Jump to content

Bateria CMOS nu merge desi am schimbat-o cu una noua.

Recommended Posts

Salut tuturor. Am cumparat un pc pe piese noi configuratia (ryzen 3 3100, rtx 2060, 16gb ram 3200mhz, ssd 500gb m2, placa de baza asrock b450m pro4) Problema este ca sistemul nu imi salveaza setarile din bios (aici ma refer la xmp) si de fiecare data cand deschid pc-ul fresh isi da boot de cateva ori pana cand booteaza in windows dar dupa ce booteaza setarile din bios sunt cele default si ora este gresita la pc. Din cate am citit e problema de la bateria cmos asa ca am schimbat-o cu alta (tin sa mentionez ca am incercat mai multe firme: Varta, Energizer) si tot nu functioneaza. Daca aventi niste idei de ce nu functioneaza va rog sa-mi scrieti.

Daca placa de baza e noua, nu te agita. Returneaz-o sau da-o pe garantie. Depinde de cate zile au trecut de la achizitie, o poti schimba cu una asemanatoare, sau alt model.

Posibil sa fie o problema cu memoria flash a BIOSului in sine, daca bateriile probate au fost nefolosite, noi.

• Like 1

🎮      :filme:

ps3addict.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By PowDoePoe
      Salut! M-am decis sa imi creez primul meu Desktop, insa e o mica mare problema, sunt incepator si cer ajutorul celor ce au idee despre constructia unui PC. Mi-am ales aceste piese pentru constructia sa si vreau sa stiu daca piesele sunt compatibile una cu alta si daca sunt bune pt un PC decent de gaming ce mi-ar putea trage aproape toate jocurile la aprox. 60FPS:
      AM4 GIGABYTE B450M DS3H - placa de baza
      G.Skill Aegis 4GB DDR4 x2 - memoria RAM
      Procesor Intel Core i5-8600K Tray
      PSU ATX Be Quiet! 350W
      GeForce GTX 1060 ZOTAC ZT-P10600A-10L Mini 6GB GDDR5 192bit
      SSD 240GB KINGSTON A400 - memorie SSD
      ATX GAMEMAX G561 Black - carcasa
      Ventilator 80x80 DEEPCOOL XFAN 80 1800RPM / 21.8CFM / 20 dBA
    • By N1cu
      Am un calculator mai vechi la care recent i-am  facut update la windows 7.  L-am lasat cateva zile , totul a mers bine , dar dupa ce am activat windows-ul BIOS-ul nu imi mai citeste al doilea HDD.
      I-am schimbat si alimentarea si cablul Sata dar tot nu merge. La boot imi apare diagnosticul si la final eroarea: 3rd Master Hard Disk erorr sau 4th Master Hard Disk error depinde pe slot e conectat cablul Sata.
      Ce  as putea sa fac?
    • By Ovidiudrg
      salutare
      vreau sa fac downgrade bios la un laptop asus x 550lb.
      daca cineva imi poate spune cum sa fac, am incercat cateva metode si nu am reusit.
      (nu vreau raspunsuri cu ''de ce vrei sa faci downgrade? , ''vezi ca e periculos'' sau c*c*turi din astea)
      MULTUMESC!
    • By ChJ16
      Buna seara ! 
      Doresc achizitionarea unui sistem dintre cele doua :

1. http://www.emag.ro/......DHS8G2BBM/

2. http://www.cel.ro/......SI7NTEt-l/
      Care este mai potrivit pentru Unity si Unreal Engine ? Si de ce   ? 
    • By mihai_fox
      Salut,
      As vrea sa stiu ce placa de baza ar fi indicata pt. un procesor AMD FX-8350. Imi fac un sistem de la 0 si vreau sa iau procesorul asta poate si cu o placa video Radeon R9 270 sau 270X.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.