Jump to content

Părere web-site și index (comunitate gaming)


Recommended Posts

Bună seara dragi utilizatori! Astăzi vreau să aduc in discuție câtveva detalii despre comunitatea mea de gaming care încă se află în lucru (va fi terminată peste o săptămână însă forumul și index-ul sunt gata). 

Comunitatea Thunders România dispune de un forum bazat pe platforma IPB 3.4.9, cu o temă reflectată pe culoarea roșu închis. Voi clarfica din start un lucru: Tema nu este unică! Tema a fost preluată de pe internet și aduse câteva modificări de design care ajută la schimbarea unei perspective din anumtie puncte de vedere. Scopul acestei comnități este de a aduce la un loc cât mai mulți jucători pașionați de gaming.

Index-ul este unul simplist, pe fundal adăugat un video cu un jucător de CS:GO acompaniat de o melodie modernă, pe partea laterală stângă adăugate 2 butoane de redirecționare tip „FORUM” și ”DISCORD”.

Mai mult detalii despre comunitate, aș putea spune că am achiziționat un număr de 12 servere în prezent, avem în plan ca pe data de 3 iunie să le mărim la 20 de servere (5 servere CS 1.6, 5 servere CS:GO, 5 servere SA:MP, 1 server Metin2, 1 server Minecraft și 1 server TeamSpeak3) dispunând lunar pe lângă suma de plată pentru hosturi si de 30-40 euro pentru promovări (lunar).

Acestea fiind spuse, vă invit să aruncați un ochi la designul actual:

INDEX: www.thunders.ro 

FORUM: www.thunders.ro/forum

Vă mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Daniel H. said:

Forumul nu are nimic special, parerea mea. TS si server de Discord ? meh

Categoriile la servere ocupa extrem de mult spatiu

Index ul l am mai vazut undeva dar nu mi aduc aminte iar videoclipul ala e extrem de pixelat. Si vezi ca la acele snip uri cand tii hover ul pe ele iti apare un X

GL!

Nici nu am de gând să fac un forum special, scopul este adoptarea mediului classic, degeaba îți deschizi comunitate cu o platformă IPS și o încarci prea mult cu lucruri inutile, după părerea mea tot IPB va reprezenta gaming-ul românesc, așa cum era înainte.

La index mă gândesc dacă să fac niște schimbări.

1 minute ago, Cosmin Popoici said:

index luat de pe net - nu am ce parere sa-mi dau. 

tema de pe net - nu am ce parere sa-mi dau. 

Incearca sa faci ceva nou, adu ceva nou daca vii cu teme de pe net nu prea faci nimic.

În proporție de 90% dintre comunitățile din România vin cu teme luate de pe internet, nimeni nu stă să facă o temă de la 0, e de muncă. În mare parte contează serverele (părerea mea).

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Cristian47 said:

În proporție de 90% dintre comunitățile din România vin cu teme luate de pe internet, nimeni nu stă să facă o temă de la 0, e de muncă. În mare parte contează serverele (părerea mea).

În aceea proporție numa 1 lună stau pe internet că în rest o să le apară acel mesaj drăguț în care webhost-ul este suspendat. Chiar vrei să te iei după ei? Nu cred. Ceva frumos și lucrat aduce păreri decente și laude.

Mă rog, au spus băieții de sus toate părerile, nu cred că mai este nevoie să o fac eu.

  • Like 2

steam // last.fm // anilist // spotify // portfolio
most of the time i spent listening to music and produce music.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, sharosky said:

În aceea proporție numa 1 lună stau pe internet că în rest o să le apară acel mesaj drăguț în care webhost-ul este suspendat. Chiar vrei să te iei după ei? Nu cred. Ceva frumos și lucrat aduce păreri decente și laude.

Mă rog, au spus băieții de sus toate părerile, nu cred că mai este nevoie să o fac eu.

Pentru cei care nu investesc :)

Link to comment
Share on other sites

cum iti asiguri membrii ca nu se inchide comunitatea peste noapte ? - Licenta este un lucru foarte important . cumpara o licenta . (faceti si voi un update la 4.4 ) 

serverele alea arata ca un curcubeu , ori va axati pe o culoare , ori nu le mai puneti . 

bannerele alea parearea mea nu-si au rostul , fac pagina mai urata . 

in rest nu am ce sa zic  , Bafta cu proiectul  . 

Link to comment
Share on other sites

O sa iti zic din start ca nu imi place, foarte multe servere aiurea acolo, fara playeri si inactivitate, nu inteleg ce cauta logo-ul de la valve si steam in footer.. tema imi place, chiar daca e luata de pe net, e pe stilul meu.. Ceea ce nu imi place este aranjamentul. Succes cu comunitatea dar fara o licenta nu vad succes prea curand!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, -coLd- said:

cum iti asiguri membrii ca nu se inchide comunitatea peste noapte ? - Licenta este un lucru foarte important . cumpara o licenta . (faceti si voi un update la 4.4 ) 

serverele alea arata ca un curcubeu , ori va axati pe o culoare , ori nu le mai puneti . 

bannerele alea parearea mea nu-si au rostul , fac pagina mai urata . 

in rest nu am ce sa zic  , Bafta cu proiectul  . 

