Jump to content

Configuratie desktop


Tibor

Recommended Posts

Salut, vreau sa configurez un pc pt editare video in premier ....vreau sa stiu daca e ok configuratia si daca sunt compatibile componentele intre ele 

Intel Core i7-8700K 3.7 GHz

Înapoi la categoria procesoare intel

Cooler procesor Corsair Hydro H45 Performance Liquid 120mm PWM cw-9060028-ww

Placa de baza Gigabyte Z370 Aorus Gaming K3 Socket 1151 v2 z370 aorus gaming k3

Placa video Asus GeForce GTX 1060 Dual OC 6GB DDR5 192bit dual-gtx1060-o6g

Sursa Seasonic S12 II 620W sass620gb

Carcasa Zalman Z3 Plus

SSD Samsung 970 EVO Series 250GB PCI Express x4 M.2 2280

SSD Kingston SSDNow UV500 120GB SATA-III M.2 2280

2 x 

Memorie HyperX Predator Black 8GB DDR4 3000MHz CL15

Edited by Tibor
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hîra said:

Piesele spuse de tine sunt compatibile, dar ai putea sa mai adaugi cativa gb ram sau sa ii iei la o frecventa mai mare(din propria experienta zic). Stiu ca premier ul foloseste foarte mult ram, mai ales daca vrei sa faci multi-tasking si mai deschizi un chrome cu 10 tab uri :)

Multumesc pt sfat ....unde pot vedea pana la ce frecventa pot urca cu rami ...pe viitor o sa ma adaug pana la 32

Link to comment
Share on other sites

Viteza RAM-ilor e conditionata de placa de baza, poti vedea pe websiteul producatorului care e viteza maxima. Mai sunt cazuri in care poti face overclock si la RAM, dar e destul de riscant. Dar nu cred ca vei face o diferenta semnificativa daca vei avea mai mult de 3000Mhz, doar sa adaugi mai multa memorie si cam atat. In rest, configuratia arata "future proof".

🎮      :filme:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Artanis said:

Viteza RAM-ilor e conditionata de placa de baza, poti vedea pe websiteul producatorului care e viteza maxima. Mai sunt cazuri in care poti face overclock si la RAM, dar e destul de riscant. Dar nu cred ca vei face o diferenta semnificativa daca vei avea mai mult de 3000Mhz, doar sa adaugi mai multa memorie si cam atat. In rest, configuratia arata "future proof".

Multumesc de sfat ....am gasit ....suporta pana la 4000 mhz insa ce nu am gasit inca este la ce voltaj trebuie sa fie placutele

Link to comment
Share on other sites

Nu ai fi dispus sa mergi pe Ryzen? Mai precis un Ryzen 2 2700X, e cu vreo ~200 RON mai ieftin decat 8700K-ul de la intel si ai scoate si ceva bani la placa de baza.

Ryzen-ul iti ofera inca doua core-uri in plus fata de i7. 

Sau daca vrei sa mergi neaparat pe Intel... Cand vrei sa faci mai exact achizitia? Cat de curand-ish s-ar putea lansa nouile procesoare de la intel care vor veni cu un i7 octa-core din ce se speculeaza, adica daca nu planuiesti sa faci achizitia, acuma pe loc nu prea merita sa-ti faci planuri.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Portocala said:

Nu ai fi dispus sa mergi pe Ryzen? Mai precis un Ryzen 2 2700X, e cu vreo ~200 RON mai ieftin decat 8700K-ul de la intel si ai scoate si ceva bani la placa de baza.

Ryzen-ul iti ofera inca doua core-uri in plus fata de i7. 

Sau daca vrei sa mergi neaparat pe Intel... Cand vrei sa faci mai exact achizitia? Cat de curand-ish s-ar putea lansa nouile procesoare de la intel care vor veni cu un i7 octa-core din ce se speculeaza, adica daca nu planuiesti sa faci achizitia, acuma pe loc nu prea merita sa-ti faci planuri.

Saptamana asta as dori sa comand componentele

Link to comment
Share on other sites

Mno pai atunci tot cred ca ti-ar prii mai mult un Ryzen :)

Edit: Ti-am facut si o configuratie bazata pe acest procesor daca esti interesat.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3464412/

-Procesor 8-core care iti va prinde foarte bine

-16GB@3466MHz RAM dublu cat ai tu, si din nou iti va prinde foarte bine la ce vrei tu sa faci

-Al doilea SSD este tot unul cu NVMe de 240GB, nu cu viteze la fel de mari ca si primul, dar cel putin duble fata de UV500 care e pe SATA

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Portocala said:

Mno pai atunci tot cred ca ti-ar prii mai mult un Ryzen :)

Edit: Ti-am facut si o configuratie bazata pe acest procesor daca esti interesat.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3464412/

-Procesor 8-core care iti va prinde foarte bine

-16GB@3466MHz RAM dublu cat ai tu, si din nou iti va prinde foarte bine la ce vrei tu sa faci

-Al doilea SSD este tot unul cu NVMe de 240GB, nu cu viteze la fel de mari ca si primul, dar cel putin duble fata de UV500 care e pe SATA

 

Ms de config si sfat .....arata bine configuratia .....cred ca si mai ieftina cu vreo cateva sute lei ...

Tot 16 gb ram aveam si eu trecut doar ca la o frecventa mai mica ...acum ma uitam la corsair vengeance de 3800 mhz ....al doilea ssd e pt cache de la premier

Amd acela am vazut ca are cooler inclus ....nu m-am uitat sa vad ce fel de cooler e .....eu alesesem unul pe racire cu apa la intel

Link to comment
Share on other sites

Racirea inclusa de la AMD e suficienta si pentru un overclock, nu ai nevoie de cooler pe apa. Ma gandeam ca pe cache, deci nu-ti face rau putina viteza :) Plus mai scapi si de niste calburi prin carcasa ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.