Jump to content
Sign in to follow this  
robotboy

Ce inseamna ECO in CS:GO?

Recommended Posts

Salut, mai joc din cand in cand CS:GO si tot aud "go ECO", "this round ECO", si alte asemenea. Incepator fiind nu stiu ce e aia ECO, de multe ori unii jucatori se iau de mine pentru ca am cumparat o arma. Am dedus faptul ca nu trebuie sa cumpar arma cand se merge pe ECO, dar nu imi este foarte clar care e treaba. Cateva lamuriri de la cei mai experimentati? Multumesc!

O runda ECO (economy) inseamna o runda in care sa nu cumperi nimic pentru a pastra banii, cu scpoul de a-ti cumpara apoi un echipament complet. Aceasta strategie se foloseste de obicei atunci cand se pierde o runda (in special prima, cea a pistoalelor) sau mai multe, iar jucatorii ar fi obligati sa cumpere arme ieftine cu performante pe masura.

eco se face cand majoritatea echipajului n-are peste 3500 bani.

De obicei dureaza 1-3 runde.

Exista eco

semi eco

anti eco

Daca tot ai adus vorba de ele, sa le explicam :P.

Semi-eco = tot un mod eco in care se cumpara totusi un alt pistol fata de cel standard, armura sau grenade.
Anti-eco = echipa care a castigat prima runda, si care anticipeaza ca cealalta echipa va alege sa joace ECO, va cumpara arme (shotguns si/sau SMGs) care sunt eficiente impotriva oponentilor care nu vor avea armura, avand in acelasi timp avantajul de a obtine mai multi bani pe frag.