Să-și deschidă alții comunitate cu ips 4.4, eu prefer classic-ul. Eu nu oblig pe nimeni să stea pe comunitatea mea, eu zic că e de ajuns să vadă numărul de servere mari, trebuia să fii mai atent la descriere. Am spus clar care sunt planurile mele. Voi achiziționa o licență.

10 hours ago, CSociety said:

O sa iti zic din start ca nu imi place, foarte multe servere aiurea acolo, fara playeri si inactivitate, nu inteleg ce cauta logo-ul de la valve si steam in footer.. tema imi place, chiar daca e luata de pe net, e pe stilul meu.. Ceea ce nu imi place este aranjamentul. Succes cu comunitatea dar fara o licenta nu vad succes prea curand!

Se vede că nu ai citit descrierea. Serverele nu sunt gata, tu ai juca pe o comunitate cu un singur server și ăla nici măcar full? Vor fi 20 de servere, playerii vor avea putere de alegere. Logo-ul de la valve inspiră classic-ul și faptul că această comunitate se bazează pe serverele de CS.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Cristian47 said:

Să-și deschidă alții comunitate cu ips 4.4, eu prefer classic-ul. Eu nu oblig pe nimeni să stea pe comunitatea mea, eu zic că e de ajuns să vadă numărul de servere mari, trebuia să fii mai atent la descriere. Am spus clar care sunt planurile mele. Voi achiziționa o licență.

Se vede că nu ai citit descrierea. Serverele nu sunt gata, tu ai juca pe o comunitate cu un singur server și ăla nici măcar full? Vor fi 20 de servere, playerii vor avea putere de alegere. Logo-ul de la valve inspiră classic-ul și faptul că această comunitate se bazează pe serverele de CS.

pai dragul meu , daca cumperi o licenta trebuie sa sti ca trebuie sa fi pe ipb 4 . :) 

nu e de ajuns pe o comunitate sa vezi doar servere multe si goale . pana la urma ai venit aici sa ceri o parere , nu te-am  jignit cu nimic :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, -coLd- said:

pai dragul meu , daca cumperi o licenta trebuie sa sti ca trebuie sa fi pe ipb 4 . :) 

nu e de ajuns pe o comunitate sa vezi doar servere multe si goale . pana la urma ai venit aici sa ceri o parere , nu te-am  jignit cu nimic :)

Nici măcar acum nu ai înțeles ce vreau să zic. Nu vor fi goale, având în vedere că lunar voi investi 30-40 euro doar pentru promovări 🙃

Link to comment
Share on other sites

Index de pe net. Din start mi-am pierdut interesul.

Tema la fel, nu mai sunt la curent cu temele ipb 3 de pe net, dar elemente din tema asta le-am avut prin 2016 pe forumuri.
În logo-ul tău scrie "comunity", dovadă de neseriozitate și neștiință. 
Iconițele alea de la grade dau urât, dar ar fi printre ultimele probleme.
La fiecare categorie aproape ai pus câte o imagine de la care îmi vine să-mi scot ochii, nu mai zic de link-urile gametracker de la servere.

Ar cam trebui refăcut din temelii proiectul, nu știu dacă ai mai avut vreun forum până acum.

Părerile mele la prima vedere, spor. Sper să înțelegi ce am vrut să-ți transmit și să nu te ofensezi, n-am avut rea intenție. Totuși, ai licență, nu ca mine 😛

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Artick said:

Index de pe net. Din start mi-am pierdut interesul.

Tema la fel, nu mai sunt la curent cu temele ipb 3 de pe net, dar elemente din tema asta le-am avut prin 2016 pe forumuri.
În logo-ul tău scrie "comunity", dovadă de neseriozitate și neștiință. 
Iconițele alea de la grade dau urât, dar ar fi printre ultimele probleme.
La fiecare categorie aproape ai pus câte o imagine de la care îmi vine să-mi scot ochii, nu mai zic de link-urile gametracker de la servere.

Ar cam trebui refăcut din temelii proiectul, nu știu dacă ai mai avut vreun forum până acum.

Părerile mele la prima vedere, spor. Sper să înțelegi ce am vrut să-ți transmit și să nu te ofensezi, n-am avut rea intenție. Totuși, ai licență, nu ca mine 😛

Nu cred că aș fi putut auzi penibilități mai mari ca cele spuse de tine 🤣

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cristian47 said:

Nu cred că aș fi putut auzi penibilități mai mari ca cele spuse de tine 🤣

Penibilitate este faptul că pe forumul tău găsești fraze și cuvinte avariate de analfabetism, dar până la urmă este produsul tău. 

