Jump to content

Descarcati Windows 10 Technical Preview (Download)


gaby

Recommended Posts

Asa cum am fost anuntati la conferinta de presa din data de 30 septembrie 2014, unde a fost prezentat varianta Technical Preview a proaspatului sistem de opeare a fost pusa la dispozitia doritorilor, incepand cu data de 1 octombrie 2014. Pentru a va asigura ca puteti instala aceasta versiune de Windows 10 verificati daca intruniti cerintele de sistem hardware:
 
Windows 10 Technical Preview
 
Procesor: 1 GHz sau mai rapid
Memorie RAM: 1 GB pentru versiunea 32-bit sau 2 GB pentru 64-bit
Spatiu necesar pe HDD: 16 GB
Chip video: Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM

Cont Microsoft si acces la Internet

Descarcati / Download Windows 10 (x64 - 64 de biti): :link: (3.81 GB)
Descarcati / Download Windows 10 (x86 - 32 de biti): :link: (2.93 GB)
Descarcati / Download Windows 10 (upgrade file): :link: (4.64 MB) - nu poate fi rulat pe versiuni de Windows anterioare lui Windows 7 SP1.
Versiunile de mai sus sunt cele in limba engleza (United States). Pentru celelalte limbi disponibile vizitati: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/preview-iso

 

Product Key (aplicabil pentru ambele versiuni de mai sus): NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR
 
Care este durata de valabilitate a lui Windows 10 Technical Preview?
Windows 10 Technical Preview expira pe data de 15 aprilie 2015. Incepand cu data de 1 aprilie 2015 veti primi notificari pentru a face upgrade la o versiune superioara.
 
!!! Important de retinut:

  • Windows 10 Technical Preview este disponibil doar in limba engleza, chineza simplificata si portugheza braziliana.
  • Daca rulati Windows 8.1, Windows 8, sau Windows 7 iar limba sistemului de operare nu este engleza, chineza sau portugheza braziliana, trebuie sa stiti ca prin upgrade vi se vor pastra doar fisierele personale, nu si programele instalate sau setarile Windows-ului.
  • Daca rulati Windows 8.1, Windows 8 sau Windows 7 si ati instalat un pachet lingvistic sau un language interface pack (LIP), acesta va fi dezinstalat atunci cand instalati Windows 10 Technical Preview.
  • Utilizatorii care vor instala Windows 10 Technical Preview ca sistem de operare principal, nu vor putea sa se intoarca la versiunea de Windows folosita anterior cu ajutorul partitiei de recovery disponibila pe hdd-ul computerului (este foarte important sa creati un dispozitiv media de recuperare de pe partitia recovery inainte de a instala Windows 10 Technical Preview).

P.S: Varianta Technical Preview este una cu bug-uri ce vor trebui semnalizate si reparate pana la distribuirea versiunii finale a lui Windows 10.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

L-am descarcat, l-am instalat si am constatat ca a fost timp pierdut.

Meniul de Start arata ca cel al Windows-ului Vista la care s-a adagat doar meniul ala gen Metro UI. Explorer-ul arata si el destul de nasol, chiar foarte. Cand intri in My PC iti arata ultimele fisiere accesate. Un plus? Are unul, au schimbat cateva iconuri la My PC =))  , si arata destul de bine. In rest? Arata ca dracu' de nasol. De ce? Parca e Windows Xp contorsionat cu Windows 8.1. :troll:

Poate o sa arate mai bine cand o sa fie lansat oficial. :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

L-am descarcat, l-am instalat si am constatat ca a fost timp pierdut.

Meniul de Start arata ca cel al Windows-ului Vista la care s-a adagat doar meniul ala gen Metro UI. Explorer-ul arata si el destul de nasol, chiar foarte. Cand intri in My PC iti arata ultimele fisiere accesate. Un plus? Are unul, au schimbat cateva iconuri la My PC =))  , si arata destul de bine. In rest? Arata ca dracu' de nasol. De ce? Parca e Windows Xp contorsionat cu Windows 8.1. :troll:

Poate o sa arate mai bine cand o sa fie lansat oficial. :big_boss:

Off topic: Overs.ro ce are? Account suspended.

 

On Topic: Nici nu mă chinui să-l instalez de acum. Windows 8.1 mi se pare cel mai bun. Cum a spus și Republic: Poate o să arate mai bine când o să fie lansat oficial.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Nu se poate numi "keylogger" cand este o functie existenta in majoritatea smartphone-urilor din ziua de azi:

[if you] enter text, we may collect typed characters, we may collect typed characters and use them for purposes such as improving autocomplete and spell check features

Aia ce inseamna, ca toate telefoanele au un keylogger?  :-?

