Jump to content
Sign in to follow this  
aLeX95

Ajutor Ipb 3.2.3 - Subforumuri Pe 3 Coloane

Recommended Posts

Interesant pluginul dar costa, daca nu ai bani sa cumperi pluginul, incearca varianta manuala !

Mergi la:

AdminCP > Look & Feel > (choose skin) > ipb_styles.css

Adauga la sfarsitul CSS-ului:

table.ipb_table ol.subforums1 {margin-top: 3px;float: left;width: 33%;}table.ipb_table ol.subforums1 li{background: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums1 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums2 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums2 li {background: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums2 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums3 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums3 li {background: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums3 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_new.png'); }

Mergi la:
AdminCP > Look & Feel > (choose skin) > Board Index > boardIndexTemplate

Cauta:

<ol class='ipsList_inline ipsType_small subforums' id='subforums_{$forum_data['id']}'>                                                   <foreach loop="subforums:$forum_data['subforums'] as $__id => $__data">                                                      <if test="showSubForumsLit:|:$__data[3]"><li class='unread'><else /><li></if>                                                            <a href="{parse url="showforum={$__data[0]}" seotitle="{$__data[2]}" template="showforum" base="public"}" title='{$this->lang->words['go_to_forum']}'>{$__data[1]}</a>                                                 </li>                                              </foreach>                                             </ol>

Inlocuieste ce e mai sus cu:

<ol class='ipsList_inline ipsType_small subforums2' id='subforums_{$forum_data['id']}'><foreach loop="subforums:$forum_data['subforums'] as $__id => $__data"></ol> <ol class='ipsList_inline ipsType_small subforums3' id='subforums_{$forum_data['id']}'><if test="showSubForumsLit:|:$__data[3]"><li class='unread'><else /><li></if></foreach></ol> <ol class='ipsList_inline ipsType_small subforums' id='subforums_{$forum_data['id']}'><foreach loop="subforums:$forum_data['subforums'] as $__id => $__data"></ol> <ol class='ipsList_inline ipsType_small subforums1' id='subforums_{$forum_data['id']}'><if test="showSubForumsLit:|:$__data[3]"><li class='unread'><else /><li></if><a href="{parse url="showforum={$__data[0]}" seotitle="{$__data[2]}" template="showforum" base="public"}" title='{$this->lang->words['go_to_forum']}'>{$__data[1]}</a></li></foreach></ol>

Si gata !

ATENTIE!

Daca ai forumul in alt folder decat "forum" trebuie sa modifici in codul CSS !

Succes !

Am o intrebare, asta trebuie bagat in hooks sau unde?

Da.

cum adica

Daca ai forumul in alt folder decat "forum" trebuie sa modifici in codul CSS !

?? daca am /forum ? schimb sau cum?

Daca te uiti in codul CSS postat (cel din dreptul "Adauga la sfarsitul CSS-ului"), ai sa vezi niste adrese de genul:

'/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png'
Simply a spus ca daca forumul se afla in alt folder, sau in root (adaug eu), va trebui modificat CSS-ul, referindu-se strict la aceste linii, adica, daca ai forumul in foder-ul goanga, accesibil la adresa: www.site.ro/goanga, atunci va trebui sa modifici liniile de genul celei de mai sus cu:
'/goanga/public/style_images/marble/subforum_nonew.png'

P.S: In loc de marble, la fel, trebuie sa schimbi cu numele folder-ului in care ai tu imaginile temei.

Sper ca ai inteles :D, succes :pct2: !

• Thanks 1

Am facut totul dupa tutorial. Pe pagina de index , totul arata perfect , dar cand intru in sectiunea de SA:MP la factiuni imi arata cam asa:

2nvq8hv.png

O rezolvare ceva ? ...

Problema e din cauza textului prea lung: Federal Bureau of Investigations, pune FBI mai bine.

Salut! Eu am reusit sa fac sa apara pe 3 coloane, numai ca inainte sa fac asta fiecare subforum avea un "+" (plus) inainte si dupa ce am facut asta cu coloanele nu mai apare "+". Stiti cum fac sa apara inapoi? Ca arata mai bine cu "+". :D

Am revenit cu un edit: E f ciudat. Dupa ce am facut asta cu coloanele, la mine, pe pc meu se vede bine. La altii se vede ca la @Flopix :|.

