Jump to content

Pot adauga auto-refresh la shoutbox?


Drogatu

Recommended Posts

  • gadeas changed the title to Pot adauga auto-refresh la shoutbox?
On 5/16/2017 at 2:24 AM, DeNyS. said:

Data viitoare pune titlul cum trebuie sa fie: Pot adauga auto-refresh la shoutbox? - asa trebuie sa fie.

 

Da,  exista deja functia asta implementata in aplicatia respectiva; verifica setarile de la shoutbox. 

Am observat ca exista dar.. 

la 

Shout refresh rate

scrie 

NOTE: Due to resource issues, you cannot set this any lower than 30 seconds.

si este setat pe 60..

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Drogatu said:

Am observat ca exista dar.. 

la 


Shout refresh rate

scrie 


NOTE: Due to resource issues, you cannot set this any lower than 30 seconds.

si este setat pe 60..

EN: NOTE: Due to resource issues, you cannot set this any lower than 30 seconds.

RO: De adaugat/tinut minte: Din cauza resurselor (webhost), nu poti seta refreshul mai rapid de 30secunde. Adica odata la 30 secunde se va da refresh la shoutbox, in rest poti sa te duci cu cat vrei tu peste 30 secunde.


Foloseste-mi orice lucrari sau siteuri/scripturi vrei dar pastreaza copyrightul.

 

Link to comment
Share on other sites

Merge sa pui, trebuie doar sa pui chat-ul pe mysql si apoi il setezi din db la 5 secunde...

Intri in phpmyadmin la "ipbcore_sys_conf_settings"  cauti  3M67l.png de obicei e pe ultima pagina unde e cifra 3 tu o sa ai 30. Acel 30 il schimbi in 5 sau in cat vrei

Edited by Blacklite
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Eu unu nu as seta sub 30 secunde, motivu este destul de clar..

  • Daca autoru nu recomanda este probabil dintrun motiv.
  • Sa ai cate o cerere spre baza de date la fiecare 5 secunde pentru un user este ok. Sa ai aceasi chestie pentru 50 useri, deja is 50 cereri AJAX pentru 50 la fiecare 5 secunde. Dupa va mirati cum merge incet forumu sau ca da eroare 500 sau ca ramane serveru fara resurse destule.
  • Pe langa cererile pentru chatu din shoutbox, mai exista si lume care se invarte pe forum. Mai trebuie adaugate si alea in calcul.
  • Mai este lume cu net slab, poate sta 1-2 secunde sa ceara informatia si dupa 3 secunde deja ii vine urmatorea, deci aproape ca ramane conexiunea deschisa pentru useru ala.
  • Mai este lume si pe telefon, nu toata lumea are ultimu telefon si 10Gb de net pentru a da resurse aiurea pentru un auto-refresh de shoutbox la fiecare 5 secunde, mai ales ca probabil se pune in treaba si punctu anterior.

Eu as seta pe 30 cel mai jos, defapt nici nu l-as pune sub 60 secunde.

Shoutboxu de la IPB functioneaza cu o simpla cerere AJAX, nu este nici-o tehnologie specializata in real-time chat in spate, de aia nici nu este recomandat sub 30 secunde.

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.