Jump to content

Recomandare Placa Video. Sa Iau Amd Radeon Hd 7730 Bulk?


Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul am nevoie de ajutor in legatura cu o placa video.

Am gasit urmatoarea placa: PowerColor AMD Radeon HD 7730 1GB GDDR5 la 240lei BULK. Da, placa este una de tip BULK, de aceea este si asa ieftina, este noua, din 7 Iunie sau Iulie nu stiu exact. Placa vine cu urmatoarele specificatii: 

 

Graphics Engine: RADEON HD7730

Video Memory: 1GB GDDR5

Engine Clock: 800MHz

Memory Clock: 1125MHz x 4 (4.5 Gbps)

Memory Interface: 128bit

DirectX® Support: 11.1

Bus Standard: PCIE 3.0

Standard Display Connecors: DL-DVI-D/HDMI/VGA

OpenGL: 4.3

 

Pe langa asta, placa dispune de tehnologiile: AMD App Acceleration / AMD HD3D Technology / AMD CrossFire™ Technology / AMD PowerPlay™ Technology / AMD PowerTune Technology / Dolby® TrueHD and DTS-HD Master Audio™ / AMD HD Media Accelerator.

Din fericire pentru mine, placa are si suport Windows 8, ceea ce placa mea actuala nu are, si nu pot face trecerea pe windows 8.

Placa video se va folosi pentru gaming ~mediu, nu doresc performante foarte mari, imi ajunge sa ruleze orice joc anuntat anul acesta la detalii low-medium, pe rezolutii mici gen 1024x768.

 

@Daca aveti ceva mai bun, va rog, spuneti-mi, nu imi permit sa dau mai mult de 300lei din nefericire. Restul componentelor: Procesor: INTEL G620 2.6Ghz 3Mb / RAMi: 8GB RAM GDDR3 1600Mhz / Sursa: Delux 450W (reali) / Placa de baza: Gigabyte GA-H61M-S2PV

 

@@Placa video este comparabila cu un AMD Radeon HD 7750, diferenta este de 3-4%, deci nesemnificativa, decat la pret, 7750 e mai scumpa cu cu aprox. 100lei, deci nu are rost..

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu concret despre placa care ai mentionat-o cum se incadreaza, dar pot sa-ti fac o recomandare generala, ce as face eu:

1) Ma uit pe okazii dupa placi video sortat dupa pret

2) Ma uit pe siteul http://www.videocardbenchmark.net/gpu_list.php si caut diversele placi gasite pe okazii sub pretul tinta ( in cazul tau 300 lei )

Zic si eu, poate apare vreo placa mai buna...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.