Jump to content

erroare instalare Ip.Board


Aepxx

Recommended Posts

E o problema care provine din configuratia serverului pe care e hostat domeniul, modulele cu functiile care fac legatura cu baza de date MySQL, mysql, o varianta veche si mai nesigura decat cel din urma, mysqli, lipsesc / sunt inactive.

Trimite un ticket firmei de host cu aceasta poza si ar trebui sa rezolve.

Si daca tot am vorbit de securitate, te-as sfatui sa abandonezi si IPB3 din moment ce nu mai primeste update-uri, prin urmare nu o sa ai vreo rezolvare la orice problema de scuritate care apare.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Roberth said:

Ce abonare, din moment ce 90 % din platformele ce au ca scop o comunitate de jocuri au interfata nulled? 😂

 

Ai asa:

;extension=mysql.so

Repune cu:

extension=mysql.so

Sau poti lua legatura cu firma de gazduire.

Unde pun  : extension=mysql.so

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2018 at 12:05 PM, Roberth said:

Ce abonare, din moment ce 90 % din platformele ce au ca scop o comunitate de jocuri au interfata nulled? 😂

 

Ai asa:

;extension=mysql.so

Repune cu:

extension=mysql.so

Sau poti lua legatura cu firma de gazduire.

 

On 7/10/2018 at 4:58 PM, Soso Şeicu said:

Downgrade la versiunea PHP 

Nu mai vorbiti ambii prostii, din moment ce user-ul nu stie ce e cu eroarea mai putin va stii sa faca ce ziceti voi.

Rezolvarea ti-am dat-o mai sus @Aepxx in cazul in care nu ai accest SSH la server ca sa faci ce ti-au sugerat cei doi mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Aici tu vorbesti prostii! Am accesat cPanel si are fix varianta potrivita.

Am incercat instalarea mybb si a functionat. 

Fara ticket catre firma de host, nu poate fixa problema. 

Daca nu ai cunostinte de mysql, stai linistit si incearca sa ajuti unde ai experienta. 

Am verificat si fisierul php, forma bazei era lipsa. Am afaugat-o, dar eroarea persista. 

Daca ai versiunea de phpmyadmin 7, treci pe 6. Cauta pe net. 

How yo dowgrade phpmyadmin. 

Se schimba din 2 click-uri, dar sunt pe telefon. 

Sau poti astepta sa ajung acasa si ma ocup. 

Link to comment
Share on other sites

Oh boy, nu m-am bagat de mult intr-o discutie asa prosteasca si n-as face-o daca nu as fi in vacanta si asa de plictisit =)). So let's go.

2 hours ago, Roberth said:

Aici tu vorbesti prostii! Am accesat cPanel si are fix varianta potrivita.

Am incercat instalarea mybb si a functionat. 

Daca nu cumva vorbesti de cazul in care ai acces la serverul OP-ului ce zici tu ai nu are nici o relevanta.

2 hours ago, Roberth said:

Fara ticket catre firma de host, nu poate fixa problema. 

Oh ce sa vezi, asta ziceam de la inceput, dar probabil ai fost prea ocupat citind partea in care nu-ti dadeam dreptate zicand ca vorbesti prostii.

2 hours ago, Roberth said:

Daca nu ai cunostinte de mysql, stai linistit si incearca sa ajuti unde ai experienta.  

MySQL? Asta e o problema legata de configurarea serverului, cum ziceam in raspunsul meu intial lipseste / nu e activat modulul MySQL.

2 hours ago, Roberth said:

Am verificat si fisierul php, forma bazei era lipsa. Am afaugat-o, dar eroarea persista. 

Mmm aici chiar nu inteleg ce vrei sa zici, are mai putin sens decat o traducere facuta de google translate.

2 hours ago, Roberth said:

 Daca ai versiunea de phpmyadmin 7, treci pe 6. Cauta pe net. 

phpMyAdmin 7, phpMyAdmin 6? Mmm site-ul oficial te cam contrazice: https://www.phpmyadmin.net/downloads/

2 hours ago, Roberth said:

How yo dowgrade phpmyadmin. 

Se schimba din 2 click-uri, dar sunt pe telefon. 

Asta chiar as vrea sa o vad, nu ma laud dar am folosit cateva webhost-uri, am configurat si cate un server web pe ceva VPS-uri ( nimic la nivel "profesional", doar din pasiune si chestii simple bazate mereu pe tutoriale ). La pachetele de webhost achizitionate, care in general sunt shared, nu ai acces nici macar sa creezi useri/baze de date direct din phpMyAdmin din cauza cum sunt construite permisiunile, de aceea acestea sunt create normal din cPanel. Ideea e ca tu ii sugerezi sa faca un downgrade ( inexistent ) la o aplicatie web ce ar influenta mai multi clienti a firmei respective, downgrade care s-ar face printr-un terminal la care te conectezi printr-o conexiune SSH ( ca mda normal toate firmele iti dau asa accese mai ales la pachete shared ), si s-ar face printr-o succesiune de comenzi ( putine ele ce-i drept, fata de alte procedee mult mai complexe ), ceea ce nu echivaleaza la doua click-uri, oricum ai pune-o.

Nu vreau sa zic ca am toata dreptatea din lume sau sa para ca fac pe desteptul, dar ce zici tu acolo, pare non sens cand ma gandesc la chestiile pe care le-am parcticat eu in configurarea unui server web ( unul chiar recent pe Debian 9 ), dar ce zici tu par chestii luate la gramada de pe net traduse din engleza de catre un traductor si mai prost ca google. Chiar te rog sa ma contrazici, daca poti nu idei ceva mai argumentate decat "Am instalat X si a mers" sau "Daca n-ai experienta in X abtine-te".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.