Jump to content
Sign in to follow this  
gaby

Windows Phone declarat oficial mort

Recommended Posts

Windows Phone este, sau poate ar trebui sa spun a fost, un sistem de operare stabil, rapid, cu o interfata mai mult sau mai putin prietenoasa. Desi Microsoft a renuntat la brand-ul Nokia cu mult timp in urma, nu au fost facute precizari cu privire la Windows Phone sau Windows 10 Phone cum i se mai spune. Totul pana acum, cand Joe Belfiore (initiatorul sistemului de operare) a spus public ca platforma este moarta si nu se mai investeste in ea:

We have tried VERY HARD to incent app devs. Paid money.. wrote apps 4 them.. but volume of users is too low for most companies to invest.

Asta inseamna ca nu se vor mai face aplicatii pentru WP, nu se vor mai actualiza aplicatiile (poate doar cele mai folosite), probabil ca ocazional vor mai aparea actualizari de securitate dar pentru o scurta perioada de timp.

rl47BGY.png

Exista utilizatori de Windows Phone pe aici? Ce parere aveti de aceasta veste? Veti migra catre iOS sau Android?

Eu folosesc windows 10 mobile (lumia 950xl).

Am mai scris şi pe alt site: faza cu aplicaţiile depinde de fiecare în parte. Are facebook, messenger, whatsapp, instagram; nu are shazam.

De stabilitate nu ştiu ce să zic ... citeam review-uri despre lumia 950xl şi lumea nu îl recomanda la început din cauza bugurilor din sistemul de operare (buguri rezolvate în cea mai mare parte printr-un update major în toamna lui 2016. telefonul a fost lansat în toamna lu' 2015). Camera este excelentă, mai ales în condiţii de lumină bună, doar că mai dă rateuri la folosire intensivă (s-a întâmplat şi unui prieten cu lumia 950).
Pentru internet banking, doar brd şi ing parcă au aplicaţii. Pentru restul folosesc cel din browser.

Spoiler

j82G3JD.png       UcXW4iZ.jpg

• Like 1

Una peste alta inteleg ca esti destul de multumit de telefon? Ce-i drept este unul dintre modelele de top cu Windows Phone.

N-am cine stie ce pretentii de la un telefon. Merge facebook/messenger/whatsapp/browserul, e ok.

L-am luat pe asta din cauza camerei care era destul de laudata. Ce-i drept, pentru 2015 are niste specificatii destul de avansate (gen port usb c sau incarcare wireless).