Jump to content

Pc Se Opreste Cand Este Foarte Solicitat


Recommended Posts

Nu sunt prea bun in hardware de aceea apelez la cunostintele voastre, dupa ce i-am schimbat sursa pc-ului meu(pentru ca cea veche s-a ars) a inceput sa se stinga daca CPU-ul este solicitat la mai mult de 80% mai mult de 30 secunde - 1 minut, care este problema? a si odata cu sursa s-a ars si iesirea mare din placa video pentru HDMI acum este conectat HDMI-HDMI

Link to comment
Share on other sites

iesirea mare fiind care? alba sau albastra? vezi cu everest ce temeperaturi ai si pune aici un print screen. Daca nu gresesc se restarteza singur daca ajunge la o temperatura mai mare decat e ok care e setata din bios. Nu iti recomand sa o schimbi. Apropo, vezi jos daca ramane vreun beculet aprins sau e din cauza ca nu ai bagate mufele alea si se stinge doar monitorul sau apesi pe sleep care e pe tasatura

Link to comment
Share on other sites

iesirea mare fiind care? alba sau albastra? vezi cu everest ce temeperaturi ai si pune aici un print screen. Daca nu gresesc se restarteza singur daca ajunge la o temperatura mai mare decat e ok care e setata din bios. Nu iti recomand sa o schimbi. Apropo, vezi jos daca ramane vreun beculet aprins sau e din cauza ca nu ai bagate mufele alea si se stinge doar monitorul sau apesi pe sleep care e pe tasatura

nush placa e nvidia gt 220 are 1 iesire HDMI 1 PCI si una mare cu pini care nu mai functioneaza(s-a ars)...nush cum se numeste, dar restul functioneaza

uite si poza:

62457061.jpg

cooler la CPU spui nu?

Link to comment
Share on other sites

buna, am si eu o problema cu temperatura procesorului si a placii video , in repaus urca sau sta la 80 grade cpu iar placa pe la 65 grade celsius / am pus ieri o pasta termoconductoare pe amandoua dar azi merge mai greu ar trebui sa mai astept sa isi faca efectul pasta noua (CPU COOLING PASTE de la KONIG ELECTRONIC) sau ???

Link to comment
Share on other sites

@Tupac

e clar si se vede in poza pe care ne-ai aratat-o ca nu e nimic de la placa video, e de la temperatura de la procesor. Calculatorul e programat sa se opreasca cand temperatura e prea mare pt a u se strica componentele.

1. Vezi daca ai praf si curata-l

2. Poate sa fie de la cooler-ul de la procesor, si poate sa nu fie, de ce zic asta, ca are 2200 de rotatii. Acuma nu stiu cat e minimul. La mine spre exmplu e undeva la 2200-2400 si procesorul are temperatura de 30-40 de grade .

3. Poate cel mai probabil e la pasta termoconductoare de pe procesor.

Daca stii sau nu stii. Pe procesor se aplica o pasta, nu foarte multa nu foarte putina, potrivita care asigura trecerea caldurii de pe procesor pe cooler. Daca e prea gros stratuld e pasta termoconductoare sau nu e poat aparea astfel de probleme

@ovidiu ai pus pasta termoconductoare pe placa video? Nu prea ai cum. Stai linistit ca daca placa ajunge la 66 de grade in gaming si nu idle e ok, e chiar ok. Si la mine ajunge placa video la 60 de grade in jocuri si 30-35 in idle si pot zice ca e o placa foarte rece, cineva imi zicea ca e turture si sa-mi fac griji numai dupa 90-100 de grade si ca se poate topi/arde si la 120-140 de grade placa video.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da... Vorbesc despre un cooler la procesor, daca inca nu ai( in mod normal ar trebui sa ai ceva...măcar ceva ieftin la 30-40 lei, dacă nu ceva profesionist [-x ), dar daca ai un sistem Desktop, ar fi recomandat să iți cumperi și un cooler pentru carcasă, în caz că nu ai așa ceva! :good:

UPDATE

După cum a spus și Alex, am uitat de curățarea PC-ului, sau poate fi de la prea multă pastă conductoare. :ro:

Edited by gabryel32
Link to comment
Share on other sites

@Tupac

e clar si se vede in poza pe care ne-ai aratat-o ca nu e nimic de la placa video, e de la temperatura de la procesor. Calculatorul e programat sa se opreasca cand temperatura e prea mare pt a u se strica componentele.

1. Vezi daca ai praf si curata-l

2. Poate sa fie de la cooler-ul de la procesor, si poate sa nu fie, de ce zic asta, ca are 2200 de rotatii. Acuma nu stiu cat e minimul. La mine spre exmplu e undeva la 2200-2400 si procesorul are temperatura de 30-40 de grade .

3. Poate cel mai probabil e la pasta termoconductoare de pe procesor.

Daca stii sau nu stii. Pe procesor se aplica o pasta, nu foarte multa nu foarte putina, potrivita care asigura trecerea caldurii de pe procesor pe cooler. Daca e prea gros stratuld e pasta termoconductoare sau nu e poat aparea astfel de probleme

@ovidiu ai pus pasta termoconductoare pe placa video? Nu prea ai cum. Stai linistit ca daca placa ajunge la 66 de grade in gaming si nu idle e ok, e chiar ok. Si la mine ajunge placa video la 60 de grade in jocuri si 30-35 in idle si pot zice ca e o placa foarte rece, cineva imi zicea ca e turture si sa-mi fac griji numai dupa 90-100 de grade si ca se poate topi/arde si la 120-140 de grade placa video.

am pus pasta sub cooler-ul de pe placa video /// nu trebuia?

si la mine e 65 in idle si in use nu se prea modifica

Link to comment
Share on other sites

Ba da, trebuia pusa pe procesor/sub cooler dar daca ai pus prea multa sau prea putina poate fi ineficienta. Tutorial pt curatare pc are un video in care arata cum se pune corect.

P.S. sper ca ai curatat bine pasta veche inainte sa o pui pe cea noua

Link to comment
Share on other sites

Daca ai schimbat sursa, sigur e destul de buna? I mean.. Daca zici ca moare compu, cel mai probabil (in opinia mea) e sa fie o sursa slabutza.. Ce componente ai? (procesor, placa video (gt 220, nu?), hdd, etc).. Daca zici ca problemele au inceput odata cu noua sursa..eu zic ca ala e primu suspect.

Sanse mari ca nu ai pus pasta cum trebe :P

Pav, procesorul nu e si el cam incins? 80 de grade si 89..mi se pare mult..

Ovidiu, fa un thread nou te rog frumos. Si nu, pasta nu tre "sasi faca efectu". Sigur ai puso bine? (Gabryele, si placa video are un cooler(+radiator) si un GPU, unite prin pasta termoconductoare)

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Temperaturile procesorului lui Tupac cat si a placii de baza sunt mari, foarte mari, mai ales daca sistemul se afla in idle.

Asigura o racire cat mai corecta a sistemului tau: .

Vezi si: .

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

am auzit ca i3 i5 i7 ar merge in utilizare normala si fara cooler foarte bine

E IMPOSIBIL!

Poate un Intel Atom care consumă doar 2-3W are merge fără cooler (dar tot nu e OK), dar un procesor normal are cam 65 - 95W TDP. La alea se închide PC-ul instant ce l-ai deschis şi afectezi grav procesorul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.