Jump to content

Probleme Cu Porturile Usb (Usb Not Recognized, Usb Cannot Be Read, Etc.) ? Posibile Rezolvari!


gaby

Recommended Posts

Acum cateva zile, am trecut pe la cunostinta care mi-a spus ca porturile USB de la laptop-ul ei au luat-o razna, in sensul ca nu mai citeau nimic (stick-uri USB, boxe, HDD extern, nimic), iar aleator apareau mesaje de eroare ca cel de mai jos. Asadar, fara sa faca nimic, si fara sa fie nimic in porturile USB apareau tot felul de notificari in baloane care spuneau ca PC-ul nu a reusit citirea dispozitivului USB... :|

usbdevicenotrecognized.gif

iPhone-ul, care, la orice alt calculator putea fi conectat, la laptop-ul in cauza nu mergea, si asta dupa ce mersese fara probleme luni de zile. Mi s-a spus ca se credea ca telefonul provocase aceste erori, ca s-a incercat dezinstalarea si reinstalarea iTunes, etc. Cu toate acestea, nu iPhone-ul era de vina, si nici iTunes. M-am gandit ca s-or fi dus porturile USB...

Pentru ca nu am mai intalnit o asa problema, mi-am petrecut ceva timp pe internet in cautarea unei solutii. Am dat peste fix-ul oferit de Microsoft Fix IT: Tips for solving problems with USB devices., care, nu a avut niciun rezultat.

Nimic nu parea sa mearga... pana cand, am gasit sfatul minune, care suna cam asa: inchide calculatorul si decupleaza-l de la sursa electrica (unii spun pentru un minut, altii pentru 30 de minute). Am facut asta, si, ce credeti ? Exact, a mers... Totul pare sa se fie in ordine acum, toate porturile functionand perfect.

Cu toate acestea, solutia minune pare a fi putin cam stupida, insa, se pare ca nu este asa, explicatia ei fiind detaliata mai jos:

Unplug the power supply, remove your laptop batter, and wait at least 30 minutes before returning the battery and power chord to the laptop. As explained by Trouble Fixers, a cache of data from your USB device is stored on the motherboard. This cache is not completely erased until the motherboard fully discharges following power-down. Once the cache is cleared, most USB errors will be fixed.

Asadar, daca intampinati vreodata astfel de probleme, sau, chiar problema descrisa de mine mai sus, consider ca e bine de stiut, poate va va ajuta :D.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.