Jump to content
Sign in to follow this  
Roberth

Recomandare blaca de baza

Recommended Posts

Salut, 

Am citit acest articol 

Întrebarea mea este, ce socket recomandati pentru o placa de baza cu trăsături de gaming, sau chiar pentru acesta. As vrea sa suporte pana la un procesor i7. 

Hai salut.

Nu conteaza ce socket e placa de baza, conteaza generatia procesorului dorit. Poti lua orice socket vechi cu i7, performantele vor fi cam la fel; doar ca, cu cat mai nou, cu cat mai mare setul de instructiuni ce le poate executa si consumul de curent mai mic + overclocking mai stabil (daca esti tentat)

Poti consulta intotdeauna baza de date a celor de la intel sa poti compara: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark.html#@Processors

Daca nu te-am lamurit, anunta-ma :D 

11 hours ago, Roberth said:

În regula, probabil o sa merg pe un socket AM 

Is destul de sigur ca AM e doar la... AMD. Nu vrei sa ne spui mai bine ce procesor ai, eventual si memorii ram ca sa te putem ajuta corespunzator?

@Roberth , scuza-mi exprimarea, dar trebuia sa specific ca intel au propriul socket de procesoare, diferit a celor de la AMD. Cum a spus si Portocala mai sus, socket AM apartine de chipset AMD, pe cand intel isi numeroteaza socketurile (775, 1150, 1151, 1151v2 etc). Deci sper ca nu e prea tarziu si am putut preveni o mare greseala :D