Jump to content

Tutorial Update Android (Actualizare Software)


gaby

Recommended Posts

Recent am efectuat primul meu update de Android (de la 2.3.5 Gingerbread la 4.1.2 JellyBean), drept pentru care ma simt in masura sa ofer informatii detaliate despre acest proces. Este important sa stiti ca fiecare producator are cate o modalitate proprie prin care ne pune la dispozitie update-ul, iar datele la care acestea apar disponibile difera de la un producator la altul cat si de regiunea sau operatorul de telefonie mobila utilizate.

In general, actualizarea se poate realiza in doua moduri: prin intermediul unui software (cum ar fi Samsung Kies pentru telefoanele Samsung) sau OTA (Over The Air -> prin simpla conectare a telefonului la internet) / FOTA (Firmware over the air).

Inainte sa incepeti, daca aveti date importante stocate pe dispozitiv, e bine sa va creati un back-up, iar telefonul este recomandat sa aibe bateria plina (peste 50%).

Daca alegeti sa faceti update-ul prin intermediul KIES, va trebui sa-l descarcati si instalati pe PC-ul dvs.: :link:, dupa care conectati telefonul la PC cu ajutorul cablului de date. Odata ce telefonul a fost recunoscut de program, daca sunt actualizari dispnibile, veti fi avertizati, iar pasii ce va trebui sa ii urmati vor fi afisati pe ecran.

i777_JB_Update_02.png

Detalii suplimentare aici: http://www.samsung.com/us/support/SupportOwnersFAQPopup.do?faq_id=FAQ00047325&fm_seq=51324

Eu am ales sa fac update-ul prin optiunea OTA, pentru ca mi s-a parut mai comod. Pentru asta trebuie sa conectati dispozitivul la o sursa de internet stabila (Wi-Fi), dupa care sa mergeti in: Setari -> Despre telefon -> Actualizare Software.

Vi se va cere sa creati sau sa va autentificati cu contul de Samsung, dupa care dispozitivul va cauta firmware-urile disponibile urmand ca ulterior sa le descarce. Pe timpul descarcarii puteti utiliza telefonul in mod obisnuit (aceasta ruland in fundal) insa odata ce fisierele au fost descarcate, dispozitivul se va restarta si va actualiza sistemul de operare, in aceasta perioada devenind temporar indisponibil. Asa cum am spus si mai sus, eu am avut Android 2.3.5 (stock), iar update-ul la 4.1.2 (ultima versiune oficial disponibila, momentan) s-a realizat treptat, adica de la 2.3.5 la 4.0.4 apoi la 4.1.2.

Pentru mine, durata actualizari a durat in jur de o ora, cu tot cu descarcat si instalare + configurare. Altfel, toate fisierele si aplicatiile pe care le aveam inainte de a face update au fost pastrate; anumite aplicatii cerand sa fie actualizate ulterior.

Iata cam cum arata procesul de actualizare software:

P.S: Update-ul poate da gres si telefonul poate deveni inutilizabil in cazul in care deconectati sau inchideti dispozitivul inainte ca actualizarea sa aibe loc, in cazul blocarilor PC-ului cu ajutorul caruia se realizeaza update-ul (via KIES), sau penelor de curent.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ce sistem de operare ai? Daca ai Android 1.5 poti face uprade la 2.1, daca ai deja 2.1, e maximul suportat.

Uite aici un tutorial pas cu pas, folosind Odin: http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-upgrade-update-samsung-galaxy-i5700-1-5-to-firmware-2-1/

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Recent am achiziționat un LG Optimus L3 II E-430 .

OS - ul din fabrica este Android 4 . 1 . 2 Jelly Bean .

​Pe unele site-uri apare telefonul meu ca și suportând Android 4 . 4 KitKat . 

​Prin OTA rămâne tot la același 4 . 1 , cu ceva jucărioare în plus .

Nu zic acum că vreau musai 4 . 4 , dar un 4 . 2 - 4.3 ar fi drăguț .

Cum pot face asta ( ci anume , upgrade la una dintre versiunile antemenționate ) cu cele mai mici riscuri ? 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nush despre adreno 200, dar eu am adreno 203 si nu e deloc suportata de android 4.4 (parca nici 4.3). (am cautat rapid pe net si vad ca nici adreno200 nu e suportata)

Modificari majore nu stiam sa fie intre versiunile 4.1-4.2-4.3 asa ca mai bun e pe versiunea oficiala.

  • Upvote 2

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

​Aha , mersi de lămurire , Gabi .

 

#GoD : Știu că ți - ai pus 4 . 4 . 2 pe al tău [ Huawei Ascent G 510 ] .

 

Spui că OS - ul nu ar fi compatibil cu unitatea lui grafică  Adreno 203 .

 

Altfel spus , ție cum ți - a mers ?

Mă interesează măcar așa ca idee .

Link to comment
Share on other sites

Jocurile merg mult mai greu. Stiu pe cineva care are acelasi telefon, asa ca am putut sa ma uit in paralel... Jocuri mai simple merg ok (gen temple run) dar unele se misca mult mai greu (de ex e unu cu rechini..in care tre sa manci pesti..si mere mult mai greu pe telefonu meu).

 

Deasemenea mai am probleme, cum ar fi bateria care tine mult mai putin (abia duce o zi, versus 2 la celalalt telefon). Acuma miam pus ultima versiune (apare saptamanal asta pe care il folosesc eu) si bateria nu tine nici macar o zi. Dar asta se rezolva usor revenind la un build putin mai vechi..

 

 

Pe langa asta, mai sunt probleme cauzate de alte chestii... telefonul isi mai da restart din cand in cand fara nici un motiv (cand vb, cand sta, cand il deblochezi..) dar mai rar.. depinde ce ROM pui, cat e de stabil...

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

GodsOtherHand aici.

 

Da pot sa revin foarte usor:)) E pe situ celor de la huawei un fisier (.app parca) prin care ti se restaureaza tot, bootloaderu, sistemu de operare, tot.

 

Deasemenea pot instala si un 4.1 sau 4.2 modificat, cu care nas avea problemele astea.

 

 

Totusi problemele nus chiar asa mari, in mare telefonu merge. Nu ma joc jocuri, sunt in preajma unei prize foarte des.. Plus imi place sa incerc chestii de genu, si sa si stric chestii :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.