Jump to content

Mari Probleme Televiziune Digital Rds


alex008

Recommended Posts

Azi au venit 2 persoane de la rds acasa la mine(dupa ce i-am chemat pt asistenta tehnica),deoarece semnalul din decodor era de 30 putere si 10-20 calitate si astfel nu puteam urmari o mare parte din posturi printre care si HBO-urile pt care platesc bani destul de multi. Sunt la RDS de cel putin 3 ani si am pachetul complet. Mi-au spus acestia ca e din cauza cablului invechit si actual prost, l-am schimbat si cateva mufe... totul nu stiu sigur cat a costat fiindca asta o voi vedea pe factura. A mers cateva ore(2-3) destul de bine (40 putere si 100 calitate) si acuma iar am putere 30 si calitate 10 si pot urmari si mai putine posturi ca inainte. Daca scot mufa din decodor si o bag direct pe TV merg posturile, dar cu purici (ca inainte de a schimba cablul). Acuma pot urmari decat posturile: B1, OTV, National pe care oricum nu m-am uitat niciodata la ele... in schima alte posturi ca ProTV, Antena 1 si 3, Realitatea, HBO si multe altele nu le pot vedea deoarece ori se sacadeaza extrem de mult fie zice lipsa semnal. E scandalos ceea ce se intampla. Platesc net, tv si telefon vreo 80 de lei. Acuma ma intreb: Pt ce mai platesc TV? Nu pot urmari decat cateva posturi la care nu ma uit deoarece nu au nimic interesant. A mai patit cineva care sa aibe TV digital de la RDS asa ceva? Mi se intampla mie, e numai pe Deva sau e si la altii? Va rog spuneti-va parerea!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Niste rude pe care le vizitez destul de des, au tot asa, cablu de la RDS cu decodor. La inceput stiu ca au avut si ei probleme cu posturile, unele nu se vedeau deloc, altele cu purici. I-au chemat pe aia de la RDS, si, surpriza, aceeasi chestie, cablul invechit, bla bla. Au schimbat cablul, si, de atunci nu au mai avut probleme :-?.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Cei de la RDS au inceput sa se prosteasca mult de tot in ceea ce priveste calitatea serviciilor furnizate.

Am trecut prin acelasi lucru, in luna Dec. Am sunat la ei pe 10 dec. au zis ca vin. A venit cineva pe data de 18. Mi-a schimbat mufele, cablul, a facut pe acolo cateva teste, totul era ok, se vedea foarte bine la tv. Dupa 1 zi, mergea mai prost decat inainte de interventia lor.

Mi-am luat un alt receiver, din comert nu de la ei si nu mai am probleme.

Link to comment
Share on other sites

eu am Dolce si la mine se vede intrerupt semnalul satelit doar cand a fost viscol si a revenit semnalul mai mereu,si cand e furtuna afara in restul anotimpilor. eu cu tot cu Clicknet 50MB + Dolce Varianta extra include pachet cinemax platit separat + telefon voc oriunde dau 130 roni pe luna dar nu am probleme cu nimik si cand exista chem si vine echipa tehnika sau telefonik.

Link to comment
Share on other sites

Eu am digi.. Netu nu am ce comenta, televizoru nam ce comenta (cu o intrebare.am decodor, si la unele probrame is zica ca "semnalu e slab sau canal codat". e normal? mas fi asteptat ca alea care nus incluse in abonamentu tau sa nuti apara in lista..).

Singura obiectie e acel stick de net oferit de ei, care e jenibil..

Anyway, ar trebui reglementate chestiile astea..nu mi se pare normal sa fi obligat sa platesti de exemplu netul, cand ei o saptamana intreaba fac reparatii si tu nai net, sau TVul cand in mod clar nu merge si e vina lor.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Eu am digi.. Netu nu am ce comenta, televizoru nam ce comenta (cu o intrebare.am decodor, si la unele probrame is zica ca "semnalu e slab sau canal codat". e normal? mas fi asteptat ca alea care nus incluse in abonamentu tau sa nuti apara in lista..).

Singura obiectie e acel stick de net oferit de ei, care e jenibil..

Anyway, ar trebui reglementate chestiile astea..nu mi se pare normal sa fi obligat sa platesti de exemplu netul, cand ei o saptamana intreaba fac reparatii si tu nai net, sau TVul cand in mod clar nu merge si e vina lor.

