Jump to content

Windows 8 Developer Preview - Detalii + Download


gaby

Recommended Posts

Windows 8 Developer Preview a fost facut public astazi, in cadrul conferintei Microsoft Build, de catre Steven Sinofsky, Senior Vice President la divizia Windows.

Tot astazi, Windows 8 Developer Preview este pus la dispozitie pentru descarcare, acesta fiind disponibil in varianta pentru 32 de biti cat si in varianta pe 64 de biti, nimic deocamdata pentru platforme ARM.

Odata instalata versiunea se va activa singura in mod gratuit si va primi update-urile corespunzatoare de la Microsoft.

Despre Windows 8 se spune ca:

  • are cerinte de sistem mai mici decat Windows 7;
  • foloseste energia intr-un mod mai eficient;
  • intreaga interfata vizuala e accelerate hardware;
  • interfata Metro va rula in paralel cu cea clasica de Windows 7 (Aero);
  • va veni cu DirectX 11;
  • booteaza mult mai repede decat Windows 7 (chiar si in 8 secunde);
  • versiunea finala va fi scoasa in functie de calitate, nu e de o data anume.

Windows 8 Developer Preview poate fi descarcat de aici: :link: [ Download ]

*Versiunea pe 64 de bit are 3.6 GB si cea pe 32 de bit are 2.8 GB.

**Pentru instalare veti avea nevoie de aproximativ 20 GB liberi pe HDD.

Numai bine :pct2: !

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Un mic update:

Ecranul de start al Windows 8 va fi populat de aplicatii, numite tiles-uri, care vor asigura utilizatorului informatii in timp real. Continutul si modul de afisare al ecranului vor fi in totalitate configurabile.

O noutate atragatoare pentru utlizatori este faptul ca logarea se va putea face si pe baza de picture password.

Ceea ce iese in evidenta in Windows 8 este noua interfata Metro, care a fost gandita in special pentru tablete si dispozitivele touchscreen, insa aceasta nu a fost creata exclusiv pentru aceste dispozitive, ea fiind utilizabila si pentru cei care prefera tastatura si mouse-ul.

In legatura cu timpul de bootare, este infinit mai mic fata de versiunile anterioare (in jur de 15 secunde). Pe langa asta, timpul de instalare a fost si acesta cu mult redus, instalarea durand acum in jur de 15 minute.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

dap, m-am minunat cat de repede sa instalat >.<

Manca vreo 700MB de rami fresh install..asa ca nu mi se pare foarte eficient sincer..

Anyway, imi place ca nu ai cum sa inchizi aplicatia IE :)) doar folosind task manager >.< sau se poate cumva si eu nu mam prins?

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Da, am incercat.

Dupa ce am citit pe net, am inteles ca asta e ideea, sa nu inchizi aplicatiile.. treci la alta aplicatie si dupa cateva minute de inactivitate se inchide singura aplicatia.. >.< stupid

si da, am incercat alt+f4 :)) da cel mai usor e sa le inchizi cu task manageru >.< (ctrl+shift+esc)

da e bine, merg programe+ drivere de windows 7 :D

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Da, consuma mai putin(cel mai mult m-a impresionat timpu de bootare), insa sunt curios cat se va pierde cand vor aparea toate bugfixurile si toate pachetele lipsa (dev edit inca nu e o varianta finala, nu poate face tot ce face win7).

Cel mai impresionant pt mine: ferestre transparente (la 5 cadre pe secunde, cei drept) pe un laptop cu un procesor Celeron1.4Ghz, 512RAM si o placa video de 16 MB( Ati 7XXX)

Pavilion, tu lai instalat? Dc nai folosit o masina virtuala? >.<

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Nu, android ruleaza pe ARM si windows in mod clasic e pt x86. 2 tipuri de procesoare total diferite, si nu pot rula acelasi sistem de operare.

Deci daca ceva ruleaza android, nu o sa ii bagi in veci acelasi sistem de operare ca pe desktop. :P (or sa faca o varianta Windows On ARM , abreviata WOA, care sa ruleze pe ARM, si sa fie concurent al lui android... dar nu are nici o legatura cu windows8.)

Interfata e orientata touch...din cate am inteles, aceasta noua versiune e mult mai keyboard+mouse friendly :D astept sa vad cum merge, inca nam reusit sal instalez, o trebuit so iau de la 0 :(

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.