Jump to content

PC OZN Auchan (intamplare)


VladOcs

Recommended Posts

Salut, am fost azi pe la 16-17 la auchan sa fac unele cumparaturi.Am zarit un calculator intr-o carcasa rosie cu controler de cooler.Pe cartonasul cu informatii scria  intel 3.7 ghz.4 gb ram si nvidia 1gb video.Calculatorul arata bine si costa 1275 de ron.

De ceva vreme caut o ocazie sa-mi iau alt calculator.Asa ca am fost curios.Si am decis sa chem un baiat sa-mi dea toate detaliile.A venit un baiat grasut si cu ohelari cam de 19 ani si asa  a inceput conversatia care m-a facut sigur ca n-o sa iau niciodata un calculator de la un hipermarket.

Eu: Salut, imi spui si mie ce procesor are, vad ca aici nu scrie tot.

 El: Buna ziua, este intel 3.7 ghz.

Eu:Bine bine, dar ce model.

 El: Este Intel 3.7 ghz. (asta mi-a zis-o incet ca sa priceapa si prostul de mine, sa nu-i mai pun intrebari stupide)

Eu:Ala e producatorul si viteza, eu vreau modelul.Stii tu, g4320, i5-3452 numarul care de obicei scris pe cutia lui, langa producator.

 El:Nu stiu daca are asa ceva.Va zic ca ala e modelul.O clipa sa ma uit.( se duce in spate si sta cam 10 minute pana vine mandru si-mi zice ca-i i3 4150-4170 sau ceva asemanator.L-am cautat pe internet si mi s-a parut ok pentru pret)

Eu: Ok, si placa video ce model e?

 El:Nvidia 1gb(Deja nu mai eram surprins de raspuns)

Eu:Bine, e aceasi treaba ca la procesor.Imi trebuie modelul.

 El:Bine, ma uita acuma sa vad.(Ia o cutie cu acelasi model de calculator si incepe sa s-o invarta, s-o scuture si sa caute peste tot unde ar putea fi scris modelul placii video.Sa nu mai zic c-o manevra cu aceasi grija cum as manevra eu un sac de cartofi dar parea sa se distreze si n-am vrut sa-l intrerup)

Eu:N-ai o fisa, ceva pe care sa scrie ce au toate calculatoarele astea? Nu vine cu marfa?

 El:Nu, dar asta e modelu.Nvidia 1gb.In mare asta conteaza.

Eu:Altcineva nu e aici? Care sa ma ajute.

 El:Ma duc acuma sa-l chem pe baiatul care e sef de sector.(si se duce)

Peste 15 minute vine cu un baiat cam de 25 de ani care se uita pe o foaie si zice ca nu-i apar mai multe informatii.Atunci primul baiat pleaca fiind chemat la statie

Eu: Pai bine, uite eu vreau sa-l cumpar.Si nu-mi zice nimeni ce placa video are.Eu cum aflu?

 El:Pai dupa ce-l cumperi si-l deschizi...(il intrerup razand)

Eu:Deci sa inteleg bine, dau banii pe el fara sa stiu prea bine ce are in el.Dupa il car pana acasa.Dupa il despachetez, ii pun monitor, tastatura tot ce-i trebuie ca sa pot vedea ce placa video are.Si dupa daca nu-mi convine il impachetez la loc, il car iar si-l aduca inapoi?

 El:Da.(asa un raspuns clar si la obiect.Mi-au trebuit 10 secunde sa-mi revin.Si dupa am crezut ca ma ia la misto)

Eu: Tu glumesti?

 El:Pai nu nu, daca va deranjeaza drumul il deschideti si vedeti daca nu scrie pe placa video sau pe placa de baza.Dupa ce-l cumparati.(Partea trista era ca nu ma lua la misto.Atat de sincer si onest era.Lui ii se parea totul logic si normal.Eu eram nebunulToate calculatoarele acolo aveau abtibild pe usita.Aveau garantie pe unitate, nu pe piese deci daca-l deschideam se ducea garantia si mi-l mai primea inapoi ciuciu.Nu stiu de ce credea el c-ar scrie pe placa de baza dar na..Plus ca era sef de sector sau raion sau ce dumnezei deci macar atata ar fi fost frumos sa stie si el)

Eu:Bine, mersi.Scuze ca te-am tinut.Ma mai uit si ma mai gandesc.

El: Cu placere.Va rog sa nu ezitati sa intrebati pe cineva daca mai aveti alte nelamuriri.La revedere.

Si uite asa viata bate filmul si daca ai nevoie de informatii mai bine intrebi o scorbura de copac decat angajatii de la Auchan.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Eu de obicei nici nu chem pe nimeni, dar radiez..sau ceva.. de vin ei la mine si ma intreaba ce doresc. De obicei le raspund ca doar ma holbez la ce mai au prin magazin, dar ii asigur ca daca am nevoie de ajutorul lor, o sa-i fluier.

Nu cred ca merita oricum acel calculator. Asta-i un semn bun ca ar trebui sa te interesezi, sa cauti si sa cumperi de pe internet.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.