Jump to content

Pareri asupra achizitionarii unor smartphone-uri


Recommended Posts

numarul 1: http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsung-galaxy-j1-white-galaxy-j1-single-sim-white/pd/DMBSCMBBM/

numarul 2: http://www.emag.ro/telefon-mobil-nokia-635-lumia-black-635-lumia-lte-black/pd/D34VZBBBM/

 

as dori cateva pareri legate de produsele de mai sus. avantaje, dezavantaje, argumentate cu subiect si predicat, etc. va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei si tu.. Banuiesc ca esti utilizator obisnuit fara nevoi speciale. Caz in care ambele telefoane au suficiente programe disponibile pentru ce vei avea nevoie.

 

Hardware sunt destul de asemanatoare. Degeaba e acel Nokia quad-core ca are doar 512MB de ram. Eu in locul tau as cauta un telefon care sa aibe 1GB ram, ca si asta de exemplu:

http://www.emag.ro/telefon-mobil-microsoft-535-lumia-dual-sim-black-535-lumia-dual-sim-black/pd/DR7GMMBBM/

Acuma decizia e a ta..mam mai jucat cu ceva telefoane, si am observat ca 1gb se simte contra 512MB (cand folosesti telefonul) pe cand dual-core vs quad-core nu am simtit diferenta prea mare (nu am jucat jocuri super solicitante, cei drept).

 

Alte diferente nu sunt..Nokia banuiesc ca au o calitate ceva mai buna a materialelor (Microsoft le vinde relativ ieftin acum), dar (cel ales de tine) nu are blitz si cred ca nici nu are camera secundara. Tu sti daca ai nevoie de astea..

  • Upvote 1

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

da, ca utilizator, sunt obisnuit. mie imi trebuie ceva cat sa mai trag cate o poza, un selfie. de un facebook chat, whatsapp, etc. si poate cateva melodii, cand mai sunt pe drumuri. ideea principala era sa se incadreze in acel pret. (max. 500 RON)

partea de gaming nu ma intereseaza.

intr-adevar, si pe mine "m-au batut la ochi" acei rami si mi-am inclinat putin atentia spre procesoare. insa doar astea 2 mi s-au afisat in rezultatele cautarii pe emag. probabil n-am cautat destul de mult.

 

ii drept ca pana acuma, pe tot ceea ce tine de operarea pe un smartphone, am lucrat doar pe android ca OS, putin si pe windows. m-as baga si pe windows, insa nu cunosc suficient de mult cum e la ei partea de play store, incepand cu inregistrare, download, usage, etc. difera enorm fata de google play? sau pot face asocierea cu contul google pe aplicatii fara sa mai fie necesar sa ma conectez pe un cont de la microsoft?

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa caut "edit" in postul meu, dar nu l-am gasit. asa ca voi recurge la un multi-post cu o mica adaugare asupra celor mentionate mai sus. am citit multe review-uri ale lumiei 535. si vad ca foarte multi se plang de partea cu touch chiar si dupa acel update de la microsoft, care ar fi trebuit sa rezolve problema.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic despre 535. Eu miam cumparat acu 2 zile un lumia 435 (motivul ca e ieftin si are 1gb ram :)) ). Venind tot de pe Android nu prea pot sa zic ca e o diferenta majora.

Cu store e cam la fel ca la google, doar ca nah.. ai cont la microsoft nu la google.

In general ai toate aplicatiile de care ai nevoie (facebook viber etc). Cand miam bagat contu de gmail ca sa primesc mailurile, vad ca mia adus si contactele de acolo (deci nu mam mai chinuit sa migrez eu manual).

Sistemu pare putin mai saracacios in optiuni dar din ce am citit majoritatea se vor rezolva cu update-ul la Windows 10. In general eu sunt multumit de achizitia facuta. Nu am avut probleme cu ecranu (dar nah, e alt model).

 

Din ce am citit cu problema de touch, nu toate telefoanele au buba asta. Numa anumite serii..poate gasesti care sunt seriile afectate.. sau te poti risca, si daca nu merge bine poti returna telefonul la EMAG fara nici o problema. Nu tre sa dai un motiv, ci doar ca nu esti multumit.

Edited by GodsOtherHand

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Specificatiile tehnice sunt relativ asemanatoare, cea mai importanta alegere este sistemul de operare, cred. Windows 8.1 Mobile vs. Android.

Personal as alege Android ( stiu, sunt subiectiv, eu am S6 ). De ce l-as alege ?  In spcial datorita multiudinii de aplicatii disponibile pe Android. Si Android - ul e in continua expansiune datorita numarului mare de utilizatori.

