Jump to content

Modificare Mufa Tastatura


Alinosu

Recommended Posts

salut Alinosule,bine ai venit pe feorum ,si intrebarea ta este bine venita.desigur daca exista mouse pe usb cum am si eu ca multi alti,presupun ca ar putea merge.Hai sa iti mai zic niste chesti,tu treb doar sa verifici ce doresti sa faci si desigur sa ne spui ce ai realizat.ok 1) Deobicei firele de la USB cu cele de la Tastatura ar putea sa nu fie combatibile.2)fa-le legatura la firele USB si cele de la Tastatura conecteazal la pc si dai restart sa vezi daca poti scrie pe mess sau in NOTEPAD vreun text sau nu.ar fi posibil sa nu functioneze,dar incercarea moarte nu are.daca nu ramane sa repari MUFA PROBLEMA.

Te asteptam cu raspunsul de la Experiment.Mult Norok.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa faci legatura la fire trebuie sa ai un pistol de lipit si sa dai cu fludor pe fire apoi sa le lipesti intre ele....sau daca nu ai pistol de lipit trebuie sa lipesti fiecare fir in parte :)) si nu cred ca ti-ai dori sa faci asta pentru ca e cablu litat si are vrei 30 fire fiecare fir.

Cel mai bine iei un adaptor pentru usb.

La un capat are suport pentru Ps2...ca sa bagi mufa de la tastatura ta si la un capat usb sa il bagi la Pc.

" N-am, pleacă ! "

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ori cumperi una noua, ori cumperi cu ti-a recomandat si Reppy un adaptor pentru USB, nu e scump.

S-ar putea sa iasa si ce vrei tu sa faci, dar iti trebuie experienta in asa ceva, si decat sa o strici si sa vi nevoit sa cumperi alta, mai bine cumperi un adaptor si scapi de problema.

P.S: totusi daca tot ai de gand sa cumperi una noua poti incerca si ce vrei tu sa faci...

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

ti-am zis:

Ca sa faci legatura la fire trebuie sa ai un pistol de lipit si sa dai cu fludor pe fire apoi sa le lipesti intre ele....sau daca nu ai pistol de lipit trebuie sa lipesti fiecare fir in parte.

Stiu foarte bine asta pentru ca tata este electromecanic,electrician si inca ceva :D si am invatat electronica de la el. Decat practica..teoria nu :)), dar stiu ce trebuie facut in astfel de cazuri pentru ca am facut si eu,nu la tastatura,la un fir in loc de mufa "jack"(turnata) trebuie una pentru video(tot turnata) si asa am facut : cu pistolul de lipit am dat cu fludor pe fir apoi le-am lipit intre ele...

Daca vrei...fac un efort si fac poze,cu ce trebuie sa faci pas cu pas.

" N-am, pleacă ! "

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am incercat aseara sa vad daca merge am taiat cablu :P de la tastatura am inlocuit mufa si am pus mufa usb :D !! din pacate nu a mers :(( tastatura are 4 fire si firele de la mufa usb are tot 4 insa sunt culori diferite si nu stiu cum sa le potrivesc ca sa mearga!! :-s am incercat aseara cateva modalitati da nu merge :-? !! nu stiti cum sa potrivesc firele :->?????Mi-as lua adaptor da la noi in oras nu se gaseste :( !!! nu stiti cat costa unu :-?

Link to comment
Share on other sites

pai firu de la tastatura nu e chiar asa important ca am avut o tastatura mai veche si am taiato nam taito pe asta buna problema e ca nu gasesc adaptor dela!! Eu sunt din Cugir judetu Alba si aici la mine in oras nu au la magazinele de calc asa ceva!! :( ! Am fost azi in Alba Iulia si am intrebat si acol si au zis ca nu au nici acolo !! ma poate ajuta cineva si pe mine cu un adaptor :D?????

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

se poate pune mufa usb la o tastatura normala question.gif mi sa stricat mufa de la tastatura normala de pe placa de baza si nu mere numa mufa de usb !! am acas o mufa de usb de la un mp3 player si vreau sa o pun la tastatura normala ca sa fac tastatura pe usb !! se poate question.gif

sti ce am facut eu????

mi-am luat una noua dar culmea ca am primit tot daia cu mufa rotunda si i-om spus la vanzator "dute nene de aici cu prostia asta eu ti-am cerut tastatura cu mufa usb ""

el mio zis "nu exista" dar exista sau nu ca sa stiu shi eo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.