Jump to content
Sign in to follow this  
robotboy

Recomandare TV care poate afisa 2 posturi simultan?

Recommended Posts

Salutari, m-ar interesa cateva recomandari de televizoare pe care sa pot urmari 2 posturi simultan pe ecran, fara sa conectez tv-ul la calculator sau mai stiu eu ce. Vreau ca eu eu sa ma pot uita la meci/snooker, si prietena mea la serialul/emisiunea ei. Am inteles ca ca se poate face treaba asta daca televizorul are modul PIP (Picture In Picture), este adevarat?

Ce imi recomandati :D? Un buget de 2300 maxim.
Multumesc!

Pentru ca televizorul sa redea 2 posturi simultan pe ecran, acesta trebuie sa aibe 2 tunere, altfel, degeaba are functia PIP pentru ca nu va afisa 2 posturi in acelasi timp pe ecran, ci un film de pe HDD de exemplu (sursa externa conectata prin HDMI - folosesti TV-ul pe post de monitor) si un post TV.

Nu am gasit decat un TV foarte scump pe care sa poti urmari 2 posturi simultan: Televizor LED Smart 3D Samsung, 121 cm, 48JU7000

Din câte știu eu, PIP se referă la faptul că, dacă ai televiziune digitală, poți vedea ce se difuzează pe canalele care le răsfoiești (într-o imagine mică) pe lângă ecranul principal, nu simultan (gen split screen).