Jump to content
Sign in to follow this  
robotboy

Ce inseamna ransomware?

Recommended Posts

BitDefender tocmai a lansat suita antivirus pentru 2016, iar in descrierea produsului am citit despre faptul ca "ransomware este o amenintare de domeniul trecutului pentru utilizatori." Este prima oara cand aud de acest termen si sunt curios sa stiu ce inseamna. Da, stiu ca puteam sa caut pe Google dar mi s-a parut ok o discutie si aici pe forum, in acest sens.

E si asa, dar sunt si unele mai periculoase. Nu mai stiu numele, da era unu foarte fain care iti cripta toate fisierele (si le cripta bine, nu le puteai decripta fara sa ai cheia buna) si apoi iti zicea ca daca trimiti o anumita suma de bani (deobicei bitcoin ca e mai sigur pt ei) in 2-3 zile, iti vor trimite cheia. Si chiar o trimiteau :))

Asa cum a scris Dan mai sus, ransomware (ransom = rascumparare) este un virus prin intermediul caruia se incearca obtinerea de bani de la utilizatori, prin blocarea activitatii pe care acestia o desfasoara la PC, si/sau prin criptarea diverselor fisiere (documente, poze, muzica, etc.) din calculatorul victimei, pentru deblocarea lor cerandu-se diferite sume de bani.

Un articol bun pe aceasta tema este cel de aici: https://www.cert-ro.eu/articol.php?idarticol=647