Jump to content

Nedumeriri Placa Video: Tehnologii Sau Frecvente?


Recommended Posts

Buna seara / ziua / dimineata forumistilor !

Sa trecem la subiect. Tocmai sunt la un pas de a cumpara o placa video pe nume Sapphire AMD Radeon HD 6570. La pretul acestei placi, ma impresioneaza enorm de mult TEHNOLOGIILE pe care le are. De altfel acestea sunt: AMD CrossFireX / AMD HD3D / nVIDIA PhysX / AMD Advanced Parallel Processing / Unified Video Decoding 3 / AMD App Acceleration. Pe langa aceste tehnologii, placa video are o memorie de 1GB, 128 bitsi si este GDDR3. Acum intrebarea mea este: Ce este mai important: tehnologiile placii video, sau frecventele acesteia? Merita un GDDR5 cu o tehnologie care este scrisa sa nu ramana spatiul gol, sau un GDDR3 cu frecvente mai mici dar cu 6 tehnologii bune? (Tin sa spun ca versiunile Pixel Shader / OpenGL si etc. sunt la fel ca la placa GDDR5)

Link to comment
Share on other sites

Haha, si eu ramasesem putin uimit de PhysX la AMD, insa conform celor de la eMag, placa dispune de aceasta tehnologie: http://www.emag.ro/placa-video-sapphire-amd-radeon-hd6570-1gb-gddr3-hdmi-dvi-d-vga-11191-26-20g/pd/EFQ6DBBBM/ (o fi tehnica de marketing :P?)

Bineinteles, in mod oficial nu exista placi de la AMD cu suport pentru PhysX (de aceasta tehnologie benefciand doar placiile video de la nVidia).

 

Daca vrei cea mai buna placa pe la 300 ron, ti-as recomanda un Radeon HD7750:

 

http://www.mediadot.ro/placi-video/placa-video-sapphire-radeon-hd-7750-2048mb-ddr3

 

Nu prea are sens sa cobori mai jos, iar toate tehnologiile mentionate la placa indicata de tine le vei regasi si aici, si chiar unele in plus:

 

http://www.amd.com/uk/products/technologies/gcn/Pages/gcn-architecture.aspx

 

Pentru intrebarea: frecvente sau tehnologii? Depinde la ce doresti sa folosesti placa video. Daca ai nevoie de o anumita tehnologie care se afla doar in anumite placii video, atunci este normal sa alegi una dintre ele, insa, altfel (pentru jocuri, etc.), te intereseaza puterea efectiva a acesteia, si atunci ar fi mai bine sa iei un GDDR5 in loc de GDDR3, si asa mai departe.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, si da.. Si eu sunt foarte uimit pentru ca are nVidia PhysX si mi s-a parut destul de ciudat, dar interesant in acelas timp.

Eu am o "aluzie", sa zic asa, ca tehnologiile unei placi video sunt foarte importante in jocuri si acestea denota performantele placii.. Este adevarata aceastea "aluzie"?

Mai am o intrebare. De aceasta placa am mai auzit, am vrut sa o cumpar, dar pretul (nu stiu de ce mi se pare asa mare) m-a oprit. Deci, intrebarea este: 7750 2GB GDDR3 sau 7750 1GB GDDR5? Din cate stiu, memoria ajuta doar la rezolutiile mari, pe care eu nu le prea prefer..

@ Placa video o voi folosi pentru jocuri multyplayer, unde FPS-ul face diferenta, precum CS:GO, dar vreau sa-mi ruleze, macar, si NFS Most Wanted 2 (exemplu de joc cu cerinte destul de mari) la high, pe rezolutie medie, gen 1024x768.

@@ Multumesc mult gaby pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o "aluzie", sa zic asa, ca tehnologiile unei placi video sunt foarte importante in jocuri si acestea denota performantele placii.. Este adevarata aceastea "aluzie"?

 

Nu neaparat. Sunt tehnologii care pot ajuta/sunt de mare folos in jocuri, si tehnologii care nu te ajuta (daca nu ai si dispozitivele necesare). De exemplu, degeaba ai suport pentru 3D (AMD HD3D) daca nu ai monitor 3D si jocuri care sa suporte 3D.

 

Diferenta de pret intre ce ai ales tu si ce ti-am recomandat eu e de 50 de lei (eu zic ca nu e foarte mare). Bineinteles, daca poti alege intre GDDR3 si GDDR5 de regula ar trebui sa alegi GDDR5 dar conteaza si restul specificatiilor. Versiunea 7750 pe DDR5 se duce spre 4 milioane (cea mai ieftina).

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. Este ok, si mai am o intrebare, totusi. Ce ati alege sub 300lei din urmatoarele: Asus nVidia GT 630 GDDR5, Sapphire AMD Radeon HD 6570 2GB GDDR3, HIS AMD Radeon 6670 1GB GDDR5, sau ASUS AMD Radeon 6670 2GB GDDR3?

 

@Aceasta este ultima mea intrebare, va multumesc pentru raspunsurile anterioare, si sper sa ma indrumati bine !! Puteti inchide topicul dupa raspunsuri.

 

Nota: Am renuntat la Sapphire 7750 din cauza bugetului care nu imi permite sa depasesc 300lei !

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, am nevoie rapid de o parere. Am gasit o placa video PowerColor AMD Radeon HD 7730 1GB GDDR5 cu urmatoarele specificatii:

 

Graphics Engine: RADEON HD7730

Video Memory: 1GB GDDR5

Engine Clock: 800MHz

Memory Clock: 1125MHz x 4 (4.5 Gbps)

Memory Interface: 128bit

DirectX® Support: 11.1

Bus Standard: PCIE 3.0

Standard Display Connecors: DL-DVI-D/HDMI/VGA

OpenGL: 4.3

 

Da, placa mea de baza are slot PCI-Express x16 3.0. Placa este valabila in ALTEX de tip BULK la 240lei. Vreau sa stiu daca merita sa o cumpar, pentru ca am putine nedumeriri pentru ca este BULK..

 

EDIT: Nu am specificat tehnologiile placii: AMD APP Accelerator / AMD HD3D / AMD Crossfire / AMD PowerTune / AMD HD Media Accelerator / Dolby TrueHD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.