Jump to content
Sign in to follow this  
robotboy

Rezolvare eroare prezentare certificat Certsign!?

Recommended Posts

Salutari, am o cunostinta care trebuie sa urce ceva declaratii pe e-guvernare.ro, totul bine si frumos, are certificat CertSign, declaratiile sunt pregatite, doar ca atunci cand incearca sa prezinte certificatul pentru a le putea uploada primeste:

Eroare prezentare certificat.
Va rugam sa verificati ca tokenul este introdus si ca certificatul este vizibil prin intermediul browserului.
Deasemenea va rugam sa verificati ca data si ora calculatorului sunt setate corect.

5c110027

Data si ora sunt setate corect, tokenul este introdus corect, semnatura este valabila, si totusi nu poate urca nicio declaratie. Stie cienva ce e de facut?

Are antivirus/firewall? Sa verifice sa nu ii blocheze cumva portul 403.

De asemenea, Kaspersky stiu ca bloca certitifactul SSL responsabil de conexiunile HTTPS ale e-guvernare.ro (mai exact: decl.anaf.mfinante.gov.ro/my.policy), iar pentru a functiona butonul de prezentare certificat trebuie sa se bifeze Do not scan encrypted connections din Setari -> Additional -> Network; dar asta doar daca cumva are Kaspersky.

DPpTDDh.png

Stiam eu de ce intreb aici :hyper:. Cunostinta avea Kaspersky Internet Security instalat, iar dupa ce bifat Do not scan encrypted connections problema s-a rezolvat.

Multumesc foarte mult!

Hey.

Si eu ma confrunt cu aceeași problemă si nu am antivirus/firewall.  Nu stiu ce sa fac sa funcționeze. Am incercat tot ce se putea si nimic pare să nu meargă, în condițiile în care, pe alte stații merge perfect. O altă părere aveți??  

Multumesc.