Jump to content

Pot schimba un procesor i3 cu unul i5 i7 ?


Recommended Posts

Salutare tuturor ! Detin un laptop Sony Vaio model PCG - 71911M cu procesorul i3  de 2.10 GHZ . De cateva zile a inceput sa mearga foarte sacadat , pe youtube nu merge , iar eu consider ca problema este de la procesor . Am inceput sa am probleme cu el dupa ce am fost plecat cu el intr-o "plimbare" si cred ca din cauza socului s-a produs problema .

Acum ma gandes ca daca tot il schimb  macar sa ii pun unul mai mare de preferat un i5 minim...

Stie cineva daca se poate inlocui sau daca problema poate fi din alta parte . Multmesc anticipat tuturor

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Instaleaza-ti HWMonitor si BurnInTest si fa-i un test de 15/30 minute pe toate componentele. Sansele sunt sa iti arate erori pe anumite componente.

Cat despre inlocuirea procesorului, trebuie sa vezi daca merita investitia si daca ai/gasesti un service care face asta pe langa tine. Eu stiu ca poti pune i3/i5/i7 daca-ti permite socketul de pe placa de baza a laptop-ului. Identifica placa si vezi ce soclu are. Apoi aflii daca se gasesc procesoare de laptop pentru soclu respectiv.

Link to comment
Share on other sites

O reinstalare de Windows nu rezolva problema? Pui Windows in functie de memoria RAM avuta (x86 sub 4 GB. x64 de la 4GB sau mai mult), dar sa ai si drivere pe siteul oficial a producatorului. Pot fi multe cauze ale incetinirii, (antivirusul, un program nu functioneaza in parametrii, un driver se bate cap in cap cu alt program etc) probleme la procesor in sine, mai rar.

🎮      :filme:

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Trebuie dus in service. Nu e o problema ce poate fi rezolvata pe net. Decat daca exista vreun ghid video exact pe problema asta facut deja. Ceea ce nu e foarte probabil..

Ori incerci diagnosticul cum ti-am zis eu, dupa care oricum trebuie sa il duci la service, ori mergi direct la service cu el, poate e ceva destabilizat. vreo componenta care s-a mutat de la locul ei.. etc.

Banuiesc eu ca este hard disk-ul. Socuri de genul plus HDD-uri nu e egal cu love cum s-ar spune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.