Nu am avut telefon cu Windows dar am o tableta care a venit cu Windows 8.1 Pro. M-am uitat prin Windows Store, destul de " sarcut " in aplicatii fata de play. Poate pentru telefoane sunt ceva mai multe aplicatii, dar cel putin pentru tableta e diferenta enorma intre Windows Store si Play Store. Eu am luat-o mai mult pentru mobilitate si sa pot folosi aplicatiile care le folosesc pe Windows obisnuit.

Un avantaj ar mai fi ca pe Android poti sa folosesti multe aplicatii de la Microsoft daca ai nevoie ( nu au avut incotro, si au trebuit sa se dezvolte si pe platforma asta, fiind cea mai utilizata pentru smartphone - uri si probabil si pentru tablete ).

Totul depinde de ce vrei sa faci cu telefonul. Eu spre exemplu, zilele acestea mi-am schimbat banca : am cam umblat pe la toate, dar nu imi aministesc sa fi vazut una care sa aiba Mobile Banaking pe Windows Phone...poate totusi exista, si nu am vazut eu.......

Acum pe partea de hardware :

1. Retea : Lumia are 4G pe cand J1, NU : 4g - ul la noi e slabut rau, asa ca nu asta e cel mai important, dar poate fi o optiune.

2. Ecran : TFT ( Samsung ) si IPS ( Lumia ) : cel mai probabil ecranul ips este mai bun, mai luminos.

3. Capacitate de stocare : 8G Lumia vs. 4GB Samsung.

4. Procesor : aceiasi frecventa ....la Lumia e Snapdragon (Qualcomm) la Samsung nu scrie, probabil e un Cortex.

5. RAM : identic : daca alegi Android vei avea nevoie de o aplicatie care sa iti inchida automat aplicatiile uitate deschise.

 

Cam aste e in mare.

Ramane sa tragi line si sa alegi.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am avut telefon cu Windows dar am o tableta care a venit cu Windows 8.1 Pro. M-am uitat prin Windows Store, destul de " sarcut " in aplicatii fata de play. Poate pentru telefoane sunt ceva mai multe aplicatii, dar cel putin pentru tableta e diferenta enorma intre Windows Store si Play Store. Eu am luat-o mai mult pentru mobilitate si sa pot folosi aplicatiile care le folosesc pe Windows obisnuit.

 

Ceea ce ai tu e cu procesor x86, corect? Noi vorbim aici de ARM.. alt store, alte aplicatii. Desii ceea ce zici e valabil, eu nu am gasit o aplicatie de care sa am nevoie si sa nu fie acolo. Da, nu e aceasi aplicatie, dar face acelasi lucru.

 Nu sunt impatimit al aplicatiilor, dar am instalate vreo 20 momentan.

 

Singurul lucru care numi place pe partea de software e ca google refuza sa faca aplicatii pentru windows phone. Deci clientu de gmail nu e asa fain ca ala de la google, si nu am google maps (da, ai vreo 4 alte aplicatii de harti, din care 2 direct de la microsoft..dar nah, mie aia imi placea).

  • Upvote 2

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa recunosc ca sunt putin uimit de feedback-ul masiv pe care l-am primit pana acuma intr-un timp relativ scurt. se pare ca cineva si-a baut toata cafeaua de dimineata.

confuzia mea ramane la 2 chestii: ramii (care da, conteaza ca in orice device, indiferent de sistemul de operare pe care-l detine) si partea de app store, in special de corelarea cu google. eu cum folosesc google enorm, incepand de la partea de gdrive, consola, social, gmail si multe alte anexe de-ale lor, androidul mi s-ar plia perfect.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce ai tu e cu procesor x86, corect? Noi vorbim aici de ARM.. alt store, alte aplicatii. Desii ceea ce zici e valabil, eu nu am gasit o aplicatie de care sa am nevoie si sa nu fie acolo. Da, nu e aceasi aplicatie, dar face acelasi lucru.

 Nu sunt impatimit al aplicatiilor, dar am instalate vreo 20 momentan.

 

Singurul lucru care numi place pe partea de software e ca google refuza sa faca aplicatii pentru windows phone. Deci clientu de gmail nu e asa fain ca ala de la google, si nu am google maps (da, ai vreo 4 alte aplicatii de harti, din care 2 direct de la microsoft..dar nah, mie aia imi placea).

Da, e adevarat.....este X86.....nu stiu de celalalt store....am crezut ca e asemanator cu cel de pe Windows Store pentru procesoare cu arhitectura X86.

