Jump to content

Cum dezinstalez Linux / instalez Windows?


Alex XD

Recommended Posts

Cred ca smecheria era ca tu foloseai ceva versiune mai veche unde se intampla (din bulan chior) sa mearga chestia asta.. dar nu mergea in orice combinatie asa ca or interzis ntfs direct. 

Nu te contrazic,eu faceam asta prin vara.(chiar primavara)

Faza aia care ai dato tu merge sa reinstalezi ubuntu dar sa bag un iso windows nu imi da voie.Orcum o sa incerc sa caut alte programe.

Mai repede,vezi cum faci sa-ti booteze de pe FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit deloc cred ca cel mai bine il duc la un inginer IT ca sa imi instaleze el un windows amarat

Poftim,inca 2 articole:

http://onetransistor.blogspot.ro/2014/09/make-bootable-windows-usb-from-ubuntu.html

http://onetransistor.blogspot.ro/2015/09/uefi-ntfs-bootable-windows-usb-linux.html.

Al doilea,zice cum sa faci sa te lase cu NTFS,daca nici cu alea 2 nu reusesti,ma dau batut...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

De ce nu merge DVD cu windows? In fine.

Pentru ca el încearcă sa boot-eze în modul UEFI de pe un DVD cu Windows 7. Suportul UEFI in Windows 7 este oarecum limitat și fișierul necesar boot-ării din UEFI nu este prezent pe DVD unde ar trebui (efi/boot/bootx64.efi). Dacă ar încerca cu Windows 8 sau 10 nu ar avea probleme. Altfel, poate boot-a de pe DVD cu Windows 7, dacă activează CSM (modul de compatibilitate pentru master boot record).

Procedeul de creare de stick bootabil presupune, dacă e vorba de Windows 7, extragerea fișierului efi din install.wim și plasarea lui unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

@Alex XD

Salut! Aș fi curios ce anume te face să renunți la instalarea GNU/Linux (presupunând că acea instalare a fost făcută corect și că sistemul merge normal, nu cum sunt instalările „demo”, „însăilate”, cu care se vând laptopurile prin supermarket-uri).

Ubuntu poate deveni obositor după o perioadă mai lungă de utilizare, când capeți experiență (atunci vei dori să „faci pasul” la Fedora sau la Debian). Dar, pentru începători, pentru cei care trec pentru prima dată de la Windows la GNU/Linux, Ubuntu e una dintre distribuțiile cele mai populare, fiindcă-i foarte prietenos și colorat...

Răzvan

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.