Jump to content

Cum Aflu Ce Sursa Am ?


Recommended Posts

M-am uitat dar degeaba... nu-mi arata cat e total, am citit pe unele forumuri ca se poate calcula totatul daca inmultesti W cu A dar eu nu stiu pe care sa-i inmultesc...

Daca va scriu ce-mi scrie pe carcasa imi puteti spune ?

_________________________________________________________________

Input 100-127~/6A 50-60 Hz

200-240~/4a 50-60 Hz

Output 5v linie cu linie punctata sub ea /14A MAX +12v -"-/11A MAX +5VAUX -"-2AMAX

3,3v -"- /12A MAX -12v -"-/0,2A MAX

Dc output 230w

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

La alte surse scrie frate mare sa vada tot fraierul 4000W sau 3500W pe cutie, dar la asta nu si nu-mi vine sa cred ca e de doar 230W...Aveam un calculator mult mai vechi, amd 1200 si pana si la ala era sursa de 3500W...

Se poate sa fie asa mica ?Si mai e si ditamai cutia aproape jumate din tower il ocupa numai sursa :))Deci se prea poate sa fie mare si bleaga ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/#hl=en&cp=13&gs_id=8x&xhr=t&q=find+out+power+supply&qe=ZmluZCBvdXQgcG93ZQ&qesig=gFXKalrF7BOqNlD8MEsMKQ&pkc=AFgZ2tlcix3aWHmb6zNSpe9gRvqTkbKUWJ6nn1qDx1b8C371wtMw2_65nWIYCXqydcHdmqm0l-5hOfodO9alaialGMXggjiH3A&pq=how+to+power+supply&pf=p&sclient=psy&source=hp&pbx=1&oq=find+out+powe&aq=0&aqi=g3g-v2&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=3662db560ec7ee52&biw=1024&bih=624

primele 2-3 threaduri poate te ajuta cu ceva, eu cel putin am aflat lucruri noi de acolo..

doar cu atat te pot ajuta:-?? acuma nush ce configuratie ai tu, dar un procesor mai nou si mai rapid nu inseamna si consum mai mare neaparat..

am vazut pe net surse de 250W si am vazut pusa in configuratie cu placa video de 256mb si un procesor de 3Gh..acuma nah.. nu stiu mai departe :P

app, 4000? >.<

PS:

tocmai ceam facut asta:

http://extreme.outervision.com/PSUEngine

si mio zis ca am nevoie de 242W. recomended, minimum fiind 192.

Configuratia fiind amd athlon64 5400+, 2 sloturi ddr2, placa video nvidia gt240 cu un fan urias(am adaugat la lista 1 extra fan, just to be on the safe side), 1hard sata, dvd+- RW, etc..

deci nah, 230 aint really bad..

  • Upvote 1

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Thx de link :) m-a ajutat mult

Eu am un procesor intel celeron 2.8 si vrea sa-mi iau o placa video ati radeon 3450 hd care ar necesita minim 300W nu stiu daca din cauza ca-i agp sau ati consuma mai mult, eu mai am inca o sursa de 350W dar nu prea as vrea sa ma complic fara a fi nevoe.

Am gasit o poza care e la fel ca cea dp sursa mea

Liteon_PS-5022-3M_IBM_74P4300_2.jpg

Daca vreau s-o schimb pot pune orice alta sursa ?Am vazut pe internet ca ar fi speciala, dar doar ca forma ?

http://www.justpowersupplies.com/liteon-PS-5022-3m-power-supply.htm

Se paote sa-mi strice placa de baza ? e de doar 350W deci nu cred sa fie prea mare, si probleme de compatibilitate nu prea vad la ce...

Placa de baza: Intel Springdale-G i865G

Psu de 350W :premier lc-b350atx

App am vazut pe net ca unele surse de 400W sunt mai scumpe ca cele de 550W...inafara de cabluri mai poate sa difere ceva ?Adica se poate ca asta de 350W sa fie mai slaba ca cea de 230W ? :|

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai din cate am citit si eu din alea ce tiam dat link, nu doar cati w are, conteaza si chestiile alea cu 12v, 3v.. sau nu mai stiu ce chestii erau peacolo.

Daca ai cumva un magazin de calculatoare la care poti merge, sa te prefaci sa vrei sa cumperi o sursa noua..si il intrebi pe ala care ti sar potrivi, aia dc nu e buna..si el iti zice ce tiar trebui..tu aflii, zici "ms, ma duc sa vad ce preturi mai is si prin alte locuri", si asa ai aflat cate ceva :P asta nah, daca ai unde sa te duci :P

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.