Jump to content

Problema (lag spikes) in jocuri online


ekorad

Recommended Posts

Salutare,

De cand am achizitionat un laptop Asus ROG G551JM am observat ca in unele jocuri (gen Dota 2 sau Path of Exile) dau deseori peste asa numitele "lag spike"-uri (deseori inseamna odata la 1-3 minute) care dureaza cam 3-5 secunde.

Laptopul are tot ce trebuie in ceea ce priveste driverele (inclusiv driverul Wi-Fi). Este conectat la un router TP-LINK TL-WR841N la care mai sunt conectate un LG Smart TV si un Nexus 4, dar acestea doua nu manifesta nici o 'boala' in ceea ce priveste conexiunea la net :)

Am incercat sa trag cu ochiul la Task Manager/Performance/Wireless imediat dupa spike-uri si am observat ca graficul atinge valori foarte mari, dar asta s-a intamplat numai la Dota. La Path of Exile, imediat dupa spike-uri, graficul nu avea nimic iesit din comun.

Nici PC-ul care este conectat la router prin cablu nu are probleme (deci presupun ca nu are vreo treaba cu ISP-ul).

In ceea ce priveste videoclipurile de pe YouTube, merg perfect si la rezolutia de 1080p. La fel si jocurile de pe browser, sau orice alta aplicatie. Totusi, am observat astazi, cat am stat in conferinta cu cativa amici pe skype in timp ce jucam Path of Exile ca a mers struna.

De asemenea, am observat ca daca tin un tab cu videoclip YouTube care ruleaza, Path of Exile/Dota merg mult mai greu (in ceea ce priveste network-ul, nu FPS). Sper ca nu am dat atatia bani pe un laptop cu placa Wi-Fi din carton... Sau am eu asteptari mult prea mari?

Link to comment
Share on other sites

Da. Poate aduce ceva imbunatatiri de stabilitate.

 

Dupaia, ai un router dualband. Folosestel. Uitate pe ce banda opereaza, si mutal pe alta banda, pana cand vezi ca merge bine. Nu mam jucat cu un router dual-band deci nush detalii, dar din cate stiu ar trebui sa poate opera pe 2.4 Ghz (ca toate routerele) si 5 Ghz. Mutal pe o banda din zona de 5Ghz ca sa ai viteza mai buna.

 

Problema ta este (cel mai probabil) faptul ca stai pe wireless. Partea nasoala la wireless e ca intr-un anumit moment, doar 1 singur dispozitiv poate comunica. Si aici nu ma refer 1 din cele 3 care le ai tu, ci 1 din TOATE care sunt in zona ta (inclusiv vecinii tai, chiar daca nu sunt conectati la routerul tau). Deci daca sunt multe dispozitive wireless (inca o data zic, nu tre sa fie conectate la aceasi retea ca si tine) in zona, viteza scade brusc pentru toate. Fiind pe o banda de 5Ghz (unde sunt mai putini oameni), ai putea atinge o viteza mai buna.

 

Poti verifica rapid daca asta e problema folosind internetul prin cablu la laptop. Daca asta rezolva problema, inseamna ca tre sa schimbi banda. Daca nu rezolva, alta e buba. 

Vezi ca si placa de retea tre sa stie net dual band, nu doar routerul.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Sigur? Cand am cautat, era dual-band routerul. Chiar si asa, cauta un canal (la configurarea routerului specifici canalul) pe care sa mearga ok, poate ai noroc.

 

Ele functioneaza perfect pentru ca nu tragi atat de mult, si nu folosesti aplicatii atat de sensibile. Cand se desincronizeaza la un joc, ai nevoie de mult trafic ca sa resincronizezi toate datele. La un download sau un youtube, nu e asa ceva.

Cum ziceam, poti testa folosind un cablu de net in laptop, sa testezi daca asta e buba.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Am testat cu cablul, jocul merge perfect.

Ori nu e dual band, ori nu gasesc eu ce trebuie. Pe net am gasit numai TP-Link WR841N 2.4 ghz, apoi, eu nu am nici optiunile astea: http://www.tp-link.com/resources/uploadfiles/images/0707i-2.jpg.

Prin cablu (rezultat speedtest.net): download 85 mbs

Prin WiFi: download 20-25 mbs

^ E normal? Adica, am citit pe net ca laptopul are o placa wireless foarte buna, face si mancare, si totusi nu urca peste 25 mbs.

Am gasit un canal ok, spike-urile sunt mai rare, dar SUNT.

Apropo de telefon, sa inteleg ca nici jocurile online nu sunt asa 'sensibile'? Plus ca la un joc mai serios gen Battlefield 4 nu mi-a facut nici o problema.

Pe langa faptul ca nu prea pot sa joc ceva online daca ascult si muzica pe YouTube, pentru ca apar alte lag spike-uri (mai scurte ce-i drept, dar mult mai dese)

Edited by ekorad
Link to comment
Share on other sites

Nush acuma detalii, ceri si tu prea multe :)) Depinde de la joc la joc, de la platforma la platforma. Poate jocurile alea accepta un grad mic de erori, ca siasa nu ai aceasi acuratete ca si la laptop. Nush. Dar oricum, se pare ca ai identificat problema.

 

Ce as incerca aici: Alt router daca ai bugetul disponibil. 

Drivere la wireless..mai noi, mai vechi.. vezi sa mearga unu bine.

Update la windows si la tot ce prinzi. drivere video, etc. Sa fi sigur ca nu e de la altceva.. Slabe sanse, dar nare rost sa dai 2 mil pe alt router, cand un update de windows facea problema sa fie mai suportabila.

Cand joci, joci pe fir. 

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cu ce sa te lauzi la placa wireless.. Adica poti sa te lauzi, da cam toate sunt la fel.. Da, sunt cateva ieftine de tot unde POATE mai ai ceva probleme, dar nu stiu cazuri.

Mai au putin si se lauda pentru 1 chip...

Bine,ca...ei ar fi instare sa zica si ca prinde net fara conexiune,numai sa vanda produsul...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.