Mda ..

table.ipb_table ol.subforums1 {margin-top: 3px;float: left;width: 33%;}table.ipb_table ol.subforums1 li{background: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums1 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums2 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums2 li {background: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums2 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums3 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums3 li {background: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums3 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('/forum/public/style_images/marble/subforum_new.png'); }

În codul acesta trebui să modifici style_images/marble/ cu style_images/tema_ta ....

De asemenea, asigura-te ca ai imaginile in locatia respectiva.

Mai bine folosiţi codul următor şi nu mai trebuie să modificaţi niciun fişier de imagini... (din ipb_styles.css)

table.ipb_table ol.subforums1 {margin-top: 3px;float: left;width: 33%;}table.ipb_table ol.subforums1 li{background: url('{style_images_url}/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums1 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('{style_images_url}/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums2 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums2 li {background: url('{style_images_url}/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums2 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('{style_images_url}/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums3 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums3 li {background: url('{style_images_url}/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums3 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('{style_images_url}/subforum_new.png'); }
  • Downvote 2

Mai bine folosiţi codul următor şi nu mai trebuie să modificaţi niciun fişier de imagini... (din ipb_styles.css)

table.ipb_table ol.subforums1 {margin-top: 3px;float: left;width: 33%;}table.ipb_table ol.subforums1 li{background: url('{style_images_url}/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums1 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('{style_images_url}/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums2 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums2 li {background: url('{style_images_url}/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums2 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('{style_images_url}/subforum_new.png'); }table.ipb_table ol.subforums3 {width: 33%;overflow: hidden;}table.ipb_table ol.subforums3 li {background: url('{style_images_url}/subforum_nonew.png') no-repeat 0 50%;padding: 0 15px 0 15px;margin: 0;float: left;}table.ipb_table .subforums3 li.unread { font-weight: bold; background-image: url('{style_images_url}/subforum_new.png'); }

Bun si asta unde il punem?

Trebuie pus direct sau modificam ceva? Ma refer aici la numele temei sau altceva

EU am facut tot , mi le aranjeaza pe coloane dar nu vad nici un plus "+" in fata...cum pot rezolva asta..e vreo imagine sau cum?

Daca esti sigur ca ai pus in CSS codul pe care Courage l-a pus mai sus, atunci nu iti apar plus-urile pentru ca probabil nu le ai in folder-ul /public/style_images/master(sau numele folder-ului temei folosite).

Imaginile dupa care trebuie sa te uiti sunt intitulate: subforum_new.png si subforum_nonew.png. Daca nu le ai, pune-le in acel director si ar trebui sa iti apara.

Am facut tot ce ai zis , si numele de FBI am schimbat si uite cum imi apare acum. Pe tot forumul ...

httrio.png

Mod Instalare - Mergeti La Look & Feel > "Stilul Tau" > CSS> IPB_style.css si cauta urmatoarele:

table.ipb_table .subforums {
margin: 2px 0 3px 5px;
padding-left: 20px;
background: url({style_images_url}/subforum_stem.png ) no-repeat left 4px;
}
table.ipb_table .subforums li.unread { font-weight: bold; }

table.ipb_table .expander {
visibility: hidden;
width: 16px;
height: 16px;
display: inline-block;
}

Si schimbatil cu:

table.ipb_table .subforums {
margin: 2px 0 3px 0px;
padding-left: 0px;
overflow: hidden;
width: 450px;
}
table.ipb_table .subforums li{
background: url(http://site-ul-tau/forum/subforum_nonew.png]) no-repeat left 3px;
width: 27%;
padding: 4px 14px 0px;
margin: 0;
float: left;
}
table.ipb_table .subforums li.unread {
font-weight: bold;
background-image: url(http://site-ul-tau/forum/subforum_new.png));
}

Numarul coloanelor totul de pinde de forumul dvs cat va permite: width

• Ex: width: 550px; & width: 25% = 4
  • Ex: width: 450px; & width: 27% = 3