Jump to content

Ajutor Calculatorul Se Restarteaza Cand Vrea El...


Dott

Recommended Posts

Nu stiu daca am postat unde trebuia , dar va rog sa ma scuzati , sunt disperata :(.

Ma numeste Diana,din constanta,17 ani .

AM si eu o problema cu PC-ul meu .

 

Problema :

 

Mii se restarteaza , "cand are el chef", ori se blockeaza, si nu mai pot face nimic,numai merge nici mouse nici tasatura , nimic , nici un buton,eventual daca ascult o muzica, se aude ultimul sunet repetat la melodie (ultima secunda redata) , sper ca intelegeti la ce ma refer .

 

L-am sters de praf .

I-am pus pasta termoconductoare .

Am scot componentele,firele,le-am bagat la loc , exact cum erau , am schimbat windowsul de 5 ori .

A fost dus la reparatii , si tot degeaba,aceleasi figuri face .

Mai mentionez ca uneori apare o imagine neagra , cu un scris foarte mare, care evident nu se intelege . Si automat trebuie sai dau restart ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand Kaspersky Internet Security 2012, desi in cazul tau, poti incerca si Kaspersky Pure, de aici: http://kaspersky.ro/trials (ai 30 de zile de incercare, suficient cat sa vezi daca ai virusi sau nu).

 

Spune-ne si cateva detalii despre memoriile RAM, ce memorii ai? Ce memorii ai imprumutat?

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Deci .

Aveam un ram de 512 DDR-400 , Originalul din PC-ul meu . Care sa ars .

La momentul respectiv ,m-am dus imediat la o prietena si i-am spus , sa-mi imrpumute o alta placuta de ram , tot de 512 , dar era DDR2 .

Placa mea de baza este MSI PM9M-v , nu stiu ce fel de slot-uri sunt , dar am observat ca si aceasta placuta de ram , mergea , insa prima data , la fel , mii sa dat restarturi in jur de 4 intr-o saptamana , dupa care timp de 4-5 luni , nu am mai avut nici o problema . Partea nasoala e ca acum se dau in 5-10 minute dupa restartarea pc-ului .

Link to comment
Share on other sites

Placa ta de baza (http://www.msi.com/product/mb/PM9M-V.html#/?div=Basic) suporta: DDR 266/333/400 + DDR2 533/667 (ai cate un slot din fiecare).

Sa inteleg ca cu memoria veche totul mergea bine, si de cand ai schimbat memoria au inceput problemele?

 

Poti sa imi dai cateva detalii (producator/nume/frecventa) despre placuta de RAM pe care o ai acum instalata?
 

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Daca ai cumva CPU de la AMD, dezactiveaza te rog frumos functia cool n quiet daca are asa ceva (din bios).

 

Daca crezi ca te descurci, fa un stick (sau dvd) bootabil cu linux (pt stick poti folosi unetbootin) si stai pe linuxu ala cateva ore...eventual instaleazal daca crezi ca nu ai nimic de pierdut).

Zic asta pentru a elimina problemele de natura software(aka virus), pt ca f putini virusi afecteaza si linux si windows :D

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.