Jump to content

Sfaturi Alegere Laptop Gaming In Limita A 3000 Lei


Recommended Posts

Stiu ca probabil ati mai vazut un topic de genul asta...dar totusi va cer ajutorul in legatura cu alegere unui laptop(gaming).Bugetul este de 3000lei. Stiu ca bugetul nu este prea mare ..vreau doar ce e mai bun in banii de care dispun!

2 modele care mi-au atras atentia sunt : acest Asus si acest Dell!

Sincer m-as orienta spre Dell.Imi puteti oferi vreun sfat? Vreo varianta mai buna ?

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
  • Moderators

Nici unul din alea doua nu e de gaming. Dar asta nu inseamna ca nu te poti juca pe el.

Asus si Dell se bat cap in cap in ceea ce priveste laptop-urile de top. Oricare din variante ar fi buna. Personal din cele 2 postate de tine, as merge pe Asus. In Dell Inspiron nu am incredere. Dell Latitude, Precision, sau care mai sunt, da, recomand cu incredere, doar ca sunt mai scumpe. Dar si mai bune.

Si-asa, procesorul de la asus, e varza rau. chiar daca e ivy bridge. La pretul care-l are e furt.

Ce recomand eu, tuturor celor care vor sa-si achizitioneze un laptop, indiferent de scopul pentru care si-l iau, este sa aiba hard disk-ul pe 7400rpm, nu pe 5400rpm. Iar daca nu o sa-l conecteze la un display mai mare de 22" sa nu isi ia placa video de 2GB.

Si mai era ceva.. dar nu mai imi aduc aminte..

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Interpretaaaabiiiiiil ...

1. Cu procesorul de la Asus, da, ai dreptate. E mai slab faţă de celelalte din aceeaşi serie (mă refer la i7 Ivy Bridge) deoarece consumă mai puţin, fiind dedicat ultrabook-urilor (adică laptopuri foarte subţiri, gen Asus Zeenbook sau Apple Macbook Air, etc).

2. Până la 3500 de lei, dacă dai acolo la filtre viteza hard disk-ului să fie de 7200 RPM, găseşti laptopuri numai cu placă video integrată (mai rar câte 2-3 cu integrată, dar nici aia strălucită, chiar deloc). E o chestie de "office" dacă îi putem spune aşa.

3. Iar daca nu o sa-l conecteze la un display mai mare de 22" sa nu isi ia placa video de 2GB.: aş tăia "să nu îşi ia" şi aş schimba cu "nu au neapărat nevoie".

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Curaj: Am mai spus, si repet, peste 1GB memorie video, diferentele se fac si sunt observabile la rezolutii MARI. Daca vrei sa intelegi, bine, daca nu, fa cum vrei tu, asta e sfatul meu.

PS: am jucat Starcraft 2 pe Intel HD 3000. Lasa-ma ca nu-i chiar asa varza. Doar ca, n-am zis sa-si ia cu placa video integrata.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Curaj:

OK, dar mai sus ai spus clar: "Iar daca nu o sa-l conecteze la un display mai mare de 22" sa nu isi ia placa video de 2GB.", adică dacă stăm şi analizăm ajungem la fraza "Tot ce e în plus e inutil".

Adică dacă găseşte ceva bunuţ, cu 2 GB VRAM să zicem, să ia altceva deoarece acei 2 GB Vram sunt inutili ...

Sau, de exemplu: să nu iei laptop cu USB 3.0 dacă nu foloseşti USB 3.0 ...

Link to comment
Share on other sites

Nu ma prea pricep, insa ce ati zice de un

http://www.emag.ro/ultrabook-asus-cu-procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i3-3217u-1-80ghz-ivy-bridge-6gb-500gb-ssd-24gb-nvidia-geforce-gt-635m-2gb-freedos-black-s56cm-xx069d/pd/E1K0KBBBM/

Procesorul e slabutz, dar nu e suficient? si acel SSD ar ajuta..

Poate nu o sa-ti mearga la aceleasi setari, insa s-ar incarca chestiile mai repede.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.