Jump to content

Definire Eroare 404 / Cu Sau Fara Eroare 404 Personalizata ?


albsz

Recommended Posts

Buna seara,

revin la dumneavoastra pe forum cu o noua intrebare.

Am o nelamurire

.htaccess se folosesc redirectionarile, dupa caz:

exemplu:

ErrorDocument 404 /erori/404.html

ErrorDocument 500 /erori/500.html

etc.

intreb:

daca eu am deja create paginile 404.html sau 500.html in root-ul site-lui sau in folderul erori de ce trebuie sa mai folosesc in .htaccess directionarile respective? cu ce ma ajuta sau cum e mai bine sa procedez?

multumesc mult, anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Buna seara, scuze pentru intarzierea cu care am raspuns.

In cazul in care nu definiti calea catre paginile de eroare personalizate (care pot arata cum doriti dvs.), adica:

ErrorDocument 404 /erori/404.html 
ErrorDocument 500 /erori/500.html
[/code]

in momentul intalnirii acestora, serverul pe care aveti gazduit site-ul/urile va returna o pagina de eroare implicita (daca are una), ca de exemplu:

hostgator404.png

[i](si daca aveti noroc, vi se ofera si un cupon cadou :)) -> glumesc)[/i]

Daca serverul nu are o pagina implicita care sa fie returnata in caz de eroare 404, 500, etc., atunci browserul va va afisa pagina 404 implicita, ca de exemplu:

ie404.png

In legatura cu: "[b][color="#008000"]cu ce ma ajuta sau cum e mai bine sa procedez ?[/color][/b]"

Este indicat sa folositi pagini personalizate de eroare, pentru a tine totusi utilizatorii pe site. Un utilziator mai putin experimentat, in momentul in care va intalni o eroare 404, 500 sau oricare alta, mai mult ca sigur va parasi site-ul; insa, daca i se va afisa o pagina de eroare personalizata in care sa i se explice faptul ca pagina accesata nu exista ([i]in cazul erorii 404)[/i], cu link sau redirectionare catre index-ul site-ului si/sau o casuta de cautare, utilizatorul va intelege mai bine situatia, iar in acest fel e posibil ca acesta sa nu inchida site-ul dvs., ci sa mai ramana o vreme.

Va recomand trei articole interesante, pe aceasta tema: si si - ultimul punct.

Numai bine :pct2: !

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.