Sign in to follow this  
Followers 0
MetadataX

Ce face virgula intr-o propozitie?

5 posts in this topic

virgula asta are 1000 de intelesuri,ba elideaza o vocala,ba desparte o constructie incidenta,cum imi dau seama cand elideaza o vocala si dastea?

0

a da si mai am probleme la chestiile alea cu propoziti subordonate,daca am element introductiv ma descurc,dar daca ma pune sa iau 2 propoziti subordonate dintr-o fraza nu stiu,cum se face si asta?

0

În primul rând, ajută la decodarea mesajului, evitând ambiguitățile. De exemplu: ”Nu vreau să pleci.” și ”Nu, vreau să pleci.”

Când ai o enumerație în aceeași frază, le separi prin virgulă: ”Telefonul, mașina, laptopul, boxele sunt ale mele.”

Virgula, în mare, face o pauză în citire, sau vorbire. Din câte știu eu, cratima elidează o vocală sau o consoană, gen când îi spui unuia ”Du-te-n.....” :)), ar mai fii evitarea hiatului și altele care nu mi le mai aduc aminte.

0

io stiam ca,cratima leaga...sunt la examenu ala smecher de a 8 a...si asa mi-a predat ca,cratima leaga si , evidentiaza structura unei propoziti etc,da ce sa vezi..cand am scris asta de fapt era elidare sau nu stiu ce..asta nu inteleg..

0