Jump to content

Probleme Boxe Si Tv Tunner


midnight

Recommended Posts

1. La unitate am 2 porturi pt casti/boxe, unu de la placa de sunet si unul in fata, de la carcasa, microfonul de la carcasa merge, dar portul pt casti/boxe, nu. Vreau sa mearga pt a avea si boxele si castile cu microfonu in acelasi timp, pt a nu fi nevoit sa ma duk in spate sa bag castile cand vreau sa le folosesc.

2. Imi bazaie boxele, nu stiu de ce, mai ales cand suna telefonul, dar si cand nu suna.

3. Am TVtunner, Aver Media Super 009 scrie pe cutie, dar de pe cd se instaleaza Aver TV 6, a mers inainte, dar acum imi zice cand intru in program Driver is not ready, am instalat driverele si directx dar nu stiu ce are, cablul tv este conectat.

Care ar fi problemele? :)

Link to comment
Share on other sites

1. Nici mie nu imi merg porturile din fata, decat cele USB. Nu stiu cum ai putea rezolva acest lucru, eu am ramas cu ideea ca sunt de forma:d.

Insa, nu ai port pentru casti la Boxe? Marea majoritate au, ca si in cazul meu, de asta nu ma zbat cu cele din "botul" unitatii ;d.

2. Bruiajul acela se numeste microfonie din cate stiu eu; are legatura cu undele emise de boxe/telefon. Cum rezolvi acest lucru? Mhm, se poate?

Totusi, am citit undeva ca poate fi din cauza boxelor.

Conteaza mult boxele. De exemplu au am niste boxe din astea mici pe care nu le-am auzit sa fie bruiate de telefon si cam stau cu telefonul langa ele pe masa.

3. Incearca driverul de pe siteul oficial.

http://www.avermedia.com/product/ProductDetail.aspx?Id=504&tab=APDriver

PS: Am mai rasfoit pe aici pe colo si se pare ca la punctul 2 m-am inselat:

Bine ca s-a lamurit de aseara ca nu este "microfonie" ci Interferenta Electro-Magnetica.

Solutia: daca poti desface boxele (daca nu le mai ai in garantie) le aplici pe interior o folie de aluminiu alimentara pe care o lipesti de carcasa. Nu incerca sa ecranezi circuitul electronic deoarece in timp "cusca" pe care o faci s-ar putea dezlipi si sa faca BUM , si gata boxe. Dupa ce "imbraci" cutiile leaga cumva folia la tresa (masa) cablului astfel incat sa se poata egaliza cu potentialul carcasei PC. Daca cablul de semnal nu este ecranat atunci ori va trebui sa-l schimbi, ori sa-l introduci intr-o camasa cu tresa (de exemplu scoasa de la un cablu tv). Sa imbraci si cablul in staniol nu prea arata bine dar este alegerea ta.

  • Upvote 1

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Problema1:

Problema cu mufele din fata este o problema de driver mai mult ca sigur(si la mine, pe windows, nu am reusit sub nici o forma sa le fac sa mearga, dar pe linux imi merg.. Deci tre sa cauti un driver ceva.. )

Problema2:

Iei un magnet sferic ( asa : http://www.artec-educational.com/images/8078-Ferrite-Ring-Magnet-(10-piece-set)---L.jpg ).

Apoi, tre sa treci firul boxelor prin acel magnet (bagi firul prin mijloc, il duci pe din afara, si il bagi again.. tre sa faci chestia asta de mai multe ori.. 8 ori, sau de cate ori iti permite grosimea firului).

Ah, nu mai stiu care fir trebuie.. ala de la comp sau ala care il bagi in priza.. sau toate.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.