Legat de harti....am auzit ca Nokia Maps e o aplicatie super OK.....nu iti place sau nu o poti folosi?

Legat de clientul de mail : poti alege orice client daca cel de la google nu iti convine si poti seta mail - ul via pop3 / smtp sau imap.

Link to comment
Share on other sites

a da, si mai e de faza cu touche-ul. de care prea multi se plang pe net. acuma inteleg ca in orice proces de productie, intr-un set sa fie 100 de produse, din care 1 sa fie "stricat"; pardon, sa aiba un defect tehnic si sa-l nimeresti fix pe acela. dar atatia? mai ales ca e o problema recunoscuta si de cei de la microsoft.

Link to comment
Share on other sites

@Larry. Sunt ceva diferente.. E saracacios comparat cu Android dar, eu personal, consider ca e suficient. Mai ales ca in curand si aplicatii de Android (unele, nu toate) vor putea rula pe Windows 10 mobile.

 

@nimicspecial Aici e vorba de un defect recunoscut de Microsoft care afecteaza anumite serii din acel produs. Il poti intreba pe Courage de unde a cumparat telefonul lui si poti incerca sa cumperi si tu de acolo. Cel mai probabil e din acelasi lot de telefoane si nu vei avea problema (nici el nu o are). Si cum ziceam, poti returna produsu la emag fara probleme.

 

Cat despre integrarea cu google, nu e foarte stralucita. Google nu ofera aplicatiile. Dar sunt variante 3rd party care fac treaba.

De ex cu mailu.. cum zicea si Larry, folosesc o aplicatie generica de mailuri. Deci pot sa scriu, pot sa primesc, fara probleme. Dar nu mi se organizeaza pe foldere cum e la aplicatia de gmail de la google.

Dupaia un alt exemplu e gdrive. Exista aplicatii 3rd party (tot din store, gratis) prin care poti face download/upload la fisiere din GDrive, dar lispesc anumite detalii (nu poti selecta fisiere multiple, etc). Dar sa nu uitam ca orice chestie de la google e disponibila si din browser. Deci sigur vei avea acces la acele servicii, e vorba doar de 'cat de usor'.

App daca mai pui 100 de lei e si lumia 640 la pcgarage cu 680 de lei... Eu personal as merge pe 535 si daca e cu probleme, il returnezi si iei altceva. 

Alte telefoane care ti leas recomanda:

Motorola, telefon foarte bun: http://www.pcgarage.ro/smartphone/motorola/moto-g-8gb-black/

Alt motorola putin mai ieftin, dar fara blitz: http://www.pcgarage.ro/smartphone/motorola/moto-e-4gb-black/

Daca preferi Samsung, asta ar fi interesant dar poate cam scump: http://www.pcgarage.ro/smartphone/samsung/sm-g360-galaxy-core-prime-8gb-4g-grey/

Sau un telefon Asus zenfone, cu specificatii ok si un pret mai redus: http://www.pcgarage.ro/smartphone/asus/zenfone-c-zc451cg-dual-sim-white/

 

 

Eu as merge pe Nokia 535.. daca nu, batalia mi se pare ca ar fi intre motorola g si zenfone.. Zic motorola pentru ca acel telefon a fost facut pe vremea cand motorola era a lu google.. si din cate am auzit e un telefon bun si rezistent.

  • Upvote 1

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • gaby changed the title to Pareri asupra achizitionarii unor smartphone-uri

Probabil tu ai SIM, iar telefonul necesita o cartela microSIM. Pentru asta trebuie sa te duci la operatorul de telefonie mobila sa ti-o schimbe cu una microSim. De obicei aceasta schimbare se face gratuit.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Depinde de operator. La vodafone te costa 4 euro schimbarea cartelei. Sunt ei mai chitrosi..

 

Incearca sa o tai tu. Daca nu o tai bine, mergi si dai 4 euro si iti da alta. Ai grija sa nu fortezi cartela ca poate nu o mai scoti.

Edited by GodsOtherHand

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

si neaparat trebuie sa ma duc la un rahat de orange shop ca sa mi-o schimbe? nu se poate la orice reprezentanta orange? nu de alta, dar sa nu mai pierd o zi pe drumuri degeaba. si eram atat de fericit cand a sosit telefonul acasa. aseara l-am comandat si azi la 10 dimineata deja isi facuse prezenta. l-am mirosit, l-am mangaiat, l-am butonat si cand il caut de cartela, mai ca era sa dau cu el de floster...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.