Jump to content
gaby

Setarea orei corecte pe forum

Recommended Posts

Am observat ca multi membrii ai acestui forum, au ora setata incorect, asa ca m-am gandit sa fac un mic tutorial in care sa explic cum puteti seta ora corect.

In primul rand, pentru a verifica daca aveti ora setata corect, uitati-va la ora calculatorului dumneavoastra, apoi la ora forumului:

verificare.png

* Daca acestea coincid, ca in imaginea de mai sus, atunci inseamna ca totul este ok.

** Daca acestea nu coincid atunci, urmati pasii de mai jos, pentru setarea corespunzatoare a orei.

1) Pentru inceput mergeti in My Settings:

settingsuz.png

2) Odata ce ati dat click pe My Settings vi se va deschide un panou cu toate setarile contului dumneavoastra:

youroptions.png

Va uitati la Time Zone, si veti seta:

• (GMT +2:00 Hours) -> Iarna
  • (GMT +3:00 Hours) -> Vara

!!! Puteti bifa si optiunea DST Correction.

Cam asta ar fi tot ce aveti de facut. Sper ca de acum inainte sa nu mai fie probleme :D

Succes :pct2:

Da, exista ceasul forumului. Eu pot sa setez ceasul forumului sa indice ora din America, de exemplu. Nu este nicio problema, singurul inconvenient este acela ca daca eu postez ceva, astazi la ora 13:00 (ora Romaniei), tie daca ai setata ora din New York o sa-ti arate ca am postat la ora 6:00...

Pai, dupa (GMT +3:00 Hours) mai sunt trecute niste orase, care nu sunt asa importante, avand in vedere ca Bucurestiul nu este pe acolo :P. Important e sa alegi optiunea GMT +3, cand se trece la ora de vara ;)) si GMT +2 cand se trece la ora de iarna :brr:.

Gaby, ai putea face treaba asta transparent prin crearea unui script simplu care sa modifice GMT-ul la toata lumea in tabela specifica fiecarui user din baza de date. Il rulezi manual sau prin cron la o data aproximativa (ultima duminica din martie si octombrie).

UPDATE members SET time_offset=3

Comanda SQL la baza de date. Nu l-am incercat, desi nu vad de ce nu ar merge.

3 = GMT+3

2 = GMT+2

Later Edit: L-am testat pe un forum ipb 3.4.6. E bun.

Edited by Courage