Jump to content
Sign in to follow this  
Mixlight

Merita linux (in special fedora )

Merita linux ? ( in special fedora )  

3 members have voted

1. 1. Merita linux ?

Recommended Posts

Cred ca cel mai mare dezavantaj ( pentru mine in special ) este ca adobe nu este compatibil cu linux ceea ce ma obliga sa ma mut pe un alt program de editare video gen davinci resolve
In mare nu prea mai sunt un mare gamer in ultima vreme din cauza altor proiecte la care lucrez + activitatile din viata reala deci partea cu compatibilitatea jocurilor nu ma prea deranjeaza gen inafara de un cs 1.6 , GO , LOL GTA Tropico 4 si fifa nu prea ma mai joc :))
Din ce am mai aflat , punctul forte a lui linux este ca e open source .
As vrea sa stiu din punct de vedere al folosirii resurselor cum se descurca .. si daca sunt sau au fost utilizatori de linux pe aici mi-ati recomanda sa ma mut ?
Mentionez ca n-am folosit sistem de operare inafara de windows deloc si stiu ca o alta bataie de cap ar presupune-o obisnuirea cu linux ..

Pai incearca si vezi cum te adaptezi.

Personal am avut cateva tentative de a ramane pe linux, dar in final tot pe windows am ajuns.

Dupa parerea mea da, merita daca esti axat strict pe work-flow. E un environment mult mai placut, mult mai controlat, partea proasta, Adobe Official support => 0. Dar daca simti ca te poti desparti de suita lor not such a problem.

De asemenea ai mult mai mult control asupra... tot, just an image worth 1000000000000000 of words.

Spoiler

8k64swi2irr01.jpg

Acuma in materie de resurse... Depinde, sincer o parere "experimentata" nu-ti pot da. In teorie da, acuma depinde si de distributie, comparand windows cu distributia mentionata de tine, cerintele de sistem sunt cam aceleasi. 

In orice caz, daca ai ceva partitie goala, poti instala linux-ul separat fara sa-ti stergi ce ai momentan pe windows.

Cum a zis si Courage in timp ce eu scriam aici... :)) Tot la windows am ajuns. Dar inca am instalat Ubuntu pentru cand mi se face dor :)) 

• Thanks 1