Jump to content
Sign in to follow this  
gaby

Ce Este Si Ce Face Windows Genuine Advantage ?

Recommended Posts

Windows Genuine Advantage prescurcat si WGA este un mic programel anti-piraterie, creat de Microsoft care se instaleaza prin intermediul unui update si care odata instalat verifica autenticitatea copiei sistemului de operare Microsoft Windows, utilizatorilor acestuia.

333y7bk.jpg

Windows Genuine Advantage verifica urmatoarele componente:

• Suma de control pentru BIOS.
  • Adresa MAC.
  • Numarul de serie al HDD-ului.
  • Versiunea de limba a sistemului de operare.
  • Versiunea sistemului de operare.
  • Informatii despre BIOS-ul computerului (autor, versiune, data).
  • Constructorul computerului.
  • Setarile locale ale utilizatorului.
  • Rezultatele validarii si instalarii.
  • Cheia de produs pentru Windows sau Office.
  • Identitatea produsului Windows XP.

Ei bine, WGA sta linistit in calculatorul dumneavoastra si va trimite periodic mesaje de avertizare cum ca s-ar putea sa folositi un produs piratat, si continua sa faca asta pana va cumparati o licenta originala, sau :-? pana il eliminati.

Daca din greseala ati descarcat programelul (din automatically updates), si urmeaza sa il instalati, ei bine NU o faceti, am postat aici: ( ) cum puteti elimina kit-ul WGA-ului de pe calculatorul dumneavoastra.

Daca ati instalat programul deja, atunci folositi aceasta unealta micuta si rapida, creata de catre Guilllaume Kaddouch, RemoveWGA 1.2 :link: pentru a-l elimina.

Ma tem ca articolul meu se va sfarsi aici, si sper ca am fost destul de explicit :D .

!!! Mentionez ca acest articol a fost creat cu scopul informarii persoanelor care nu stiau ce inseamna si ce face acest Windows Genuine Advantage (in mod logic), dar si pentru ca multi (printre care si o cunostinta de-a mea) aveau impresia ca odata ce au instalat programul, cei de la Microsoft vor trimite virusi sau vor arde piesele calculatorului ce a fost verificat si descoperit ca nu foloseste o licenta originala, ceea ce nu este decat o aberatie !

:pct2: