Jump to content
MetadataX

Cum sa fiu mai slab?

Recommended Posts

E cald afara, vara in general nu prea mananc mancaruri calde, doar salate si de obicei nici nu ajung la 3 mase pe zi. Sport seara de seara in aer liber, macar 2/3 km de mers si bea apa multa, lasa bauturile gen coca cola sau fanta.

Inteleg asta, insa incearca sa nu exagerezi si gandeste-te mereu ca e pentru binele tau. Indiferent de ce va fi sa nu te bagi pe pastile

nici nu cred in porcariile alea de ceaiuri sau alte minuni,nu ma refeream ca ma bag in carnati si mici,ziceam si altceva care sa ma ajute sa slabesc,nu doar salata(in general mananc numa de aia de rosi)

Mergi la un nutritionist. El poate sa iti dea un regim alimentar in baza unor analize medicale. Depinde foarte mult de arderile pe care le are organismul tau. Parerea mea este ca un nutritionist ar sti cel mai bine ce este de facut,

Cel mai simplu? Alergare. Mananca normal (bine, asta daca nu mananci cate 3 paini la o masa), si alearga cel putin 30 de minute pe zi. O sa incepi sa vezi rezultatele.

Ține o dietă bazată pe proteine, adică: piept de pui grill sau afumat (sau de curcan), iaurt, brânză de vaci, lapte complet degresate, ouă fierte, carne de pește pe grill, toate făcute în casă, tărâțe de ovăz (DOAR). Exclus fructe, dulciuri, prăjeli, produse făinoase. Cred că poți folosi produse făinoase integrale ( o felie de pâine integrală dimineața, sau o porție de paste integrale la prânz - o porție = un pumn). Nu mânca seara înainte de culcare, dar nici nu te culca pe stomacul gol. Nu sări peste micul dejun. Și, evident, mult sport - mers la pas rapid, jogging, sărit coarda. Fără sală de forță, fiare etc.

Cel mai eficient mod de a slăbi e să-ți ”numeri caloriile” ingerate într-o zi. La 15 ani, dacă ai un stil de viață sedentară, ar fii bine să consumi undeva la 1700-1800 de calorii pe zi. Maxim 2000 dacă ai parte de mișcare ocazională. Cel mai bine ar fii să te limitezi la 1600, puțină mișcare zilnică, și cel puțin 1.5L de apă băută.

Normal daca vrei sa slabesti nu ar trebuii sa mananci alimente proteice!! Cateodata mai poti sa bei un pahar de lapte sa mananci carne fiarta ceva ceva dar nu mult !! Doar salate si fructe!! 

Si tine minte!! Exercitiile clasice castiga mereu!!

Da-mi mie 10 kg ca am eu nevoie =)))