Jump to content
Sign in to follow this  
mshboss

Dungi Verticale Monitor Lcd

Recommended Posts

Buna tuturor!

Am o problema cu un monitor lcd Acer,care de la un timp are doua dungi laterale negre,una in partea dreapta si alta in partea stanga, cam de vreo 1 cm latime fiecare,iar ca lungimea pe toata inaltimea monitorului.Sistemul este win 7 professional 32 biti,driverul placii video geforce 8500GT este actualizat la zi.Am setat monitorul pe auto dar nicio schimbare,am incercat mai multe rezolutii si niciun rezultat!Am probat monitorul la un alt pc cu XP si functioneaza normal,dar proband alt monitor la pc-ul cu win 7 am constatat ca si acesta functioneaza normal.

Am schimbat si cablul de semnal si tot asa se intampla.Care poate sa fie defectul?

Va multumesc anticipat!

In setarile monitorului ai umblat? Nu ai un reset pe-acolo?

Dar din moment ce zici ca pe alt PC merge ok... nu cred. Ce rezolutie si cati Hertz folosesti? Scade/creste hertzi, schimba rezolutiile in acelasi timp, vezi ce se intampla. (spun asta pentru ca, spre exemplu, eu am 1440&900 rez si 60 Hertz; daca schimb pe 75 hertz, automat setarile monitorului o i-au razna, iar sus si stanga imi apar acele dungi negre)

fWy1P.gif

Am umblat si la meniul monitorului,am setat pe auto,am folosit si butonul reset cat si pe cel care seteaza latimea imaginii si rezultatul este acelasi.Rezolutia este cea nativa iar rata de improspatare este de 60 Hz.Da,asta este o problema,monitorul merge la alt pc cu xp si alt monitor merge la pc-ul cu win 7.

Care-i diferenta atunci ? Ai acelas conector, la testarea ambelor monitoare ? In sensul sa nu fie LCD-ul cu cablu DVI si celalat monitor cu cablu VGA.

O fi fost de la caldura. A plouat afara, s-a mai racorit putin. :))

Ciudat, o fi de la cablu? Poate ai dat peste, din greseala.

fWy1P.gif