Jump to content
Sign in to follow this  
Cata Stelistu

Background negru la instalare Windows 8.1

Recommended Posts

Buna, tocmai am vrut sa imi instalez windows 8.1, dar mi se blocheaza. Deci imi booteaza fain frumos de pe stick, pe urma imi apare logo-ul de la windows 8 (Imagine) si dupa aia imi apare un Background negru, practic imi sta asa (inghetat).

Am incercat cu 3 Windows-uri luate si tot asa. Mentionez ca in urma cu 2 luni mi-a mers, dar acuma nu!

Pe laptop sau desktop? Și pe ce anume încerci să instalezi (pe ce laptop, sau ce placă de bază dacă e desktop)? Deconectează orice altceva, în afară de acel stick unde se află Windows-ul.

Pe un desktop model placa de baza conroe945pl

Am deconectat toate mufele, am lasat doar tastatura si mufa de la monitor si tot asea.

Windows-ul l-am luat de pe Filelist.

Configuratile calculatoru-lui

bandicam 2016-03-25 19-42-17-697.jpg

1) Ai făcut ceva modificări prin BIOS după ce ai trecut iar pe Windows 7?

2) Poate ar trebui formatat hard disk-ul complet (adică să nu-i dai ”Quick Format”) în NTFS când reinstalezi Windows-ul.

3) Poate pur și simplu ai nimerit acele versiuni de Windows pline de bug-uri de pe FileList (fiind crack-uite and shit like that...). Mai încearcă cu altul, și asigurăte că e pe x86 (sau 32 biți).

4) Din ce am mai citit de pe net, văd că procesoarele grafice integrate sau plăcile video mai vechi sunt de vină pentru acest fenomen.

5) Încearcă cu un stick USB 2.0, nu 3.0 (asta în caz că stick-ul tău e USB 3.0) și, la fel, să fie formatat NTFS.