Jump to content
Sign in to follow this  
gaby

Ce Este Overclocking-ul ?

Recommended Posts

Ce este Overclocking-ul?
Overclocking-ul reprezinta procedeul prin care o componenta hardware de calculator este fortata sa functioneze la frecventa mai mare decat cea specificata de producator. Componentele cel mai des overclockate sunt microprocesorul, memoria RAM, placa grafica si cipurile de pe placa de baza. Scopul este de a obtine performante mai mari, fara ca acest lucru sa duca la instabilitatea sistemului. Acest procedeu poate conduce la economii, nefiind necesara achizitionarea unei componente mai scumpe si mai rapide, reversul fiind posibilitatea de a micsora durata de viata a componentei overclockate sau chiar distrugerea ei.
Via wikipedia.

Mic rezumat:
De obicei, overclocking-ul se face la procesor si memorii, dar se poate face si la procesorul/memoriile placii video.
Sa luam un exemplu: Un procesor la 2.66 GHz / 2.66 GHz este frecventa la care lucreaza acest procesor. Overclock ar insemna sa-l fortam sa lucreze la 3 Ghz.
Avantaje: merge calculatorul mai repede (dar NU proportional cu marimea overclock, adica 2.66 - 3 = 112%, calculatorul NU va merge cu 12% mai repede per total).
Dezavantaje: blocari, erori, uzura mai rapid (fara un sistem de racire adecvat).

Multumim pentru aceste mici definitii.Insa as avea ceva de obiectat : fie si cu un sistem de racire performant,din cauza overclockingului componenta respectiva va avea o durata de 'viata' mai scurta.Am autoexperimentat overclockingul pe o GPU,iar dupa 1 an s-a uzat de tot.Sfatul meu este sa nu faceti overclock la nimic deoarece pierdeti mai ales financiar.

Dacă ai grijă şi nu bagi în el voltaj cât să îl sugrumi, te ţine bine .

Dacă ai grijă şi nu bagi în el voltaj cât să îl sugrumi, te ţine bine .

Chiar si daca nu setezi manual voltajul,cum ai spus si tu,mult prea mare,overclock-ul are el grija de acest aspect,daca intelegi ce vreau sa spun.Eu am exprimat un sfat,cine vrea sa-l urmeze,bine,cine nu,tot bine. :D