Jump to content
Rochester.

Windows 8.1 sau Windows 10 Home?

Recommended Posts

Salut, am Windows 8.1 PRO x64, vreau sa trec la Windows 10 HOME AND PRO x64. Credeti ca merita?

Windows 10 este mult mai optimizat decat Windows 8.1? Consuma ceva resurse mai putine zece-le?

Pe: 6GB RAM, Intel Pentium CPU B960 2.20GHz (2 nuclee), AMD Radeon HD 7400M Series.

În Windows 10 ai vechiul meniu ”Start” din Windows 7, cu ceva elemente noi, gen thumbnail de la aplicațiile care le instalezi de pe Microsoft Store, sau poți pune orice shortcut acolo de la aplicațiile instalate de tine. O ai pe Cortana, un ”Siri” al lui Microsoft. Poți lucra pe 4 ferestre o dată grație tehnologiei ultra-revoluționară (a se observa sarcasmul) de multi-tasking. Poți trece pe ”modul tabletă”, dar dacă e un laptop obișnuit nu te încălzește cu nimic. Ca și performanțe, e cam același lucru cu 8.1. Și mai sunt multe altele care nu am apucat să le descopăr (sau nu am vrut :)) ).

Vezi doar ca laptop-ul tău să beneficieze de suport oficial (drivere) pe site-ul producătorului pentru Windows 10.

Ramai pe 8.1 , nu prea ai ceva major de castigat pe windows 10 , poate batai de cap cu driverele si instabilitate .

Eu zic sa treci pe 10. Dupa parerea mea este mai bun. Sunt diferente doar de design si are niste functii in plus, dar eu zic ca merita.