Jump to content

Traficul Siteului A Scazut Foarte Tare, De Ce?


Recommended Posts

salutare,

 

am un site de intrebari si raspunsuri, deschis de prin februarie 2013. in prezent am vreo 16000 de intrebari si recunosc ca aproape toate sunt puse de mine, pentru a-l ajuta. incepand cu 5 octombrie traficul a scazut, de la o medie de 600 vizitatori la 200 vizitatori si nu inteleg de ce. care ar fi cauza? sa fie oare ca l-am ajutat eu cu intrebari si raspunsuri in acelasi timp, de la aceeasi adresa ip si google si-a dat seama de asta? totusi e munca mea, foarte multe ore pierdute. intrebarile nu sunt copiate de pe alte siteuri de gen, sunt formulate de mine si raspunsurile tot de mine, ca informatia poate exista si pe alt site sub alt context asta e altceva, o informatie poate fi gasita pe foarte multe siteuri insa contexte diferite. siteul nu contine spam sau alte metode "neortodoxe".

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cauza cum ca atat intrebarile cat si raspunsurile sunt date de pe aceeasi adresa IP cade din start (din punctul meu de vedere). IP-ul este public (il vede toata lumea)?

In afara de adaugarea de continut, ai adus si link-uri site-ului?

In SERPS (pagina de rezultate a motorului de cautare) cum stai? Ai pierdut pozitii?

 

Vezi si:

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

nu, IP-ul nu este public. la adaugarea de linkuri, te referi daca siteul a fost introdus in directoare web? l-am bagat in multe directoare insa atunci la inceput, prin februarie 2013. trebuia sa fiu afectat inca de pe atunci, nu? de ce tocmai acum. pentru anumite intrebari, am cam pierdut pozitii. sunt unele care erau pe prima pagina, al doilea sau al treilea rezultat si acum sunt un pic mai jos sau chiar pagina a doua. am mai citit ieri despre updateurile motorului de cautare google, algoritmul. se pare ca pe 4 octombrie 2013 s-a facut un update la algoritmul penguin si culmea mie pe 5 octombrie mi-a scazut drastic si de atunci nici ca s-a ma ridicat. daca e de la ei, cat oare dureaza pana se regleaza? in webmasters tools nu am nicio problema de care ei sa-mi spuna. nu a fost hackuit, nu are malware, la actiuni manuale se afiseaza "Nu au fost găsite acţiuni manuale privind spamul web."

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, pe 4 octombrie 2013 a avut loc un nou update al Penguin-ului (2.1). E posibil ca din aceasta cauza paginile site-ului sa mai fi scazut in ranking. Daca te-a afectat Penguin/Panda, de obicei penalizarea este scoasa de urmatorul update al algoritmului (daca se micsoreaza/reduc definitiv cauzele care au provocat-o).

In cate directoare ai inscris site-ul?
In ultima perioada site-urile sunt mult mai sensibile la link-urile primite, drept pentru care trebuie adoptata o strategie de link building bine pusa la punct. De regula, link-urile care se pot obtine foarte usor, ori nu te ajuta, ori iti pot provoca probleme. Desigur, exista si cazuri in care sunt ok...

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

2-6 luni.
 
Iata si concluzile lui Tom, persoana care se ocupa cu SEO:
 

Seo NU mai include:

a. free links:
- comentarii
- directoare (inclusiv directoarele de articole)
- semnaturi forum
- etc
 
b. Paid links
- blogroll
- comunicate de presa
 
Ce functioneaza inca bine:
 
- articole (advertorial) in blog (in functie de blog)
- links pe site-uri de "afaceri"
- advertorial (stire) pe site-uri de stiri 
- imagini
 
Ce cred eu ca o sa ramana ne-penalizate pe viitor:
 
- advertorial = stire, pe site-uri de stiri recunoscute 
- imagini = banner = publicitate, nu se poate penaliza
- link din site-uri de afaceri
 
Din ce observ, google elimina (penalizeaza) money keywords, atat ca % cat si ca ancora. 
 
Pe scurt:
 
- Nu mai ai nevoie de "ancora" ca sa rankezi, stie el pentru ce vrei (trebuie) sa rankezi.
- Nu mai ai nevoie de multe links. Ajung cateva links sa prinzi cel putin prima pagina. Deja cu 2,3 links esti in prima pagina, daca nu loc 1
- Nu mai exista pozitii fixe, vor exista fluctuatii frecvente. 
 
Link-uri putine dar bune (scumpe) si content de calitate, implica fluctuatii frecvente. E netul plin de continut, acum google trebuie sa decida singur (in functie de ce criterii ?) care articol este mai "de calitate'. Links? Ar fi prea simplu A fost in trecut, sigur au alte planuri. Autoritate? Da, dar autoritatea se obtine si prin links.
 
Emd inca functioneaza, dar nu mi-as planifica un proiect de lunga durata pe emd din 2 keywords+. Daca folositi emd, nu folositi "anchora" pe keywords, doar naked.
 
De 2 ani google se schimba, din ce in ce mai "puternic". Strategia seo se schimba obligatoriu. Algoritmul bazat pe link-uri nu o sa fie eliminat, doar posibilitatea de a obtine link-uri a scazut enorm. Link-uri naturale? Forget about it! (doar o idee geniala sa va aduca link-uri naturale, dar am dubii mari. De unde? bloggerii vor bani, ziarele vor bani, toti vor bani pe links!)
 
Cea mai frecventa intrebare este: De unde links? Cumparati! 
 
Link-urile devin din ce in ce mai scumpe si mai rare. Google limiteaza accesul la links, mai ales link-uri ieftine. NU astazi, nu maine, dar cat de curand, o sa elimine complet link-urile ieftine (blogs, advertoriale, etc). Cum? Ii obliga la no-follow sau penalizare.
 
Fara free, fara ieftin, doar link-uri scumpe, sau...? Adwords?
 
Seo local, cautari long tail, fara money keywords, ... = hummingbird.
 
--------------------
 
Ma astept la un nou penguin pana la sfarsitul anului, cu target "vanzatorii de links" = bloggerii, retele, site-uri de "stiri =advertoriale", site-uri mari cu dofollow, surse web 2.0 spamante, etc. Dupa un astfel de update, poate face si PR update, a curatat destul spam.
 
--------------------
 
Este extrem de greu offline, a devenit si online! Criza (forever) + startegia google, sunt deja motive de ingrijorare pe termen lung. 
 
Avantaj au afacerile care nu depinde de google, sunt deja brands sau nu-si bazeaza traficul pe google (afiliere, social media, etc).
 
-----------------
Daca vreti proiect pe termen lung, e timpul pentru inovatie, daca vreti seo cu investitie minima. Vremea copiatului a trecut!
 
Daca aveti buget, e simplu. Doar sa-i investiti cu cap! 
 
Daca vreti bani usori, incercati "da si fugi". Site + spam, la fiecare 4-6 luni.  Necesita investitie, dar mai mica ca un proiect pe termen lung.
-----------------

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.