Jump to content

Problema conexiuni permise User Panel


JamalAlin

Recommended Posts

Salutare, am o problema cu un user control panel php. Aceasta este situata pe un host si se conecteaza catre baza de date de pe alt host.

Problema ar fi la conexiunile catre baza de date. Cei de la host unde e baza de date au o limita de conexiuni permise, iar UCP e construit in asa fel sa se conecteze la baza de date la fiecare pagina accesata pentru ca majoritatea ruleaza cu informatii din baza de date mysql. Eu folosesc functia mysqli_connect care inchide conexiunea dupa ce queryul este executat. Daca  se atinge limita maxima de conexiuni catre baza automat sunt blocat conexiunile externe si nu-mi mia da voie sa folosesc.

Ce as putea face in privinta asta ?

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Solutia simpla ar fi sa contactezi firma de hosting si sa vezi daca iti poate mari limita acea.

Alta solutie, dar mai grea ar fi sa salvezi datele in fisiere json odata la X ore si sa afisezi acele fisiere json ( poate fi oricare alt format, nu doar json ), asta in schimb va avea un dezavantaj si asta fiind ca datele ce vor observa userii in UCP nu is live.

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Nu vor sa marasca limita, iar cealalta solutie cu json nu e buna deoarece imi trebuie mult live cum ai zis si tu pe moment atunci.

Uite care e conditia pusa de ei:

Trebuie sa NU efectueze cate o conectare la MySQL pentru fiecare vizitator ce acceseaza pagina, ia aminte ca folosesti baza de date a serverului de SA:MP si nu iti doresti sa o blochezi (max_user_connections) in cazul in care primesti flood in panoul web! Toate valorile afisate vizitatorilor vor fi indexate intr-un cache in mod obligatoriu! Valorile ce fac parte din zona membrilor vor fi indexate de asemeni intr-un cache daca structura lor permit acest lucru.

 

Link to comment
Share on other sites

  • gaby changed the title to Problema conexiuni permise User Panel

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.