Daca ai decodor si acele posturi le ai incluse in abonament ar trebui sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis am schimbat cablul si mufele.. dupa 2-3 ore de la plecarea lor aceiasi problema... acuma mi se vad hbo-urile dar absolut toate televiziunile de stiri, antena 1 si 3, chiar si tvr imi apare ca n-are semnal sau n-ai acces sa-l vezi ca cica nu esti abonat la cananul ala... In abonament am incluse toate posturile. Modelul decodorului este Humax Digi+C MPEG 2 Digital

Link to comment
Share on other sites

Dude, ce teorii de conspiratii ai? Hai ca is curios :))

Ai dat update la firmware si la lista de canale? Si totusi, de ce nu ii suni again?

chiar acuma si-au gatat programul daca nu gresesc...

la ce sa dau update? sa dau cautare canale din nou? Din moment ce n-am semnal nu cred ca-mi va gasi nici canalele astea

Decodorul este cel din poza de mai jos

634077985311803691268651-6010208-700_700.jpg

Edited by alex008
Link to comment
Share on other sites

asta il am si eu.

nush unde, dar ai o optiune sasi caute firmware nou. Nu strica sa cauti, eu il am pe cel mai nou si nam probleme..

daca nu il gasesti, iti spun maine cum mai exact..k acu nus acasa..

dar intra in meniu si ar trebui sal gasesti lejer

si tot is curios...u vb serios, chiar bruiaza ei?:))

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

buna seara/ziua am o intrebare, oare cei care au fost la tine a facut o fisa de service ? ce nume sau cod aveau cei 2 in data de 3 feb, poate am fost chiar eu si poate te pot ajuta in continuare

Astept sa-mi explici... ca la prosti. Poate asta e problema

ca sa faci update de firmware trebuie sa il pui pe hbo si gasesti undeva in meniu optiunea respectiva, nu imi vine acum in minte ca eu am hd acasa si un sd mai vechi la care trebuie sa il pui pe hbo si sa apesi pe 2 butoane de pe reciever sa poerneasca updatul.

Pentru orice problema cu tv-ul sunati intotdeauna si la orice ora, e singurul serviciu al rds, cel putin in deva care nu se poate monitoriza din "statie"

Link to comment
Share on other sites

buna seara/ziua am o intrebare, oare cei care au fost la tine a facut o fisa de service ? ce nume sau cod aveau cei 2 in data de 3 feb, poate am fost chiar eu si poate te pot ajuta in continuare

ca sa faci update de firmware trebuie sa il pui pe hbo si gasesti undeva in meniu optiunea respectiva, nu imi vine acum in minte ca eu am hd acasa si un sd mai vechi la care trebuie sa il pui pe hbo si sa apesi pe 2 butoane de pe reciever sa poerneasca updatul.

Pentru orice problema cu tv-ul sunati intotdeauna si la orice ora, e singurul serviciu al rds, cel putin in deva care nu se poate monitoriza din "statie"

Multumesc mult :) Problema a fost rezolvata, dupa cum am zis in penultimul meu post. Pot zice au fost 2 domni... in rest nu mai stiu date de genu nr de identificare fiindca n-am m-ai avut probleme. Fi-ti sigur ca voi apela mereu serviciul tehnic daca voi intampina probleme. Cat despre update de firwmare am at cautare automata si nu a gasit nimic. Presupun ca e ultima versiune instalata. Acuma semnalul este tot timpu 67-70 cu 100 deci e bun. O singura problema pot zice (minora) nu mai imi aparata ce emisiune e la tv, stiu ca imi arata.. imi arata doar orele intre care este actuala emisiune, dar fara nume. Presupun ca o noua cautare de canale poate rezolva problema.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie dat revenire la setarile fabricantului si selectat neaparat limba romana, eu nu aveam ca il lasam in engleza, nu ma prea impac cu chestii care au meniul in limba romana, daca ai dat cautare de update si nu a gasit inseamna ca e ultima versiune. Daca nivelul este peste 73 o sa se blocheze des daca e peste 80 nu mai merge aproape deloc. Apropo eu lucrez la rds pe departamentul de service.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie dat revenire la setarile fabricantului si selectat neaparat limba romana, eu nu aveam ca il lasam in engleza, nu ma prea impac cu chestii care au meniul in limba romana, daca ai dat cautare de update si nu a gasit inseamna ca e ultima versiune. Daca nivelul este peste 73 o sa se blocheze des daca e peste 80 nu mai merge aproape deloc. Apropo eu lucrez la rds pe departamentul de service.

multumesc mult :) mi-ati fost de mare ajutor :) Se pare ca nu-mi arata ce emisiune urmaresc deoarece avea setata pe limba engleza, dar am trecut la preferinte limba romana (nu engleza) si acuma imi apare. Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.