Si de restu, era de asteptat sa vada unele lucruri ce facem sau ce folosim, pana la urma doar asa se pot afla problemele pentru a fi rezolvate. Asta se intampla si la orice joc alpha sau beta, doar ca in cazu asta, este vorba de ceva mai "global". Nu este ceva nou creat acum.

  • Upvote 2

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

E un keylogger. La fel cum un virus e o bucate de soft care faci ceva ce nu vrei si poate chiar nu sti. Chiar daca acea bucata a fost pusa de un hack3r sau de microsoft.. Tot virus/keylogger/mallware ramane. 

 

Deasemenea acest "keylogger" nu e un secret.. a fost anuntat public ca date despre tot ce faci vor fi inregistrate si trimise catre microsoft. Din cate zic ei, datele sunt anonimizate (nu ai cum sa iti dai seama de la cine provin acele date) desii eu ma cam indoiesc ca aceasta parte a fost facuta prea bine.

 

Cati dintre voi aveti aplicatia aia de messenger de la facebook? Stiti ca aia inregistreaza unde apesi pe ecran, are dreptul sa foloseasca microfonul si camera video cand vrea (chiar si cand tu nu umblii in aplicatie), si multe alte drepturi? Aplicatia aia are drepturi sa faca orice (si o si face).

  • Upvote 1

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

E un keylogger. La fel cum un virus e o bucate de soft care faci ceva ce nu vrei si poate chiar nu sti. Chiar daca acea bucata a fost pusa de un hack3r sau de microsoft.. Tot virus/keylogger/mallware ramane. 

 

Deasemenea acest "keylogger" nu e un secret.. a fost anuntat public ca date despre tot ce faci vor fi inregistrate si trimise catre microsoft. Din cate zic ei, datele sunt anonimizate (nu ai cum sa iti dai seama de la cine provin acele date) desii eu ma cam indoiesc ca aceasta parte a fost facuta prea bine.

 

Cati dintre voi aveti aplicatia aia de messenger de la facebook? Stiti ca aia inregistreaza unde apesi pe ecran, are dreptul sa foloseasca microfonul si camera video cand vrea (chiar si cand tu nu umblii in aplicatie), si multe alte drepturi? Aplicatia aia are drepturi sa faca orice (si o si face).

Adică să afle Microsoft cu ce gagici vorbesc eu? Nu, mulțumesc, mai bine lasă.

 

Privind Facebook Messenger, vede pe tot telefonul? Inclusiv Browser? Vorba aia românească, am dat de dracu :))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Adică să afle Microsoft cu ce gagici vorbesc eu? Nu, mulțumesc, mai bine lasă.

 

Privind Facebook Messenger, vede pe tot telefonul? Inclusiv Browser? Vorba aia românească, am dat de dracu :))

Nu e nimic nou stirea cu facebook. Si nu e unica aplicatie de genu. Plus, pe microsoft nu ii intereseaza ce vorbesti, doar salveaza mesaje scrise tine pentru a te ajuta cu auto-completarea sau sa te corecteze cand e nevoie.

 

"Keyloggeru" acela ce spuneti voi sau ca vreti sa numiti, exista si pe telefoane daca tot o luam asa.. Si nu credca e cunoscut ca si keylogger/virus/malware, daca Android ar spune ca foloseste o functie tip keylogger si ii da numele "keylogger", toata lumea ar intra in panica cum se intampla in cazu asta. O discutie pe reddit poate arata exemple mai clare: Link

Do people not know that Android also collects everything you say in their speech to text app? It's part of the permissions you agree to when you start the app.

It's the reason I don't use it.

Wait, doesn't my phone do that already? I mean, that's how all the phone OS's start to predict text. They see what words we write in which order! The HORROR!

This is hardly as bad as the sensationalist title suggests. Every phone does this, and Macs have had predictive text for quite a while.

 

Si un user e posibil sa fi gasit solutie pentru disable la acea functie "keylogger":

At first this freaked me out too but after some digging you can disable all the "keylogging" like so:

Start > PC Settings > Privacy > General > "Show text suggestions based on what I type and write on this PC" Set the slider to off (which is default by the way).

  • Upvote 2

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Nu e normal pentru ca nu or adaugat lucru acesta pana acum, dar am impresia ca va incepe sa fie ceva normal de acum incolo. :)

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Toate companiile mari (si nu numai) colecteaza date. Informatia inseamna bani, banii aduc puterea.

