Jump to content

Recomandare Placa Video Pentru Jocuri (Peste Geforce 210)


Recommended Posts

Salut!Am un PC AMD Athlon II x3 450 Processor 3.20Ghz si 4gb ram de care sunt multumit.Problema mea e cu placa video (Nvidia Geforce 210),care mi se pare slabuta si nu prea duce jocuri noi gen Far Cry 3 sau AC3.As dori,daca se poate, sa-mi recomandati niste placi video mai bune la preturi cat de cat acceptabile.Merci!

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

http://www.emag.ro/placa-video-gainward-nvidia-geforce-gts450-1024mb-gddr3-128bits-hdmi-dvi-i-pci-e-gts450-1024-hdmi-dvi-vga/pd/ELK87BBBM/

 

Placa asta o am eu acasa (ce-i drept e GDDR5). Poti sa o cauti pe pcgarage, s-ar putea sa o gasesti acolo (varianta gddr5).

O am de un an si ceva, si inca joc tot ce apare nou. Cu siguranta nu e o placa extraordinara, dar merge cam orice pe ea. Am jucat AC3, la full , fara probleme, Crysis 2, Borderlands 2, iar acum ma joc FarCry 3 (in modul de directx9 ,ca pe directx11 merge ca buda, cred ca e aiurea optimizat), deasemenea pe full la optiunile grafice. Nu am un sistem foarte performant, dual core la 3ghz, 4gb ram. ca sa-ti faci o idee...

Personal as merge pe Nvidia in orice alegere de placa as face, dar asta e doar parerea mea. Nu ma inteleg cu ATI.

 

Pana la urma alegerea e doar a ta.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

La scoala unde ai invatat tu hardware, nu te-au invatat sa taci din gura cand nu ti-a cerut cineva parerea ?

Si, ba da ai vazut, recomand placa asta de cand am intrat pe forum aici, si inca nu s-a facut un an. Dar tu esti prea ignorant ca sa faci diferenta sau asocierea dintre o placa noua si una buna. Dar toate astea ar fi putut discutate in alt topic,daca te mananca coada asa de tare incat, trebuie sa faci pe desteptul pe-aici.

Ia-ti tu ATI la pretul ala , serie noua, ca eu raman la nvidia mea. Le pa!

Link to comment
Share on other sites

 

Buna recomandare, dar la un pret mai bun aceeasi placa o poti gasi aici: http://pisica.it/Placi-video/SAPPHIRE/Placa-video-Sapphire-HD7750-2048-MB-DDR3-128-bit-13987

Dumitrescu Mircea,

Consultant IT

www.pisica.it

Link to comment
Share on other sites

Erau suficiente niste trimiteri spre cateva site-uri specializate pe teste, comparatii, reviews pentru a trage niste concluzii cat de cat obiective si pentru a compara ce trebuie, nu Courage vs. Dan O.

 

GTS450 nu se mai gaseste nu pentru ca e proasta, ci pentru ca e veche. Din acelasi motiv nu se mai gasesc nici 5850, 5870 si altele.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Din cate stiu eu, fiecare are dreptul la o recomandare, eu n-am venit sa-ti fac postul praf. Tu te dai cocos , ai nevoie de recomandarea altora ca sa faci recomandari mai departe, nici o recomandare de-a ta nu prea se bazeaza pe ceva ce-ai testat tu, asta pentru ca  esti un puisor, ce vrea sa fie si el cocos pe langa cei din jurul lui.

 

In 2013 ce-ar fi mai bun ? GTS 450 SH sau HD7750?

 

Imi place ca dupa ce ca nu stii ce inseamna o recomandare, mai ii si minti pe altii ca sa iesi si tu cocosel

 

http://www.pcgarage.ro/placi-video/gainward/geforce-gts-450-1gb-ddr5-128-bit/ - asta e placa la care ma refer eu. Nu stiu ce-ai inteles tu, si de ce ai presupus ca e second hand, asta in primul rand, si probabil placa la care te-ai uitat tu e GDDR3.

 

 

Ma rog, este putin cam mult peste bugetul lui, oricum. Dar diferenta intre preturi nu-mi spune decat ca ATI sucks !

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Omul cauta o placa video in 300 - 400 lei. Eu ii recomand HD7750, iar Dan ii recomanda GTS 450.

 

Ca orice forum IT, trebuie sa ne dam cu parerea in cazul celorlalte recomandarilor. Si zic ca GTS 450 NU este o recomandare buna, motivele spunandu-le mai sus. Ca sa nu credeti ca is eu idiot sau ca am fost invatat gresit, am intrebat alte forumuri de specialitate IT. Clar pana acum?

 

Bun. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.