Ai cerut păreri, ți le-au oferit băieții, ești singurul care crede că propriul proiect este reușit, când toată lumea îți demonstrează contrariul.

Hai să ne perfecționăm pe lb. română înainte de a da dovadă că nu știm nici engleză, e mai importantă limba natală.

Este ultimul meu reply aici, mi-am dat prea mult din timpul meu să-ți răspund. Succes cu licența! :))

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
22 hours ago, Cristian47 said:

Nici nu am de gând să fac un forum special, scopul este adoptarea mediului classic, degeaba îți deschizi comunitate cu o platformă IPS și o încarci prea mult cu lucruri inutile, după părerea mea tot IPB va reprezenta gaming-ul românesc, așa cum era înainte.

IPB 3.4 este EOL din 1 aprilie 2017. Dpdv al securitatii clar nu e recomandat sa mai folosesti asa ceva.

In rest, cam ce s-a mai zis si pe aici. Nu vad rostul sa imi fie plin ecranul de categoriile de servere daca is ... goale toate.

22 hours ago, Cristian47 said:

degeaba îți deschizi comunitate cu o platformă IPS și o încarci prea mult cu lucruri inutile

Ca tot vorbim de incarcat cu lucruri inutile, am dat la nimereala pe un topic (http://thunders.ro/forum/index.php?/topic/5-evidenta-reclame-facebook/), si tot ecranul era ocupat de un reply de 2-3 randuri. Devine obositor cand vrei sa urmaresti un topic si mai mult dai scroll prin spatii empty. Mai inteleg de avatar, dar cel putin ce-i la user info cu Contact / mention / i'm currently offline mi se pare ca ocupa spatiu inutil.

Also, personal as scoate posibilitatea utilizatorilor care nu sunt inregistrati de a putea crea content pe forum. Sau de a raporta mesaje.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cristian47 said:

Nu cred că aș fi putut auzi penibilități mai mari ca cele spuse de tine 🤣

Omul are dreptate, nu știu de ce te aprinzi așa.

Nu vă înțeleg deloc, aveți o temă care are la bază culoarea negru și roșie în mare parte, și voi aveți la logo culoarea albastră.. părerea mea e că nu dă deloc bine. Și ce dacă aveți 12 servere? degeaba dacă sunt 0 playeri :)) data viitoare încearcă să te axezi pe ceva original, fără indexuri și teme de pe net. Succes

Link to comment
Share on other sites

Îți recomand să revii când ai măcar un design făcut de tine sau cineva că licența înțelegem toți și toți am început de la 0, nu putem nega aici. Aici, după cum vezi nu suntem interesați de câte servere deții suntem interesați de design-ul comunității (pentru că d-asta există această categorie).

steam // last.fm // anilist // spotify // portfolio
most of the time i spent listening to music and produce music.

Link to comment
Share on other sites

Invață sa accepti niste critici si nu te mai purta ca un copil si da hate pe la alte posturi. De ce te iei de alti ca nu au licenta cand tu nu ai vazut una vreodata? Comunitatea ta depinde de oameni, daca nu asculti parerea lumii, nu ai cum sa reusesti cu ea. Keep your mouth shut!

Nici macar nu te chinui sa intelegi ce iti spune lumea aic. Sa dea cnv t/c ca e o cauza pierduta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce pot spune.

Mai intii ar fi bine sa faceti un upgrade la versiunea IPS4, versiunea 3.4.. este veche.

In al doilea rind, daca doriti sa ramineti la versiunea actuala care o aveti, incercati sa faceti ceva personal, original care sa fie placut oamenilor. 

Banerele celea care sunt sub menu, sun fara folos acolo.

Banerele la serverele care le aveti nu arata bine, se face un curcubeu, incercati sa le dati un aspect egal la toate.. ar arata mai bine.

Logo lasa de dorit, plus schimatii culoarea.

Pentru incheiere: trebuie sa lucrati mai mult, daca sunteti pasionati de a face un proiect de succes, trebuie sa dupuneti putina munca la el. Daca o sa va dati staruinta, o sa reusiti...

Succes!

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Nu văd absolut nimic diferit față de restul comunităților deschise peste noapte și închise la 2/3 zile distanță.Firma unde ai găzduire serviciile lasă de dorit pe partea de calitate / protecție. Despre temă, categorii, afișare în general, n-am ce părere să dau, chestiile astea le făceam prin 2010/2011, deja s-au învechit comunitățile multicolore. O licență e 200 de dolari, mă îndoiesc că ai să-ți cumperi tu licența, având în vedere că tu stai pe 3.4 ! Singura binecuvântare pentru forumurile 3.4 este că mai sunt 2/3 site-uri care oferă asistență altfel ar fi moarte toate. Ai de lucru dacă vrei să faci ceva, dacă vrei să investești în promovare te pot ajuta cu 2/3 site-uri / grupuri de facebook.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.