Jump to content

Placa Video Pe Slot Agp Pentru Asus P5P800S


Recommended Posts

Buna seara! In primul rand scuze pentru acest mod original de a desparti cuvintele,dar scriu de pe un laptop a carui tasta "space"nu vrea sa functioneze! Mi-a cedat in sfarsit vechea placa video FX5200 si daca tot e sa iau alta as vrea ceva mai bun.

Configuratia e oarecum antica: Pentium4 de 3Giga; si o placa de baza Asus P5P800S (cu slot video AGP8X).

Placa de baza are 2 sloturi pt memorie si suporta maxim 2Gb DDR400.

Actualmente am doar 512Mb pe un slot dar imi voi lua acum odata cu placa video inca 1024Mb.

Intrebarile mele sunt: pe aceasta placa de baza merge orice placa videoAGP8X? De exemplu am gasit placi video cu memorii 512Mb-GDDR3,sauGDDR2 sau doarDDR2siDDR3. Sunt oare compatibile? Sau daca placa video suporta directx 10 va functiona? (placa de baza are directx9.0c. Iar daca se potrivesc pe care m-ati sfatui sa o cumpar din astea 3?

PalitGeForce7200GT-Sonic-256Mb-GDDR3/128Bit (frecventa procesor:400Mhz/frecventa memorie:1000Mhz)Directx9.0c

SaphireRadeonX1650PRO,512Mb-DDR2/128Bit (frecv.proc.cred ca590Mhz/memorie cred ca800Mhz)Directx9.0c

AsusAH3650Silent,512Mb-DDR2/128Bit (frecv.proc.725Mhz.memoie1000Mhz)Directx10.1

Ca pret le-am gasit primele 2 la 100Ron second-hand iar Asus-ul la 120Ron tot SH dar folosit circa 4ani.

Si inca ceva:ar face fata sursa mea de 450W?

Sau alte sfaturi si recomandari daca-mi puteti da...

Multam fain!

Link to comment
Share on other sites

Daca iei second-hand e clar...adica cele mai multe sunt tepe :) iar nu ai spus ce procesor ai.. din cate stiu eu paote ai un amd de 1200 mhz,sursa ar trebui sa tina dar ca sa fi sigur deschide calculatorul si uitate cati amperi are pe 12v.Eu sincer nu recomand sa cumperi componente electronice care si noi de obicei iti fac probleme dar second-hand...daca ai procesor bun, adica sa aiba macar 2.4ghz ti-as recomanda ati radeon 3450 (procesor=600mhz, memorie 800mhz si are directx 10)gasesti noua pe la 177-210 depinde de cata rabdare ai sa cauti, iar daca nu esti din buc daca comanzi dp. net mai platesti in jur de 17-20 lei transportul care nu e cap de tara(asta daca vine prin fan curier dar am vazut ca app toata lumea cu fan curier are contract)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe aceasta placa de baza merge orice placa video AGP 8X?

Da.

Eu as alege: AsusAH3650Silent,512Mb-DDR2/128Bit (frecv.proc.725Mhz.memoie1000Mhz)Directx10.1

In legatura cu sursa, da, face fata fara probleme.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.