Jump to content

Cum creez un searchbar pentru site?


Whiskey Gtv

Recommended Posts

2 hours ago, Stefan said:

Sa afiseze toate paginilie ce contin acel cuvant?

Eu practic o sa fac o pagina cu niste imagini carora le voi atribui o propozitie, de ex. "apus de soare", cand userul cauta una dintre 'apus' 'de' 'soare' 'apus de' 'de soare' 'apus de soare' 'apus soare', lui sa ii apara imaginea cu "apus de soare". In acelasi timp, daca cauta 'masina' sa ii apara TOATE imaginile care contin 'masina' (e doar un exemplu)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Whiskey Gtv said:

Eu practic o sa fac o pagina cu niste imagini carora le voi atribui o propozitie, de ex. "apus de soare", cand userul cauta una dintre 'apus' 'de' 'soare' 'apus de' 'de soare' 'apus de soare' 'apus soare', lui sa ii apara imaginea cu "apus de soare". In acelasi timp, daca cauta 'masina' sa ii apara TOATE imaginile care contin 'masina' (e doar un exemplu)

Ai nevoie de un DB ca sa faci asa ceva, parerea mea. Cu HTML nu poti face asta.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Whiskey Gtv said:

Eu vreau sa stiu cum o fac, nu ce imi trebuie ca sa o fac. Am venit la 'HTML' pentru ca e vorba de website-uri.

Invață să faci un DB și cum să-l combini cu HTML. Eu cel puțin așa aș face.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandru C. said:

v1.html

v2.html

www.w3schools.com

Dar cum a zis si denys, pentru a face un searchbar functionant pe langa html trebuie sa faci si codurile css si js.

Mersi pentru ce ai oferit insa pe mine ma intereseaza mai mult partea functionala pe care nu stiu sa o fac, pentru searchbar-ul vizual exista zeci de tutoriale pe internet insa pentru a-l face sa mearga nu gasesc.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stefan said:

http://jsfiddle.net/x8rpY/1/

Daca vrei doar sa cauti in pagina fara a mai folosi functia "search" de la browser

 

On 4/7/2018 at 2:38 PM, Whiskey Gtv said:

Eu practic o sa fac o pagina cu niste imagini carora le voi atribui o propozitie, de ex. "apus de soare", cand userul cauta una dintre 'apus' 'de' 'soare' 'apus de' 'de soare' 'apus de soare' 'apus soare', lui sa ii apara imaginea cu "apus de soare". In acelasi timp, daca cauta 'masina' sa ii apara TOATE imaginile care contin 'masina' (e doar un exemplu)

 

Link to comment
Share on other sites

  • gaby changed the title to Cum creez un searchbar pentru site?
  • 3 months later...
  • DeNyS. locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.