Jump to content

Problema Cu Ipb 3.1.3


hntrz0r

Recommended Posts

Salutare PCTROUBLESHOOTING.RO ,

Am o problema cu IPB-ul meu ce cand am urcat pe el thema DEFLECTION si anume :

[#10193] We encountered a problem processing your login request. please try again.

Primesc aceasta eroare daca dau LOG-OUT si dau din nou log-in si daca se termina sesiunea etc. dar daca dau jos acolo in stanga si selectez temele standard de la IPB si dupa aceea schimb in deflection , merge perfect logarea (pentru putin timp.)

Am citit la ei pe site ca trebuie sa fac urmatoarele :

If you are receiving the error "[#10193] We encountered a problem processing your login request. please try again." using the welcome block in your IP.Content addon please check below for the manual fix.

Open welcome block and in it's template search for:

<input type='hidden' name='return' value='http://{$_SERVER['HTTP_HOST']}{$_SERVER['REQUEST_URI']}' />

Add below:

<input type='hidden' name='auth_key' value='{$this->member->form_hash}' />

Save the block and you're done, the login will work properly now!

Habar nu am ce vor sa zica cu asta , nu inteleg o boaba si am vrut sa apelez si la voi poate ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat , cu stima , BOGDAN.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Este o problema cauzata de temele neactualizate, ca cea precizata mai sus: Deflection

Iata si rezolvarea:

  • Mergi in ACP -> Skin & Templates -> Selectezi Tema (Deflection) -> Login Screen -> showLogInForm
  • Cauta (CTRL + F) linia de mai jos:
    <if test="referer:|:$referer">
  • Odata gasita, deasupra ei linia de mai jos:
    <input type='hidden' name='auth_key' value='{$this->member->form_hash}' />
  • Astfel, va trebui sa ai:

    <input type='hidden' name='auth_key' value='{$this->member->form_hash}' />
    <if test="referer:|:$referer">[/code]


  • Salveaza modificarile, si, ai terminat !
  • Succes :pct2: !

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Gata problema asta am rezolvato , nici nu stiti cat de recunoscator va sunt DAR mai este o problema cu acest IPB si anume :

1) Daca dau RECOVER PASSWORD nu primesc nici un email oricat as astepta :| de ce ?

2) Cum fac ca de exemplu : Sa fie permis pe forum sa pui avatare de marimea 1010101 x 10101010 dar ele sa fie aduse automat la marimea 250x250 spre exemplu ? (cel din posturi nu cel de pe profil)

Inca odata va multumesc pentru ajutorul acordat , cu stima BOGDAN.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu placere.

Prima problema este cauzata de versiunea IPB-ului, ce contine niste bug-uri (erori). Patch-ul acesta: :link: ar trebui sa te ajute sa rezolvi si aceasta problema.

*Fa un back-up (copie de rezerva) fisierelor ce va trebui sa le inlocuiesti.

Uite pentru ce este bun patch-ul:

We have put together a mini-patch for 3.1.3 which fixes the following issues:

- Warning when using JSON when the PHP JSON extension isn't available

- Twitter log in issue

- Hovercard Opera positioning issue

- Missing dashboard notifications in the Admin CP

- Members may access password only forums without complete authorization

- Security update regarding personal conversations

- Emails no being sent or being delayed

Problema numarul doi:

Intra in ACP si vezi ca in dreapta ai un Live Search. Scrie Resize, si vezi daca gasesti ceva de genul Resize Avatars. Vei avea niste optiuni: Yes / No; ar trebui sa fie setat pe YES; astfel, avatarele mari ar trebui sa fie redimensionate automat la dimensiunile stabilite de tine prin optiunea Avatar Size.

Totusi, nu iti recomand sa faci aceasta redimensionare pentru ca avatarele vor fi descarcate la marimea initiala de catre browser, afisandu-se insa la marimea impusa de tine; astfel pagina incarcandu-se mai greu daca avatarele au dimensiuni mari. 150x150 este super suficient.

Succes :pct2: !

  • Upvote 2

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Mergi in ACP -> System Settings -> Email Set-up

emailyx.png

La Mail Delivery Method, pui PHP Mail(), iar unde am scris eu: "Aici scri mail-ul", scri ori mail-ul de suport al forumului tau, ca de exemplu: office@forumul-tau.ro sau mail-ul tau (de la care vor primii membrii forumului notificarile).

Dupa aceea salvezi, iar mail-urile ar trebui sa fie primite de acum inainte.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Nu merge , probabil ca e ceva cu SMTP asta , habar n-am. Eu am hostat acest forum al meu HOME pe un server personal , parca imi zisese cineva ca metoda ar fi sa instalezi SMTP sau ceva de genul. IPB cand il instalezi nu vine si cu un asemenea pachet ? In fine , oricum Gaby , multumesc pentru ajutorul depus , cu stima BOGDAN.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu placere. Nu nu este de la SMTP = Simple Mail Transfer Protocol ( Documentatie aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Simple_Mail_Transfer_Protocol ). Eu in postul de mai sus ti-am explicat cum sa setezi email-ul pe forum folosind functia PHP Mail(). Totusi, aceasta functie nu poate fi folosita daca ea nu este activa (cel mai probabil in cazul tau).

Pentru folosirea SMTP, trebuie intr-adevar sa-l instalezi:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997480(EXCHG.65).aspx

Daca folosesti XAMPP, instalezi: http://www.qksoft.com/qk-smtp-server/ sau http://www.limesurvey.org/support/forums/5-can-i-do-this-with-limesurvey/29245-how-to-configure-xampp-mercury-for-smtp.html sau http://www.danieltmurphy.com/setting-up-mercury-smtp/

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.