi din intreaga tara. iara intre timp am aparut si eu care lam motivat si eu pe langa ceilalti si mai mult plus ca el avea cum si acuma are, multe proiecte in cap si a invatat ca trebui sa continue pentru ca si-a dat seama ca el uneste niste oameni si prin aceei oameni ajuta restul lumi mai mult sau mai putin. dar nu in ultimul rand Gaby a ramas EL mereu si asta ia legat pe alti de el :D

Eu unu ma bucur ca am nimerit in comunitatea asta, mai aflu cate una alta din toate (fiind "newbie" in materie de IT) si felicitari pt site, gaby! E foarte reusit. :good::yes:

O intrebare. Eu unu am avut cateva tentative sa le zic, sa fac forumuri diverse, insa am renunat destul d erepede. Cum ai reusit sa te tii motivat sa nu renunti la proiect, chiar daca in prima parte acest proiect nu s-a bucurat de un succes imediat (asa ma gandesc ca a fost), tu avand initail doar 20-30 de useri din care doar jumate activi (in prima parte)?

Stiu multe cazuri in care au fost deschise forum-uri sau site-uri pe diverse teme insa acestea nu au rezistat mult din cauza faptului ca proprietarii observau ca nu prea au succes (nu prea exista activitate, nu prea existau vizitatori) si atunci acestia renuntau, daca nu imediat, usor, usor. Forumul acesta nu a fost creat cu gandul de a obtine profit, ci cu gandul de a-l face renumit, de a ajuta oameni, asa ca, fiecare utilizator nou inregistrat pe mine ma bucura. Motivatia a venit asa cum a spus si Paul din randul prietenilor, din pasiunea pentru calculatoare (am aflat un lucru nou, haide repede sa-l scriu pe forum :P), cat si din analizarea statisticilor forumului (cresterea numarului de vizitatori pe zi/luna - s-a intamplat si se intampla sa mai si scada numarul de vizitatori dar asta inseamna un motiv in plus de a scrie mai multe articole si de a promova forumul / crestearea numarului de utilizatori inregistrati).

sigur nu a avut mare succes ,dar avea langa el deja un grup de prietenasi din intreaga tara. iara intre timp am aparut si eu care lam motivat si eu pe langa ceilalti si mai mult plus ca el avea cum si acuma are, multe proiecte in cap si a invatat ca trebui sa continue pentru ca si-a dat seama ca el uneste niste oameni si prin aceei oameni ajuta restul lumi mai mult sau mai putin. dar nu in ultimul rand Gaby a ramas EL mereu si asta ia legat pe alti de el :D

Multumesc pentru cuvintele frumoase :cheers:.

Eu unu ma bucur ca am nimerit in comunitatea asta, mai aflu cate una alta din toate (fiind "newbie" in materie de IT) si felicitari pt site, gaby! E foarte reusit. :good::yes:

Multumesc, sper sa ramai pe aici mult timp de acum in colo :P.

Gaby te iubesc! :*

Same shit for the staff!

Cum de :D ?

aoleuu!!! daca afla corina de iubirea voastra ~X( va bate pe amandoi

Corect !