Jump to content

Despre Domenii Si Hosting


marc

Recommended Posts

Buna, am niste intrebari legate de hosting si domenii. Acum 2 luni m-am gandit sa imi deschid un site insa habar nu am de unde sa incep deoarece toate informatiile astea sunt complet noi pentru mine si e foarte confuz.

1. Care este diferenta ca intr-un loc platesti mai mult pentru un domeniu iar in alt loc mai putin.

2. La gazduire iti ofera sa zicem 10 GB spatiu, adica pot sa pun fisiere pe site pe un spatiu de doar 10 gb?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu:

1. Domeniile adica numele www.site.ro sunt la fel peste tot ca facilitati, diferenta este intre timpul pe care il cumperi/inchiriezi si preturile variaza in functie de cel care il vinde.

2. Da asa e. Sa zicem ca iti ofera 10 GB gazuire asta inseamna ca poti urca fisiere de maxim 10 GB in total. Daca iti ofera 10 GB trafic (nu sunt sigur) inseamna ca de pe site-ul tau hostat poate fi descarcat 10GB. Plus alte optiuni printre care subdomenii limitate/nelimitate, acces ftp, nr de emailuri (ex: marc@siteulmeu.ro) etc etc. Sper ca te-am lamurit macar un pic si pentru alte detalii mai clare sa zica gaby sau altcineva care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu :( Acuma depinde pentru ce iti trebuie. 500 de GB mi se pare foarte mult pentru un site. Ce site vrei sa faci mai exact? Daca vrei sa faci ceva serios nu iti recomand hosturile free deoarece sunt deobicei foarte lente si transferul ftp de asemenea foarte lent.

Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles bine tu vrei sa faci un site cu filme online free sau cam asa ceva. Daca le urci mai intai pe megavideo, spre exemplu, si doar copi embed linkul nu iti coupa pe host decat cativa kilo cat ocupa scrisul deoarce video este deja hostat altundeva. Daca nu vrei sa le urci pe un site gen megavideo pe langa ca te va costa foarte mult spatiul dar (cred) e si mai riscant daca nu ai drepturi de autor asupra materialelor. Daca le urci mai intai pe megavideo sau alt site de gen in cel mai rau caz ti le sterge altfel poti ajunge in istanta daca proprietarii fac reclamatie. Oricum e treaba ta. Dar cea mai buna metoda e cea cu embed linkul.

Link to comment
Share on other sites

Si daca as avea nevoie de mai mult spatiu? sa zicem vreo 500 GB? Cat de ok sunt site urile care ofera unlimited hosting si domeniu gratis?

Destul de ok, acum depinde si de ce firme vorbim. Ideea este ca firmele de gazduire ce ofera gazduire si trafic nelimitat, cand iti este lumea mai draga este posibil sa te trezesti cu site-ul suspendat pentru ca le folosesti prea multe resurse, acestea fiind limitate.

Pai niste fisiere video de calitate superioara, calitate blu ray, subtitrate de mine, si sunt foarte mari pe langa astea obisnuite. Si as vrea sa le pun direct pe site fara sa le pun pe un alt site sa zicem si dupa aia pe site-ul meu.

Exact cum ti-a spus si alex008 ar fi mai bine sa foloseti un site de video sharing pentru un site de filme online, in primul rand datorita spatiului foarte mare de care ar trebui sa dispui, si in al doilea rand, si foarte important, pentru ca probabil nu detii drepturile de autor pentru a distribui/afisa acele filme.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.