Jump to content
Sign in to follow this  
beku111

Procesorul Limiteaza Placa Video?

Recommended Posts

Mai bine o iei pe asta: http://www.itmix.ro/cumpara/msi-radeon-r7-250oc-2gb-ddr3-128bit-dvi-hdmi-dsub-box-7748937

In topicul precedent ideea era sa iei o placa video mai performanta pentru a o putea folosi mai mult timp.

Exista conceptul "bottleneck" deci da. Procesorul ala e destul de slabut. Vezi poate gasesti un Quad pe LGA 775. Ti-ar fi mult mai bun, chiar pe termen lung.

Exista conceptul "bottleneck" deci da. Procesorul ala e destul de slabut. Vezi poate gasesti un Quad pe LGA 775. Ti-ar fi mult mai bun, chiar pe termen lung.

TE rog daca poti sa-mi spui raportat la acele placi pe  care o va limita .  LA aceasta configuratie care ar fi cerintele minime sa nu fie limitata . TE rog mult de tot sa-mi dai un raspuns . Astept cu nerabdare !

A preveni este mai bine decat a trata !

Pe ambele.

P.S:

ca sa nu fie limitata...ar fi "cerintele" maxime, nu minime :-?

Si la rasnita mea ce specificatii trebuie sa aiba placa video sa nu fac overkill ?

Vezi daca iti iei Core 2 Quad sa gasesti unul cu 250 - 300 lei cel mult. (mai mult nu merita)

Cand vad ca unii il vand si cu 500 lei ma apuca crizele.

Vezi daca iti iei Core 2 Quad sa gasesti unul cu 250 - 300 lei cel mult. (mai mult nu merita)

Cand vad ca unii il vand si cu 500 lei ma apuca crizele.

Imi trebuie si alt cooler la procesor ?

sa NU* se faca overkill :)) 

cam orice o sa fie overkill, inafara de placile alea slabe facute doar pentru video..desii nush, nam testat. Eu am ceva asemanator cu tine, si o placa video nvidia gt240 deja e limitata de procesor..

Eu personal as merge pe gt630. Nu e cu mult mai scumpa decat alte modele mai slabe (pe pcgarage e pe la 260 de lei parca cea mai ieftina) si daca e nitel prea tare..macar nu simti ca te doare.

Sau daca vrei ceva mai ieftin http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gt430-1gb-ddr3-64-bit-low-profile-1/

E mai ieftina, poate se muleaza mai bine pe compu tau... dar 64 biti la comunicarea cu memoria... nush, eu am pe 128.

love is a verb
Love is a doing word

sa NU* se faca overkill :)) 

cam orice o sa fie overkill, inafara de placile alea slabe facute doar pentru video..desii nush, nam testat. Eu am ceva asemanator cu tine, si o placa video nvidia gt240 deja e limitata de procesor..

Eu personal as merge pe gt630. Nu e cu mult mai scumpa decat alte modele mai slabe (pe pcgarage e pe la 260 de lei parca cea mai ieftina) si daca e nitel prea tare..macar nu simti ca te doare.

Sau daca vrei ceva mai ieftin http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gt430-1gb-ddr3-64-bit-low-profile-1/

E mai ieftina, poate se muleaza mai bine pe compu tau... dar 64 biti la comunicarea cu memoria... nush, eu am pe 128.

Cu acel core 2 quad , se va schimba mult situatia ?

Daca ai face putin oveclock ( 10% - 15% ) ar intra un HD 7750 dar totusi ca sa nu ai surprize ar fi bine sa mergi pe un gt 630.

Bani sunt in stare sa te faca sa omori, cam de asta la noi pe timp de pace razboi.