Sunt convins ca odata ce legi un PC/telefon/tableta la internet Microsoft sau alte companii pot colecta date despre tine, fie ca folosesti Windows 10, fie ca folosesti Windows XP.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

​Oare cât va mai dura până vom folosi toți Linux ?

Microsoft văd că dă cu bâta - n baltă ... nu mă refer la keylogger , se știe ( și nu de puțin timp ) de astfel de proceduri , ci la UI - ul prost gândit , la schimbările nesemnificative ... 

La un moment dat , cum s - au închis suportul + actualizările pentru Windows XP / Vista se vor închide și pentru 7 , 8 , 8.1  ... Atunci ce ?

Să folosesc un Windows 10 [ care defapt e 8.2/9 ] bug - uit până - n ...

Mai bine trec pe Linux [ deși nu prea văd cum stă treaba cu Ubuntu , Kubuntu , Lubuntu  , Xubuntu ] ...

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

In poza aia nu vad eu bine, sau esti pe Windows 8? De ce nu faci upgrade la 8.1? Is rezolvate multe lucruri, cel putin eu nu am avut probleme pana acum si nici nu observ sa se miste incet.

 

PS: Daca nu ma insel Windows XP inca se poate instala / folosi, daca e asa, nu te opreste nimeni sa-l folosesti. Si cine nu are PC inca pentru Windows 7 Home Premium x32, credca ar fi cazu de un micut upgrade. Fiindca cerintele pentru Windows 7 is urmatoarele ( Chiar daca nu e vorba in acest topic ):

If you want to run Windows 7 on your PC, here's what it takes:

1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit
1 gigabyte (GB) RAM (32-bit)
16 GB available hard disk space (32-bit)
DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver 

Dupa cum se observa, niste cerinte mici care si un PC decent de acum 10 ani ar rula acel windows :)

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

In poza aia nu vad eu bine, sau esti pe Windows 8? De ce nu faci upgrade la 8.1? Is rezolvate multe lucruri, cel putin eu nu am avut probleme pana acum si nici nu observ sa se miste incet.

 

PS: Daca nu ma insel Windows XP inca se poate instala / folosi, daca e asa, nu te opreste nimeni sa-l folosesti. Si cine nu are PC inca pentru Windows 7 Home Premium x32, credca ar fi cazu de un micut upgrade. Fiindca cerintele pentru Windows 7 is urmatoarele ( Chiar daca nu e vorba in acest topic ):

If you want to run Windows 7 on your PC, here's what it takes:

1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit
1 gigabyte (GB) RAM (32-bit)
16 GB available hard disk space (32-bit)
DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver 

Dupa cum se observa, niste cerinte mici care si un PC decent de acum 10 ani ar rula acel windows :)

Eu am un PC de acuma 4 ani , care ghici ce? Are 1,5 GB Ram , placa 256MB HDD 320 GB , proc. Intel Celeron 2.44GHZ si nu-mi da voie sa instalez Windows 7 . Cand ajunge la Wallpaperul ala si apare Setup , acolo ramane.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Eu am un PC de acuma 4 ani , care ghici ce? Are 1,5 GB Ram , placa 256MB HDD 320 GB , proc. Intel Celeron 2.44GHZ si nu-mi da voie sa instalez Windows 7 . Cand ajunge la Wallpaperul ala si apare Setup , acolo ramane.

 

Eu am avut PC din 2004 pe care mergea windows 7 ok. (1.2 gb ram, procesor single core, hdd 80gb)

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Cum am spus, PC decent, decent inseamna sa fi dat ceva bani pe timpurile alea, nu la ceva cumparat care avea componente aparute in 1999. Ceva cumparat care avea caracteristici si componente aparute anu acela :)

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Faza cu decent ... Dacă a fost în vogă un timp ... [ nu low - end ] ... Se merită .

Eh ... chiar și - așa întâmplarea face să nu îți dea voie la uprgade system și să nu îți permiți ceva îmbunatățiri ale componentelor hardware .

 - Gadeas : Corect , mai pot fi folosite , dar ... cum am și spus , au zeci de bug - uri nerezolvabile [ lipsă update - uri si support tehnic ] .

Nu pot face upgrade direct către Windows 8.1 / Windows 10 Tech Preview : http://www33.zippyshare.com/v/15852702/file.html  / http://www28.zippyshare.com/v/68355397/file.html .

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Ce versiune de Windows 8 folosesti? Si licenta e cumparata / originala sau cum stim toti ca se face mai mult in ziua de azi?

 

Ar fi ok sa discutam problemele astea in alta parte totusi, nu se cam incadreaza aici :P

  • Upvote 1

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.